Olimpija in Mura do pomembnih zmag v boju za Evropo

Kidričevo, 09. 05. 2022 02.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
STA, A.V.
0

V nedeljskih obračunih 34. kroga slovenskega državnega prvenstva sta pretendenta za želeno tretje mesto in s tem uvrstitev v evropska tekmovanja, ljubljanska Olimpija in aktualna prvakinja Mura, upravičila vlogo favorita in slavila proti Aluminiju s 3:2 oziroma proti Domžalam s 3:1.

Ljubljančane, ki se z Muro borijo za tretje mesto in s tem za uvrstitev v evropska tekmovanja, je v Kidričevem čakala zahtevna naloga. Na papirju jim zadnjeuvrščeni Aluminij sicer ne bi smel povzročati velikih težav, toda Olimpija na tem delu Štajerske nikoli ni imela lahkega dela. Na zadnjih sedmih tekmah v Kidričevem je zmagala le enkrat, petkrat pa izgubila, med drugim tudi na letošnji prvi medsebojni tekmi.

In če se temu doda še dejstvo, da trener Robert Prosinečki s svojo novo ekipo, v kateri tokrat zaradi osebnih razlogov ni bilo Almedina Ziljkića, na gostovanjih do Kidričevega še ni osvojil niti točke, je bilo jasno, da njegovi izbranci niso mogli pričakovati zmage brez težav in prelitega znoja. To so dokazovali že problemi na začetku tekme. Olimpija je sicer takoj prevzela nadzor na igrišču, a je bila neučinkovita, kar so domači kaznovali. A gola na koncu prvega in začetku drugega polčasa sta goste vendarle popeljala do želenega rezultata, vendar s tem stresa za njih še ni bilo konec. Aluminij je ob koncu tekme izenačil, toda sodniški dodatek je bil tokrat za Ljubljančane kar dvakrat uspešen, odločilni gol je dosegel Nik Prelec. S tem je svoji ekipi zagotovil vrnitev na tretje mesto prvenstvene razpredelnice, Aluminij pa bržkone dokončno pahnil v drugo ligo. Ekipo Roberta Pevnika v zadnjih dveh krogih namreč lahko reši le teorija.

Olimpija je tekmo začela s pritiskom na domača vrata. Že v uvodu si je priigrala nekaj polpriložnosti, prvo večjo pa je zapravil Ivan Prtajin, ki je po podaji Erica Boakyeja z leve strani streljal v domačega vratarja, Nigerijca Davida Nwolokorja. Prtajin je iz ugodnega položaja slabo streljal tudi v 20. minuti, Nwolokorja pa nista znala ukaniti niti Svit Sešlar niti Timi Max Elšnik. Nekdanji nogometaš Olimpije Haris Kadrić je že v 15. minuti s preigravanjem, po katerem pa ni našel poti v mreže, napovedal, da bo ljubljanski obrambi povzročal težave, v 22. minuti jo je matiral. Veliko zaslug za to ima Tomislav Turčin, ki si je v dvoboju z Aljažem Kreflom priboril žogo, stekel v kazenski prostor, močno streljal, ljubljanski vratar Ivan Banić je žogo odbil, toda na pravem mestu je bil Kadrić, odbito žogo je spravil z Banićevega hrbta. Čeprav je bilo dolgo časa videti, da napadi in poskusi Ljubljančanov v prvem polčasu ne bodo obrodili sadov, Kadrić bi lahko celo povišal vodstvo, pa so v sodnikovem dodatku tik pred odhodom na odmor izenačili. Aljoša Matko je prodrl po desni strani – Aljaž Ploj je bil premalo stabilen, da bi ga zaustavil – zavrnil žogo do Maria Kvesića, ki je močno udaril po žogi in zadel želeno mesto.

V 50. minuti se je Kvesić izkazal še z asistenco za vodstvo svoje ekipe. Po napaki Kidričanov je akcijo začel Elšnik, nadaljeval Sešlar, Kvesić je z leve strani podal Elšniku, ta pa je lepo akcijo z natančnim strelom tudi zaključil. Tudi po drugem doseženem golu so gosti zadržali premoč v posesti, toda akcije niso bili več tako nevarne, napadi Aluminija pa niso predstavljali posebne nevarnosti. Vse do 85. minute. Takrat je Luka Bizjak, ki je le nekaj trenutkov pred tem vstopil v igro, neposredno iz kota zadel vratnico, odbito žogo pa je Luka Petek poslal pod prečko. A Olimpija se ni predala. Izvedla je še en pritisk, ki ga je v akciji rezervistov po podaji Mustafe Nukića v peti minuti sodnikovega dodatka kronal mladi Prelec. Olimpija bo v naslednjem krogu gostila Muro, Aluminij pa bo gostoval v Mariboru.

