Znanost in tehnologija

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni

Ljubljana, 17. 05. 2023 19.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Tjaša Dugulin
Komentarji
4

Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

"Raziskovalci nemškega BioNTecha so si zadali težek cilj," pravi profesor Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo s Kemijskega inštituta. "Tukaj je šlo za primer zelo agresivnega raka, raka trebušne slinavke, pri katerem 90 odstotkov ljudi umre, mogoče 75 odstotkov v prvem letu," še doda.  

Cepivo proti omenjeni bolezni so izdelali z mRNA tehnologijo, ki jo uporabljajo tudi v cepivih proti covidu-19, razlaga specialist klinične mikrobiologije in imunologije Alojz Ihan z Medicinske fakultete. Kot pravi, je ideja tega cepiva, da se po tem, ko se diagnosticira tumor trebušne slinavke, vzorec tumorja vzame in analizira mRNK molekule iz tumorskih celic. "Se pravi, da bi za vsakega bolnika posebej naredili cepivo, ki bi bilo pravzaprav usmerjeno na točno njegov tumor."

Ker je omenjenega raka zelo težko odkriti in zdraviti, pogosto pa se tudi znova pojavi, so se odločili, da cepivo preizkusijo na prebolevnikih. Testiranje je prevzela ena od newyorških bolnišnic. Pri tem se je odzvalo 16 oseb, pri osmih se rak ni ponovil. "Pri tistih, ki se niso odzvali, je bilo preživetje povprečno nekje 13 mesecev, medtem ko so drugi po letu in pol še vedno zdravi," testiranje komentira Jerala.

Prednost mRNA cepiv je, da jih je mogoče hitro prilagoditi. Za izdelavo personaliziranih cepiv proti raku trebušne slinavke so raziskovalci potrebovali devet tednov. Kot še dodaja Jerala, so postopek pospešili že na šest tednov in obljubljajo, da bo mogoče izvedljivo že v štirih.

Raziskava je ena prvih prepričljivih dokazov, da je mogoče tumorje zdraviti tako, da se imunski sistem usmeri proti mutiranim proteinom, še komentira Ihan. "Da poišče samo rakaste celice in jih uniči, medtem ko istovrstne celice, ki niso postale rakaste, pusti na miru."

Študija je resda majhna in v prvi fazi, pravita sogovornika, a odpira vrata širšemu poskusu, ki bo pokazal, za kako velik preboj v resnici gre.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rato
19. 05. 2023 10.34
+1
Nekateri pa ne morete iz svoje kože! Čeprav je novic pozitivna in daje upanje bolnikom s smrtno diagnozo jim vi tega z negativnimi komentarji jemljete🤔
markym77
18. 05. 2023 11.17
+1
koliko jih je bilo ozdravljenih s tem in koliko jih je podleglo vseeno?
Brabus
18. 05. 2023 15.58
+0
Nimaš pojma, pa si tak pesimist, morda te pa to cepivo nekoč reši.
Brabus
18. 05. 2023 11.09
-1