Ribiči: Rižani grozita izsušitev struge in ekocid

V Ribiški družini Koper resno razmišljajo o kazenski ovadbi proti Rižanskemu vodovodu Koper. Utemeljujejo jo s podatkom, da v podjetju zavestno v reko dovajajo premajhne količine vode, zaradi česar grozi izsušitev struge in s tem ekocid, kot opozarjajo ribiči. V Rižanskemu vodovodu navedbe zavračajo in pravijo, da pretoka ne morejo povečati, ker vode ni. Zagotavljajo pa, da struge ne bodo izsušili.

Če bi prišlo do izsušitve struge, bi to bila  ne le ekološka škoda, 
ampak bi bili trajno prizadeti tudi vsi ljudje od izvira do izliva, so 
opozorili člani Ribiške družine Koper. Foto: Nataša Hlaj
Če bi prišlo do izsušitve struge, bi to bila ne le ekološka škoda, ampak bi bili trajno prizadeti tudi vsi ljudje od izvira do izliva, so opozorili člani Ribiške družine Koper. Foto: Nataša Hlaj

RIŽANA > O morebitni vložitvi kazenske ovadbe bo kmalu odločal upravni odbor Ribiške družine Koper. Prepričani so, da lahko na takšen način dosežejo več, kot so s številnimi prijavami v preteklih letih.

V Ribiški družini Koper ponavljajo, da je Rižanski vodovod - kot to predvideva vodno dovoljenje - dolžen zagotavljati ekološko sprejemljiv pretok reke Rižane, ki znaša 110 litrov na sekundo. Ob tem še spomnijo na mnenje Inštituta za vode, ki je v postopku izdaje vodnega dovoljenja leta 2012 predlagal celo pretok 160 litrov na sekundo.

Le malokrat ekološko sprejemljiv pretok

“Danes ob 9.20 je merilna postaja Kubed 2 izmerila, da je bil pretok 80 litrov na sekundo. Podatki meritev zadnjih tridesetih dni kažejo, da je bil ekološko sprejemljiv pretok zabeležen le malokrat. Rižanski vodovod zato pozivamo, naj spoštuje predpise in naj neha diskreditirati naše dolgoletno delo. Reka umira počasi. Ribe se bodo zatekle v kotanje in skrivališča ter sčasoma poginile, ker ne bodo imele več življenjskih pogojev,” opozarja Miha Bertok iz Ribiške družine Koper.

Predsednik koprske ribiške družine Borja Bertok še dodaja, da če bi prišlo do izsušitve struge, bi to bila ne le ekološka škoda, ampak bi bili trajno prizadeti tudi vsi ljudje od izvira do izliva. Na kmetovanje ob reki pa bi lahko kar pozabili. V ribiški družini pričakujejo, da bo kakšna inšpekcija preverila dogajanje, čeprav pesimistično pripomnijo, da slednje zgolj iščejo izgovore, kako ne ukrepati.

Na današnji novinarski konferenci so se v ribiški družini odzvali tudi na očitke direktorja Rižanskega vodovoda Martina Preglja, da ribiči niso naredili dovolj, da bi rešili rečni živelj. “Ribiči ne morejo vsako poletje prestavljati rib iz enega konca reke na drugega ali denimo iz reke Rižane v Vipavo, da bi tako zagotavljali več pitne vode za slovensko Istro. Celoten ekosistem je namreč nemogoče preseliti. To so nebuloze!” odgovarja Bertok.

“Ni izrednih razmer, zato ni sprejemljiv premajhen pretok”

Dodaja, da bi zagotavljanje nižjega pretoka od biološkega minimuma morda razumeli zaradi res izrednih razmer, kot so hudi požari. “Da pa se skrbi za lagodnost turistov, pa res ne gre skozi. Sicer pa, dokler s pitno vodo zalivamo zelenice in kmetijske površine, izplakujemo stranišča, umivamo avte, ne pristajamo na zmanjšanje pretoka reke Rižane,” je odločen.

V kolikor so razmere res alarmantne, pa predlaga, naj začnejo ljudem deliti vodo in naj se evakuira turiste. Kritično še pripomni, da bi, če bi jim bilo res mar zdravje ljudi, bi v Rižanskem vodovodu že zdavnaj sanirali vodovodno omrežje. “Naj vsi, od istrskih občin do Rižanskega vodovoda in države že enkrat poiščejo rešitev za vodooskrbo tega območja in naj nehajo izdelovati študije. Je treba preiti k dejanjem.”

Prizadevanjem ribiške družine se pridružuje tudi Igor Miličič iz Ribiške zveze Slovenije. “Če bi zavestno izsušili strugo Rižane, bi to bil nevaren precedens za vso Slovenijo. Pričakujem, da bo država zaščitila legitimne interese ribiških družin. Vztrajali bomo, naj inšpekcija preveri pretok in naj to nadzira,” pravi.

Martin Pregelj: “Vode več ni. To je dejstvo.”

Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj poudarja, da mora javno podjetje zagotoviti pitno vodo ljudem in da imajo čisto vest. “Iz reke Rižane ne priteče samoumevno več nič. Vse, kar priteče ali pa vzamemo, je iz njenega zaledja. Podtalja, ki pa je omejeno. Vsak dan je tam manj vode. Vsak dan je manj jemljemo za potrebe vodooskrbe. Pri tem pa še vedno vračamo v strugo maksimalne količine, ki jih lahko damo. Te količine niso več zadostne. Tega se moramo zavedati. Lahko se že jutri zgodi, da bomo morali obe črpalki izklopiti in ne bo več vode za nikogar,” je jasen.

Pravi, da v strugo vsako sekundo zlijejo 50 litrov vode, vendar ta takoj ponikne. “Po uradnih podatkih je povprečni pretok višji, kot je bil v letih 2003 in 2012, čeprav so razmere zdaj hujše,” navaja Pregelj. “Prizadeti smo, da nas nekdo obtožuje, da bomo izsušili strugo reke Rižane. Ne bomo je. Nikoli nismo tega rekli,” zagotavlja.

Napoveduje, da že iščejo tudi možnost, kako bi znova vzpostavili povezavo z italijanskim vodovodom. Zato na lokaciji pri nekdanjem mejnem prehodu Sveta Barbara že kopljejo v teren in iščejo cev, ki so jo, ko so zgradili višinski vodovod, nehali uporabljati. “Delamo na vseh frontah. Povečujemo tudi količine vode, ki v vodarno prispejo s cisternami. Zelo nas je strah podaljšanega vikenda, saj vemo, da bo v v slovenski Istri veliko dodatnih obiskovalcev,” je odkrit Pregelj.


Najbolj brano