Tujina

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

Ljubljana, 29. 10. 2021 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Natalija Švab, 24UR ZVEČER
Komentarji
97

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Ali naredimo dovolj?
    08:14
    Iz 24UR ZVEČER: Ali naredimo dovolj?
  • Iz 24UR ZVEČER: Mednarodna podnebna konferenca
    03:15
    Iz 24UR ZVEČER: Mednarodna podnebna konferenca

 

Gre za vprašanje preživetja človeštva na tem planetu, pred podnebno konferenco opozarjajo strokovnjaki in aktivisti. Še celo vedno diplomatska britanska kraljica je pred srečanjem voditelje opozorila, da jo jezijo ljudje, ki samo govorijo in ničesar ne naredijo.

"Kaj ne bi bilo čudovito, ko bi se na podlagi naših odkritij in odkritij znanosti narodi združili in na COP26 na tej prihajajoči konferenci končno nekaj naredili?" je dejal slavni britanski naravoslovec David Attenborough.

A nekaj so želje, drugo resničnost. Vprašanje klimatskih sprememb je v zadnjih letih postalo izrazito politična tema, ki deli družbo, politika pa ima težave s sprejemanjem ustreznih politik, saj to za določena območja pomeni ogromne ekonomske težave. Tehnološki razvoj na marsikaterem področju ne dohaja potreb, številni delavci imajo težave s prilagajanjem na nove potrebe trga dela, sprememba gospodarske paradigme je marsikje počasna, ker lahko pomeni tudi smrt podjetij. Vse to pa ima za posledico oklepanje starih vzorcev, ki ohranjajo navidezno stabilnost, za dolgoročno prihodnost pa predstavljajo veliko nevarnost.

"Če vlade – zlasti vlade G20 – ne stopijo korak naprej in ne prevzamejo pobude, smo na poti v strašno trpljenje človeštva. Vse države morajo dojeti, da pomeni star model razvoja smrt za njihovo ekonomijo in naš planet," meni generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Antonio Guterres.

Po drugi strani naj bi zaradi podnebnih sprememb v prihodnjih letih milijoni ljudi zapuščali predvsem podsaharsko Afriko, južno Azijo in Latinsko Ameriko. Te migracije lahko povzročajo nevarna družbena vrenja, grozijo spopadi za vodo. Toda večina največjih onesnaževalcev v prvi vrsti vidi svoje trenutne potrebe.

"Zavzeti bi morali holistični pristop, vztrajati na preprečevanju tveganj. Pravilno bi morali krmariti med onesnaženjem, zmanjševanjem emisij, energetsko varnostjo, varnostjo dobavne verige in tem, da ljudje živijo normalno danes in jutri. Tako bomo odgovorili na tveganja, ki jih prinaša zelena tranzicija," pa pravi kitajski minister za ekologijo in okolje Sun Zhen.

Kitajska, ena največjih onesnaževalk na svetu, je danes objavila svoj osvežen načrt zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. Toda kitajskega voditelja na podnebni konferenci ne pričakujejo, prišel naj bi le njihov pogajalec. Enotna zavezanost spremembam na globalni ravni tako ostaja vprašljiva. Tudi v luči dejstva, da marsikje število podnebnih skeptikov presega število tistih, ki zaupajo znanosti.

V oddaji 24UR ZVEČER je bila gostja klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, članica medvladnega odbora za podnebne spremembe pri ZN. Na vprašanje, kaj konkretno si obeta od podnebnega vrha v Glasgowu, je odgovorila, da so njena pričakovanja velika, čeprav morda neupravičeno. Poudarila je, da od Pariškega sporazuma mineva že šest let, pa še vedno ni jasno, kako ga uresničiti. 

Cilj, ki so si ga voditelji držav postavili pred šestimi leti v Parizu, da bi dvig temperature omejili na stopinjo in pol, se ji zdi težko uresničljiv. Bi pa recimo že v tem desetletju morali zapreti kar 3000 elektrarn na premog, skoraj eno na dan, če bi hoteli to doseči.

Tudi to, da na vrhu v Glasgowu ne bo Ši Džinpinga, predsednika Kitajske, ki je največja onesnaževalka, pa tudi ne ruskega predsednika Vladimirja Putina, ni dober znak.

Vsi cilji, ki jih države postavljajo glede podnebja, so še vedno odmaknjeni v prihodnost. Ogljično nevtralnost naj bi dosegli šele leta 2050, čez 30 let. Medtem pa smo lani kljub epidemiji covida-19 v ozračje izpustili rekordno koncentracijo toplogrednih plinov. Kaj se bo zgodilo s planetom, če se bomo še naprej tako obnašali? "Tisti scenarij, ki si ga najmanj želimo - zelo močne podnebne spremembe," opozarja Kajfež Bogatajeva.

