Iranski predsednik Ebrahim Raisi je v ponedeljek že napovedal maščevanje, za uboj polkovnika pa okrivil »elemente, povezane z globalno aroganco«, s čimer je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP namignil na vpletenost ZDA in njihovih zaveznikov, vključno z Izraelom.

Časnik New York Times je nato v sredo poročal, da je »po navedbah obveščevalca, ki je bil seznanjen s komunikacijo, Izrael obvestil ameriške uradnike, da stoji za umorom«. Po navedbah neimenovanega vira naj bi v Izraelu ameriškim uradnikom dejali, da je uboj opozorilo Iranu, naj ustavi delovanje tajne skupine v okviru sil Kuds - krila iranske revolucionarne garde za operacije v tujini.

Islamska revolucionarna garda je Hodaija opisala kot »branilca zavetišč"«, kar je izraz, ki se uporablja za tiste, ki v imenu Irana delujejo v Siriji ali Iraku. Iranska državna radiotelevizija je po navedbah AFP poročala, da je polkovnik »dobro znan« v Siriji, kjer Iran podpira vlado v enajstletni državljanski vojni in priznava, da je v državi namestil »vojaške svetovalce«.

Pogreba Hodaija, ki je v torek potekal v središču Teherana, se je udeležilo več tisoč ljudi. Pogrebne molitve je vodil najvišji imam v iranski prestolnici, Hodaijeva krsta pa je bila zavita v iransko zastavo. Množica ga je pozdravljala in opisovala kot mučenika.

Hodai je bil ubit v času, ko so pogajanja med Iranom in svetovnimi silami za obnovitev jedrskega sporazuma iz leta 2015 od marca nekoliko zastala. Ena od glavnih spornih točk je zahteva Teherana, da se revolucionarno gardo umakne s seznama terorističnih organizacij v ZDA, kar je Washington zavrnil.