Dogodek, ki mu je bilo mogoče prisluhniti v prenosu na Arsu, je potekal v Narodni in študijski knjižnici Damirja Feigla v Trgovskem domu v Gorici.

Literarni večer Ars teatralis in Simon Gregorčič: Mojo srčno kri škropite

Scenarist Matej Venier je poudaril, da bodo Simona Gregorčiča poskušali osvetliti z vseh strani. Eden največjih slovenskih pesnikov je posebej za Primorsko tudi zgodovinsko pomemben. Še tako dolge njegove pesnitve so ljudje znali na pamet, vtisnil se je v narodovo podzavest. V tistem času so bili številni intelektualci zavezani duhovniškemu poklicu in prav takšna je njegova usoda. Poslanstvu služenja ljudstvu pa je srčno vzporedil vdanost narodu. Rahločutno se je znal vživeti tudi v žensko. Poezija mu je šla res od srca, bi lahko rekli. Toliko večja je bila zato bolečina, ko so v 80. letih 19. stoletja v kulturnem boju njegovo umetnost začeli presojati po ideološki plati in jo obsojati za neustrezno. Alojz Rebula je imel v 60. letih odmevno predavanje o Gregorčiču, ki ni ohranjeno, je pa ohranjena omemba v njegovem dnevniku Gorje zelenemu drevesu, kjer se Rebula posveti pesmi Soči oziroma preroškemu daru, kako je pesnik desetletja pred dogodki napovedal strahoto na Soči med prvo svetovno vojno. Tudi to bo tema večera.

Grafična podoba dogodka Mojo srčno kri škropite – literarni večer o Simonu Gregorčiču je delo Vesne Vidmar. Foto: ARS
Grafična podoba dogodka Mojo srčno kri škropite – literarni večer o Simonu Gregorčiču je delo Vesne Vidmar. Foto: ARS

Ars teatralis tokrat gostuje v Narodni in študijski knjižnici Damirja Feigla v Gorici, ki je po besedah režiserja Alena Jelena zelo intimen prostor in kar kliče po tovrstnih dogodkih. Pred časom so namreč Slovencem v Gorici vrnili Trgovski dom, v katerem je nekoč bilo ne le bogato ekonomsko, ampak tudi kulturno življenje. V bližini, v mestnem parku ob Korzo Verdi, pa ima svoje mesto doprsni kip Simona Gregorčiča, ki gleda prav proti knjižnici v pritličju Trgovskega doma.

Nastopili bodo Jure Kopušar in Blaž Valič iz SNG-ja Nova Gorica, Nikla Petruška Panizon iz SSG-ja v Trst ter Igor Velše z Radia Slovenija. Besedo bo povezal glasbenik Aleksander Ipavec Ipo. Harmonika bo zazvenela drugače, kot smo je morda vajeni, in pokazala širino in globino, ki jo kot glasbilo premore.