Kje je v tej zgodbi Evropa? "V ambicijah in tudi pri precej izdelanih načrtih gotovo na prvem mestu," ocenjuje klimatologinja. "Če bi ostale države sledile, mislim, da ta konferenca lahko uspe."

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (97)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wolfterier
29. 10. 2021 17.06
+2
Vse bluzenje o ekologiji je brezpomembno,dokler ne moremo pogasiti velikih gozdnih požarov in ustaviti bruhanje ognjenikov. Tisoč Teš 6 ne proizvede toliko plinov,kot en sam izbruh vulkana. Če pogasimo vse termoelektrarne,bomo samo podražili energijo,pa nič drugega !
ni_mi_vse_eno
29. 10. 2021 14.58
+4
Centralne banke so v rokah privatnikov in ti ustvarjajo denar iz nič za dolg in obresti na obresti. Zato so vse države zadolžene, zato gospodarstvo potrebuje stalno eksponentno rast in zato gori amazonski pragozd. Podnebni cilji so zgolj novi način globalnega davka.
ni_mi_vse_eno
29. 10. 2021 14.51
+1
Strašenje brez znanstvenih osnov. Računalniški modeli po principu GIGO (smeti notri, smeti ven).
glasNI
29. 10. 2021 12.58
-2
Nimamo šans. Samo poglejte komentarje. Moraš biti, ras "simpleton" v glavo, da, "ne verjameš v podnebne spremembe". Nejbrž je pogoj manj kot 8 razredov izobrazbe., Ampak vseeno, moraš imeti še dodatne "omejitve" v glavi.
wolfterier
29. 10. 2021 17.10
+2
Podnebne spremembe so in vedno bodo.Človek na to nima vpliva. En požer v Sibiriji ali en izbruh vulkana je tisočkrat bolj škodljiv,kot lahko naredi škode človek ! Če ustavimo vse onesnaževalce,povzročimo samo propad civilizacije...Za to bo daljnoročno poskrbela narava !
yanay
29. 10. 2021 12.40
+4
Največja nevarnost za globalno segrevanje je metan, ki se sprošča iz velikih površin, ki so bile zaledenele, Sibirija in druga podobna področja, sedaj pa ta led počasi popušča zaradi segrevanja ozračja. Na YT obstaja nekaj posnetkov, ko prižigajo izhajajoči metan iz razpokanega ledu. Vse to govorjenje v Glasgowu se je zgodilo mnogo prepozno, v naslednjih letih se bo to še stopnjevalo in tega procesa žal ni mogoče ustaviti.
relos
29. 10. 2021 11.19
+4
...naša edina prednost je ta, da se otroci ne zavedajo, kaj jih čaka. Morda ravno zato ni okoljske vzgoje v šolah, raje domovinska, religiozna in vse ostel bedarije. Če bi vedeli, kakšen pekel jih čaka, bi nam hitro in kruto sodili.
ni_mi_vse_eno
29. 10. 2021 14.54
+1
To je res, ampak problem ni okolje, ampak naša potreba po stalni eksponentni gospodarski rasti. Naravne surovine so omejene, mi jih pa eksponentno (2,4,8,16 ...) črpamo. Problem je lepo orisal dr. Tainter: Collapse of Complex Societies. (=Porušitev kompleksnih družb). Ne bomo prva civilizacija, ki gre po poti propada.
Andrej Šohar
29. 10. 2021 11.09
+4
Baje da je vcasih bilo panonsko morje ..ce bi takrat greta in ostali osvesceni ziveli..bi blonse vedno to morje..tak .ampak baje da se komaj zdaj dogajajo klimatske spremembe..a ne 24
Andrej Šohar
29. 10. 2021 11.06
+1
Je že pedofil Biden napovedal .naslednji lockdown bo klimatski..ler je greta ugotovila da z lockdowni uspesno resujemo probleme..torej bo tud za klimatske spremembe nujen..
Adolph
29. 10. 2021 10.48
+3
Ce bi bil pobozen bi fekel,hvala bogu,da bo hudic vzel tudi vse luksuzne lokacije ,kot so Maledivi in druga pribezalisca tisth ki za svoj profit unicujejo nase zivljenske podlage . . . . . . .
kek?e
29. 10. 2021 10.40
-3
Podnebne spremembe...totaln nateg
wolfterier
29. 10. 2021 17.13
+2
Podnebne spremembe so,vendar so naraven pojav. Veliki požeri in vulkani ga povzročajo.
