Po izključitvi reaktorja Tihange 2 bo v Belgiji delovalo še pet jedrskih reaktorjev. Foto: EPA
Po izključitvi reaktorja Tihange 2 bo v Belgiji delovalo še pet jedrskih reaktorjev. Foto: EPA

Gre za drugi izključeni reaktor v nekaj mesecih, čeprav je Belgija izvajanje načrta za popolno opustitev jedrskih elektrarn zaradi energetske krize upočasnila.

Nemške oblasti so že več let pozivale k izključitvi 40 let starega reaktorja. Pri tem so navajale varnostne razloge, saj so v tlačnih posodah v objektu našli na tisoče drobnih razpok.

Bruselj je pozive dolgo zavračal, naposled pa se je vendarle odločil za izklop reaktorja. Kot so poudarili, gre za del dolgoročnih načrtov za popolno opustitev jedrskih elektrarn. V Berlinu so odločitev pozdravili kot "ukrep za izdatno povečanje varnosti".

Belgija je nameravala jedrsko energijo opustiti do leta 2025, a je rok zaradi energetske draginje po ruski vojaški agresiji na Ukrajino lani prestavila za desetletje. Kljub temu so septembra lani izključili tudi reaktor v elektrarni Doel blizu Antwerpna na severu države.

Belgija je z jedrskimi elektrarnami pokrila približno polovico svojih potreb po elektriki. Pričakovati je, da bo v prihodnje širila mrežo vetrnih in sončnih elektrarn.