Tradicionalni recital so v preteklih letih na Tretjem programu – programu Ars prenašali z ljubljanskega Prešernovega trga, tokrat pa so se igralke in igralci, člani ZDUS-a, zaradi epidemičnih ukrepov s trgov slovenskih mest preselili v radijski studio.

Foto: BoBo
Foto: BoBo

Poezijo v interpretaciji dramskih igralk in igralcev so v živo prenašali iz studia Radia Slovenija, studia Radia Maribor in s Trga Evrope v stari oz. Novi Gorici.

V številnih krajih po državi, tudi v italijanščini in hrvaščini
Prešernove verze iz studia je bilo letos prek zvočnikov mogoče slišati v številnih krajih po državi, tudi v italijanščini in hrvaščini. Odzvanjali so v stari Ljubljani, Mariboru, mestnem središču Celja, Novem mestu, Kranju, središču Kopra, Novi Gorici in Prešernovi rojstni vasi Vrbi na Gorenjskem.

"Prireditev se je začela kot borba za slovensko kulturno avtonomijo v okviru nekdanje skupne države. Nastala je kot protest zoper namene politikov, da na območju nekdanje skupne države naredijo eno kulturno ministrstvo ter s tem zmanjšajo moč slovenske besede in kulture. Desetletja od prvega recitala, pri katerem sodelujejo članice in člani Združenja dramskih umetnikov Slovenije, se je marsikaj spremenilo, a pomen kulture je skozi čas ostal isti," je dogajanje za Radio Slovenija povzel Gregor Podlogar.

"Tkanje občih človeških doživetij"

Predsednik združenja Boris Mihalj je za radio poudaril: "Kultura pomeni pojem, ki opisuje tkanje občih človeških doživetij, načina življenja, vrednot in simbolov posameznika v odnosu do narave, okolja, drugega bitja in skupnosti." V režiji Alena Jelena je recital povezovala Maja Moll, dogodek pa je z izbrano glasbo spremljal saksofonist Lenart Krečič, član RTV-jevega hišnega Big Banda.

36. recital Prešernove poezije ZDUS

V približno uro in pol dolgem recitalu je bilo mogoče po besedah Podlogarja slišati številne Prešernove pesmi, tudi znamenito Gloso v izjemni interpretaciji dramskega igralca Nika Goršiča, ki je med drugim interpretiral verze: "Slep je, kdor se s petjam vkvarja, / Kranjec moj mu osle kaže; / pevcu vedno sreča laže, / on živi, umrje brez dnarja."

Recital je odprla in zaprla Zdravljica, ki jo je na začetku interpretiral Aleš Valič, ob koncu pa Tone Gogala. Prešernovo poezijo so interpretirali še Mirjana Šajinović, Radoš Bolčina, Minca Lorenci, Vladimir Vlaškalič, Alenka Pirjevc, Uroš Potočnik, Niko Goršič, Marjuta Slamič, Eva Stražar, Urban Kuntarič, Darja Reichman, Aja Kobe, Mateja Pucko, Nejc Ropret, Petja Labović, Irena Mihelič, Lovro Zafred, Mojca Simonič, Jure Kopušar, Arna Hadžialjević, Žiga Udir, Violeta Tomić, Matic Valič, Barabra Vidovič, Davor Herga, Rossana Mortara, Ana Facchini, Danijel Malalan, Nebojša Pop Tasić, Patrizia Jurinčič Finžgar, Karin Komljanec, Barbara Vidovič, Rok Kunaver, Vesna Kuzmić, Matija Stipanič, Miha Nemec, Nevenka Vrančič in Peter Harl – ter na posnetku tudi Štefka Drolc.