vvvilice
29. 10. 2021 10.39
+4
Vse odgovore najdete v filmu Monopoly - who owns the world. Tudi s hrvaškimi podnapisi se najde na dokumentarc pika hr
Skunk Works
29. 10. 2021 10.33
+5
Svet se bo drastično spremenil, z našo ali brez naše pomoči....In to relativno kmalu....Lp...
emilzapata
29. 10. 2021 10.33
+3
saj je tudi že leta 1933 precej dišalo po prihajajoči vojni, pa je svet ni znal ali hotel preperečiti, podobno je s klimatskimi spremembami, ki se jih pometa pod preprogo.
ElectroVoice
29. 10. 2021 10.22
+4
Nič se ne bo spremenilo. Človek ima žal eno silno slabo lastnost. Z večanjem števila članov v neki družbi zavest posameznika drastično pade. Ko gre število v milijarde, zavest tako aterira proti ničli. Le kaj bodo na to indolentno raboto današnjih veljakov porekli tisti čez 50 let..?
Skunk Works
29. 10. 2021 10.31
+3
Po tvoji razlagi bodo spet imeli visoko zavest -- tistih par deset ali sto milijonov, ki jib bo tedaj ostalo...če......Menda ja ne mislite, da bo tole s takim tempom in takšnim razviojem šlo naprej nadaljnih 50 let, brez da bi nekaj drastično udarilo po človeštvu...Tisti, ki tako mislite, žal ne veste skoraj ničesar o svetu, naravi, naravnih in ostalih zakonitostih...
El Mencho
29. 10. 2021 10.15
+4
No prvo da se ukrepa pri Indiji ter Kitajski, ker te dve drzavi sta najveci onesnaževalki.
ElectroVoice
29. 10. 2021 10.17
+1
Andrej Šohar
29. 10. 2021 11.25
+1
Butler👍 Amerike se ne šinfa ,ker rešujejo svet🤣
TEDOxy50pMEDO
29. 10. 2021 10.06
+8
Nič se ne bo spremenilo, dokler obstajata premog in nafta ter da je dobivanje denarja najbolj pomembna stvar.
Ramzess
29. 10. 2021 10.05
-1
'Da, podnebne spremembe so, vendar ni tako, kot vam povedo. Za začetek je globalno segrevanje popolna prevara. CO2 nima nič opraviti s tem in je nujen plin za življenje, zlasti plin, ki na koncu proizvede vse. Podnebne spremembe so neposredno posledica programov umetnega podnebnega inženiringa in chemtrails. Naslednja stopnja je posledica krčenja gozdov in uničenja ekosistemov, ki ga povzročajo ogromne površine zemljišč, ki se uporabljajo za kmetijstvo. V naslednji stopnji je posledica industrije in njihovih odpadkov. In nazadnje človeštvu s svojimi vozili. Kabala vas prepriča, da ste onesnaževalci, vendar avtomobili in celo dizelski tovornjaki nimajo veliko ali nič opraviti s podnebnimi spremembami, ker so njihovi učinki zelo lokalni, na primer v mestu.'
TEDOxy50pMEDO
29. 10. 2021 10.35
+5
V Braziliji sekajo drevesa kot zmešani, praznina je velika kot Evropa.
Ramzess
29. 10. 2021 09.59
+2
Le kaj planirajo.
jahta
29. 10. 2021 09.54
+4
Naša vlada je naredila velik korak z množično delegacijo ,ki bo pustila dober ogljični odtis ..to je to !
Ploh
29. 10. 2021 09.52
+3
lučka kajfež bogataj že 30let govori da je naslednij 10 let odločilnih in da se planet segreva hahahahaahahahahaha verjame ji pa kdo?
gz9999
29. 10. 2021 10.06
+1
Internetni vsevedneži zagotovo ne, normalni ljudje pa.
Pascalo70
29. 10. 2021 10.26
+2
res je eni govorijo že celo življenje...kje so pa rezultati.....kot politiki govorijo in govorijo....važna so dejanja, to velja že od nekdaj....kaj bi morali pa itak že ve vsak in vsak mora pri sebi razčistiti kako bo živel....
ješekajprostega
29. 10. 2021 10.34
+2
saj to...potrebno bi bilo menjati...pa kako dolgo bo ona to govorila...naj začne kakšen mladenič ali mladenka o tem razpravljati... Tako pač je, mladost je privlačna in bolje poslušamo, če zraven še gledamo...