Vladni koaliciji je na odboru državnega zbora za notranjo politiko uspelo sprejeti prenovljen sporni člen o globah za žaljenje politikov, po katerem bi globe po novem predpisal za nedostojno vedenje do vseh. Dovolj glasov je amandma dobil po zaslugi poslanca DeSUS Roberta Polnarja, ki je prekinil sejo odbora za finance in šel glasovat na odbor za notranje zadeve.

Zaradi očitkov, da gre zgolj za kamuflažo spornega predloga, pa se zakonu s tem členom ni napovedovala večinska podpora. Predsedujoči Branko Grims (SDS) je sejo zato pred glasovanjem na nezadovoljstvo opozicije prekinil. Koalicija bo poskušala zakon, ki še vedno vsebuje sporni predlog, sprejeti ob drugi priložnosti.

Poslanci vložili dopolnilo spornega člena

Poslanci SDS, NSi in SMC so pred začetkom seje odbora vložili dopolnilo, da se z globo od 500 do 1000 evrov kaznuje »tistega, ki se v javnosti prepira, vpije ali se nedostojno vede do posameznika ali skupine, ki se nahaja na teritoriju Republike Slovenije, s takšnim vedenjem pa lahko povzroči vznemirjenje ali razburjenje ali ogrožanje posameznika ali skupine ali škoduje njihovemu ugledu in takšno vedenje pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa osebno zazna na kraju kršitve«. Po tem dopolnilu globe ne bi bile izrečene zgolj za nedostojno vedenje do najvišjih predstavnikov države, ampak tudi za nedostojno vedenje do vseh državljanov, ob pogoju, da opisano nedostojno vedenje na kraju kršitve osebno zazna pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa.

Naj spomnimo, da je v besedilu prvotno pisalo, da se z globo od 500 do 1000 evrov kaznuje, kdor se prepira, vpije ali se nedostojno vede »do uradne osebe pri uradnem poslovanju ali v zvezi z uradnim poslovanjem ali do najvišjih predstavnikov države, poslanca, člana državnega sveta, člana vlade, sodnika ustavnega ali vrhovnega sodišča ali zoper njegovega bližnjega«. Namesto tega v predlogu zdaj piše, da se kaznuje tistega, ki se »nedostojno vede do posameznika ali skupine«.

Globe za vznemirjanje vseh

O spremembah zakona o varstvu javnega reda in miru so v torek na koordinaciji razpravljali vodje koalicijskih poslanskih skupin Danijel Krivec (SDS), Jožef Horvat (NSi) in Gregor Perič (SMC). V NSi so predlagali, naj se predlog ministrstva za notranje zadeve v celoti umakne z dnevnega reda, a so vodje poslanskih skupin na koncu sprejeli odločitev o spremembi predloga.

V obrazložitvi amandmaja, ki ga je vložila koalicija, so zapisali: »Glede na intenziviranje groženj posameznikom in skupinam v javnosti je predlagana sprememba drugega odstavka na način, da se bodo primeri nedostojnega vedenja v javnosti lahko prekrškovno procesirali tudi, če bodo takšna ravnanja osebno zaznale pooblaščene uradne osebe prekrškovnega organa na kraju kršitve. V tem primeru bo ravnanje torej lahko obravnavano kot prekršek, če bo nedostojno vedenje zaznala pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa na kraju kršitve, če bi posledica posega v telesno in duševno celovitost posameznika (ali skupine), zoper katerega je takšno vedenje usmerjeno, lahko nastala.«

Levica: Gre zgolj za kamuflažo prvotnega namena

»Gre za telovadbo oziroma golo kamuflažo koalicije. V bistvu so zakamuflirali svoj prvotni namen, torej sankcionirati vsakogar, ki je kritičen do oblasti. Odvzeti svobodo govora. Vemo, kaj v praksi to pomeni: ko bo neki protestnik ali protestnica ostra do predstavnikov oblasti, bo sledila globa. Dvomim pa, da bo enako, ko bo minister Hojs državljane označil s svinjami,« je za N1 dejala poslanka Levice Nataša Sukič. Dodala je, da Levica tega nikakor ne bo dopustila in da bo uporabila vsa sredstva, če bo treba. Tudi referendum.

»Seveda gre za neki način dela te koalicije, ki najprej vznemiri in razburi ljudi, potem pa, ko vidi, da bi ji to bolj škodovalo kot koristilo, stopi korak nazaj. Bodo potemtakem sankcionirali vsakršen gostilniški prepir, vsak prepir na parkirišču? To je še večja 'zbrka', kot je bilo videti na začetku,« je povedal Rudi Medved iz LMŠ. cr