Nogometaši ljubljanske Olimpije so se razveselili tesne, a pomembne zmage v boju za mesta, ki v naslednji sezoni vodijo v evropske kvalifikacije. FOTO: Damjan Žibert

Prekmurci z odliko opravili svoje delo
Mura ostaja v boju z Olimpijo za tretje mesto v državnem prvenstvu in vsaj do večernega nastopa Ljubljančanov so se črno-beli zavihteli na želeno, tretjo pozicijo. Branilci naslova prvaka so v domači Fazaneriji pred glasnimi tribunami ugnali Domžale, ki so si že zagotovile obstanek, prav visoko na lestvici pa ne morejo več.

V izredno odprtem obračunu v prvem delu ni manjkalo priložnosti na obeh straneh, Domžale so imele v prvem delu celo kanček več od igre, Mura pa je bila s hitrimi prenosi žog izrazito nevarnejši tekmec. Prve so zagrozile Domžale, ko je že v deveti minuti po nevarnem protinapadu slabo streljal Marko Martinović, Enes Alić je bil nenatančen v 12. minuti. Dvakrat je bil nevaren Amel Jakupović in ob izteku polčasa še Mitja Ilenić, ki je lepo prodrl po desni strani in se po odbitem strelu dobro odzval ter poskusil še enkrat, a tudi tokrat je bil na mestu domači vratar Marko Zalokar. Zeni Husami je v prvem delu zadel tudi prečko, a ob tem napravil prekršek v napadu. Pri Muri je v 11. minuti prvi resneje zagrozil Klemen Pucko, nato pa minuto kasneje izredno razpoloženi Luka Bobičanec. Žogo, ki jo je vratar Mulalić odbil, je nato poskusil v gol spraviti še Tian Cipot, gostujoča obramba pa je bila na mestu. Cipot je bil v 21. minuti nevaren z glavo, štiri minute kasneje pa domači kapetan Tomi Horvat. Mura je povedla v 28. minuti, ko je po levi strani hitro prodrl Bobičanec, nevarno streljal z desetih metrov na levi strani, Ajdin Mulalić je žogo odbil, toda le do Horvata, ki je darilo sprejel z odprtima rokama in z levo nogo zabil v mrežo. Zadel je osmič v sezoni.

V drugem delu je za domače v 48. minuti prvi zagrozil Mirlind Daku, a se ni znašel v protinapadu, v isti minuti pa je bil na nasprotni strani s strelom s 30 metrov nevaren Jakupović. Mitja Klepač je zagrozil v 51. minuti, vendar meril preslabo. V 65. minuti je Jakupović že premagal Zalokarja po hitrem protinapadu, žogo pa mu je z golove črte zbil Gregor Balažic, ki se je hitro vrnil v obrambo. Še v isti minuti so Domžale po grobi napaki domače obrambe izenačile. Sven Šoštarič Karič je z leve strani poslal predložek pred vrata Mure, a na žogo se ni odzval nihče, na drugi strani pa je sam do nje ob vratnici prišel Matej Podlogar in za izenačenje zadel prvič v sezoni. Mura je za novo vodstvo potrebovala dve minuti, ko je Horvat z izjemno podajo zaposlil Klepača, ta pa je zaključil učinkovito. Na drugi strani je Nikola Jovičević iz dobrega položaja zadel zunanji del mreže. Daku je zatresel mrežo Domžal v 79. minuti, vendar je bil pred tem ob strelu Bobičanca v prepovedanem položaju, kar je razkril pregled posnetka.

V 90. minuti je imel izenačenje na nogi Gaber Dobrovoljc, odlično pa se je odzval Zalokar. Daku nato v sodnikovem podaljšku ni uspelo pospraviti mrežo mimo že izigrane domžalske obrambe, minuto kasneje je njegovo napako popravil Amar Beganović z evrogolom s kakšnih 20 metrov.