Znanost in tehnologija

Astronavti Nase po šestih mesecih na ISS nazaj na Zemlji

Washington, 06. 05. 2022 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da se je del njene posadke po šestih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vrnil domov na Zemljo. Posadka je med misijo izvedla na stotine znanstvenih poskusov, med drugim tudi na področju gojenja pridelkov na dolgoročnih misijah.

Vesoljsko plovilo SpaceX Dragon Endurance z astronavti Nase Kaylo Barron, Rajom Charijem in Tomom Marshburnom ter astronavtom Evropske vesoljske agencije Matthiasom Maurerjem se je z ISS odpravilo že v četrtek. V jutranjih urah, po skoraj 24-urnem potovanju, pa so se izkrcali ob obali Floride.

Matthais Maurer po vrnitvi z Mednarodne vesoljske postaje.
Matthais Maurer po vrnitvi z Mednarodne vesoljske postaje. FOTO: AP

"V imenu celotne ekipe podjetja SpaceX vas pozdravljam doma," je dejal predstavnik podjetja nekaj trenutkov po tem, ko je kapsula pristala. Za seboj je posadka pustila enega italijanskega in tri ameriške astronavte ter tri ruske kozmonavte, pred odhodom pa je Marshburn vodenje postaje predal Rusu Olegu Artemjevu.

Posadka je med misijo izvedla na stotine znanstvenih poskusov, med drugim gojenje čilija v vesolju, da bi dopolnila obstoječe znanje o gojenju pridelkov na dolgoročnih misijah. Prav tako je raziskovala, kako se beton v vesolju strdi in izvajala misije opazovanja Zemlje.

Ekspedicija je potekala v času komercializacije vesolja, med katerim so sprejeli zasebno posadko, ki je vključevala tri bogate poslovneže, ki so prišli in odšli na drugem plovilu SpaceX Crew Dragon, ter japonsko misijo, ki je s plovilom Sojuz poletela na ruski del postaje. ISS zdaj čaka na priklop kapsule Boeing Starliner brez posadke, ki naj bi jo izstrelili 19. maja s Floride.

Nasa si medtem želi certificirati drugo podjetje za prevoz astronavtov v območje nizke zemeljske orbite, da bi se tako lahko v polni meri osredotočila na razvoj težkega vesoljskega izstrelitvenega sistema raket za misije na Luni in sčasoma tudi na Marsu.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kure bedne
12. 05. 2022 15.50
Te novinarske in Nasine floskule poslušami že nekaj desetletij. Kdo še verjame NASI?
mandan
10. 05. 2022 15.09
jaz čakam na novico, ko bojo Rusi začel nehat jodlat z ZDA o teh pravljicah ki jih Nasa daje za rajo. upam da bo to kmalu, kajti vezi med njimi so zeloo krhke
Skadi
06. 05. 2022 10.00
-5
Gojenje gensko spremenjene hrane na Marsu? (Texas) Ameri so zašli še preden se začne njihova zgodovina, ki je kratka in krvoločna.
adejteno
06. 05. 2022 09.27
-2
To je bil 6-mesečni dopust nekje na samotnem otoku...