Finančna šola

Zimska finančna šola za najstnike: moč obrestnoobrestnega računa, depoziti in kako iz ogljikovih vlaken ustvariti posel

Za mlade, ki se navdušujejo predvsem nad drznejšimi naložbenimi oblikami, kot so kriptovalute in delnice, je depozit po njihovih besedah dinozaver.

Ne spreglejte

NLB logotip

Knjiga Kaj moramo starši o denarju naučiti otroke, preden gredo od doma je namenjena vsem staršem, ki želite svoje otroke popeljati v finančno neodvisnost in samostojnost.

01.02.2023 17:00
Čas branja: 4 min

Na zimski finančni šoli smo se z najstniki spomnili na bančni depozit. Zaradi politike Evropske centralne banke zadnjih nekaj let obresti na depozite ali vezane vloge tako rekoč ni bilo. »Ljudje, ki imajo denar na bankah, imajo zaradi tega skoraj večino svojega denarja na bančnih računih, ne v depozitih,« je razložil najstnikom Srečko Korber, novinar Mojih financ in poznavalec bančnega sveta.

»Je pa začel 'pihati veter' tudi v drugo smer in se nekateri premiki pri obrestnih merah pri depozitih začenjajo videvati. A pričakovano je, da se bodo prej zvišale obrestne mere za posojila kot za depozite,« je povedal Korber.

»Kaj je fora obrestnoobrestnega računa?«

... nas je vprašal najstnik. Ker se marsikateri posameznik velikokrat požvižga na moč obrestnoobrestnega računa, smo se v delu, ko je upravljavec premoženja Rok Potočnik iz NLB Skladov najstnikom razkrival finančne modrosti, kakšne naložbe obstajajo, in pojasnjeval tveganja (saj v realnem svetu gibanje na trgu ni ravna črta), dotaknili razlike med navadnim obrestovanjem in močjo obrestnoobrestnega računa.

»V primerjavi z navadnim obrestovanjem se pri obrestnem obrestovanju poleg glavnice obrestujejo tudi obresti. Je pa pravi učinek obrestnega obrestovanja viden šele čez čas,« je pojasnil udeležencem finančne šole in predstavil razliko na primeru.

»Predstavljajte si, da danes vložimo tisoč evrov in imamo letne obresti deset odstotkov (to je naš donos). Po poteku enega leta pri desetodstotnem donosu imamo na koncu leta 1.100 evrov. Če se tega donosa ne odločimo porabiti in ga pustimo pri miru več let, začnejo nastajati pri obrestnem obrestovanju pomembne razlike pri naših sredstvih. Ker? Kot že omenjeno, se poleg glavnice obrestujejo tudi obresti. Po desetih letih bi z navadnim obrestovanjem naša privarčevana sredstva znašala dva tisoč evrov, z obrestnim obrestovanjem pa 2.594 evrov,« je razložil in omenil, da je zato smiselno varčevanje začeti čim prej, še posebej za pokojnino.

Zoisova štipendija ni šla za nakup računalniških iger, ampak za ogljikova vlakna

»Prvi izdelek, ki sem ga naredil in ga lahko tudi uporabil zase, je bil kolesarski nosilec za bidon. To je bilo, ko sem bil star okoli 15, 16 let. Ni šlo za izdelek, ki bi bil nekaj zelo posebnega. Ampak videl sem, da je v trgovinah takšen izdelek dosegel ceno 50 evrov. Raziskoval sem materiale in ugotovil, da bi lahko za ta znesek pravzaprav naredil 20 takšnih nosilcev. Rekel sem si, da bom tvegal, kupil material in si sam naredil takšen nosilec.

Takrat me je gnala predvsem radovednost, ali sem to sploh sposoben izdelati, ne pa misel, da je kolesarska industrija lahko moja poslovna priložnost,« je najstnikom na zimski finančni šoli v Mariboru povedal nekdanji profesionalni kolesar, inovator in podjetnik, 30-letni Jure Berk, ki je izdelal kolesarske čevlje za slovenskega kolesarja Tadeja Pogačarja in eno najlažjih cestnih dirkalnih koles na svetu iz ogljikovih vlaken, ki tehta manj kot štiri kilograme.

Omenjeno kolo so prodali za 25 tisoč evrov. Zdaj se v njegovem podjetju Berk Composites posvečajo predvsem izdelavi butičnih ultralahkih kolesarskih sedežev iz ogljikovih vlaken – izdelajo jih okoli tri tisoč na leto, letos so jih več kot polovico prodali na azijskem trgu. »V Aziji postaja kolesarstvo novi golf. Ljudje se tam s tem zelo radi pokažejo,« je dodal Berk in omenil tudi, da so njihovi kupci predvsem rekreativni cestni kolesarji in da se kolesarska panoga vidno seli nazaj v Evropo.

Sta k prepoznavnosti podjetja s svojimi uspehi prispevala tudi kolesarja Primož Roglič in Tadej Pogačar? »Absolutno. Slovenijo sta v tem smislu postavila na zemljevid. Prej je v kolesarskem svetu malokdo vedel, kje je Slovenija. Vsi športniki so ne le ambasadorji države, temveč tudi podjetij,« je iz izkušenj še povedal Jure Berk.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Bencin in dizel bosta v torek dražja
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Bencin in dizel bosta v torek dražja 63

Vzpon nafte prek 90 dolarjev za sod bomo občutili ob polnjenju rezervoarja

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: nov vzpon
Moje finance
Varčevanje
Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«
Moje finance
VarčevanjeNina Simič Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«

Robert Medle, ki je bil pred kratkim imenovan za podjetnika leta, je z nami delil svoje poglede na osebne finance.

Moje finance
Varčevanje
Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja
Moje finance
VarčevanjeMoje finance Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja

Naj upravljavec vzajemnih skladov je Aleš Lokar iz Generali Investments

Moje finance
Nakup
V torek ni pričakovati nižjih cen goriv
Moje finance
goriva
Pameten nakupJure Ugovšek V torek ni pričakovati nižjih cen goriv

Cena nafte se je povzpela na trimesečni vrh, vseeno pa se zdi, da bo glavno vlogo pri oblikovanju reguliranih cen goriv - vsaj dizla - tokrat imela vlada.

Moje finance
Nakup
Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju
Moje finance
Pameten nakupMatjaž Ropret Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju

Izbiranje pametne ure je lahko zelo preprosto, lahko pa skrajno zapleteno. Odvisno od kupčevih želja, tudi ali predvsem glede znamke, in vsote evrov, ki jo je pripravljen nameniti za to napravo.

Moje finance
Nakup
Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?
Moje finance
Pameten nakupSrečko Korber Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?

V zadnjem času v medijih, pa tudi neposredno od bank dobivamo vse več opozoril o nevarnostih, ki na nas prežijo pri spletnem in mobilnem bančništvu. Kdo krije škodo, če nam zlikovci izpraznijo račun?

Moje finance
Razno
Sveže ideje za zdrava kosila v službi
Moje finance
RaznoNina Simič Sveže ideje za zdrava kosila v službi

Kuhinjski virtuozi so nam poskusili pričarati nekaj jedi, ki jih ne pripravljate vsak dan in so hkrati prijazne do denarnice. Izbrali smo recepte za malico, ki vas nabije z energijo, ne pa uspava.