Olimpija je z osmimi zadetki demolirala Tabor, zmaga tudi Maribora

Sežana, 11. 12. 2022 14.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
M.D., STA
6

OIimpija je po zmagi proti Taboru v Sežani zabeležila najvišjo gostujočo zmago v svoji 102-letni zgodovini. Tabor je proti vodilnemu moštvu v ligi v snežnih razmerah prejel kar osem zadetkov, dosegel pa nobenega. Nogometaši Maribora so premagali Gorico z 2:1 (1:1).

Olimpija po visoki zmagi v gosteh ostaja v prepričljivem vodstvu na lestvici Prve lige. Koper na drugem mestu za Ljubljančani zaostaja 13 točk. Pohod do rekordne zmage Ljubljančanov se je začel že v četrti minuti, ko je Mario Kvesić dosegel najhitrejši gostujoči zadetek iz najstrožje kazni v zgodovini Olimpije. 12 minut pozneje je po podaji Davida Sualeheja domačo mrežo zatresel Aldair. To je pa tudi bilo to v prvem polčasu.

V 53. minuti je Rui Pedro Olimpijo povedel v vodstvo 3:0. 14 minut pozneje je Timi Max Elšnik dosegel četrti zadetek na tekmi. V naslednjih sedmih minutah pa sta sledila tudi dva avtogola v domači mreži. Najprej je domači vratar Alen Jurca preusmeril žogo v lastno mrežo, Tim Vatovec pa je enako storil v 74. minuti. Sedmi in osmi gol sta padla v 85. minuti, ko sta zadela Elšnik drugič in Nemanja Gavrić.

(Bolj skromna) zmaga Maribora

Mariborčani so tekmo z Gorico pričakali v zelo dobri formi, zadnje štiri ligaške tekme so dobili s skupno razliko v danih in prejetih zadetkih 19:1. Tokrat so tudi povedli, a so se jim Novogoričani pozneje dobro zoperstavili. Po zaslugi razpoloženega Žana Vipotnika, ki je dosegel nova dva gola (na zadnjih treh tekmah jih je dosegel sedem), pa so vpisali peto zmago zapovrstjo.

Maribor, ki brani naslov prvaka, je jesen končal s 15 točkami zaostanka za vodilno Olimpijo, Gorica pa je skupaj z Radomljami in s Taborom v boju za obstanek.

Potem ko je Matej Jukić pri gostih prvi prišel do strela na uvodu tekme, a je žogo poslal čez gol, so Mariborčani hitro prevzeli pobudo. Zelo razpoložen mariborski napadalec v zadnjem obdobju Vipotnik je najprej v 23. minuti iz bližine s strelom z glavo zadel prečko, dve minuti pozneje pa je po podaji Marka Tolića v kazenskem prostoru matiral Uroša Likarja in dosegel osmi zadetek na zadnjih šestih tekmah, skupno pa devetega.

So pa Primorci, ki so se v tem delu pokazali v solidni luči, hitro odgovorili, v 27. minuti je namreč po prostem strelu z desne strani žogo v lastno mrežo spravil Marko Božić. Tolić se je v 35. minuti odločil za strel od daleč in za malo zgrešil goriška vrata, na drugi strani pa je Ažbe Jug v 42. minuti ustavil poskus Darka Hrke. Mariborski vratar je bil na mestu tudi po prostem strelu Zvonimirja Petrovića ob koncu polčasa.

Uvod drugega polčasa je ponudil po en strel v okvir vrat na vsaki strani, je pa Maribor začel ta del dokaj neprepričljivo, nakar je Damir Krznar v igro poslal tudi Josipa Iličića. Ta je kmalu po vstopu slabo zadel žogo v kazenskem prostoru gostov, ko je poskusil z volejem, na drugi strani pa je obetavno akcijo slabo končal Alessandro Ahmetaj.

V 78. minuti so se domači na kratko veselili drugega zadetka Vipotnika, vendar je bil v prepovedanem položaju in je ostalo pri 1:1. Je pa isti igralec v 80. minuti le dosegel svoj deseti gol sezone, ko je silovito sprožil z dobrih 20 metrov za 2:1. Ranaldo Biggs bi na drugi strani lahko izenačil v 91. minuti, vendar je žogo v kazenskem prostoru poslal malo mimo vrat.