Tretjino od 230 prebežnikov bo sprejela Francija, preostale pa devet evropskih držav, največ Nemčija. Foto: Reuters
Tretjino od 230 prebežnikov bo sprejela Francija, preostale pa devet evropskih držav, največ Nemčija. Foto: Reuters

Ladja Ocean Viking, ki jo upravlja francoska nevladna organizacija SOS Mediterranee, pluje pa pod norveško zastavo, je v torek odplula izpred Sicilije proti Franciji, potem ko je tri tedne zaman čakala na dovoljenje italijanskih oblasti za vplutje v pristanišče. Prebežnike je pred tem rešila na morju blizu libijske obale.

Francija še nikoli prej ni dovolila, da bi reševalno plovilo s prebežniki iz Sredozemlja pristalo na njeni obali, tokrat pa je zaradi ravnanja italijanskih oblasti to storila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Notranji minister Gerald Darmanin je v četrtek dejal, da je v skladu s pravili Evropske unije za prebežnike odgovorna Italija in da je bila francoska poteza izjema, ki ne bo usmerjala prihodnjih ukrepov. Napovedal je še, da v znak protesta Pariz ne bo sprejel 3500 prosilcev za azil iz Italije.

Prebežniki z ladje v devet evropskih držav

Reakcija prebežnikov in članov SOS Mediteranee ob pristanku v Toulonu. Foto: Reuters
Reakcija prebežnikov in članov SOS Mediteranee ob pristanku v Toulonu. Foto: Reuters

Darmanin je še pojasnil, da bodo tretjino prebežnikov z ladje Ocean Viking namestili v Franciji. Tistih, ki ne izpolnjujejo pogojev za status prosilca za azil, bodo izgnali iz države.

Devet evropskih držav – Nemčija, Hrvaška, Romunija, Bolgarija, Litva, Malta, Portugalska, Luksemburg in Irska – se je nato "v imenu evropske solidarnosti" dogovorilo, da bodo sprejele preostali dve tretjini migrantov z ladje. Po besedah francoskega notranjega ministra jih bo Nemčija sprejela več kot 80, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Francoski minister je zaradi nesprejetja prebežnikov kritiziral Italijo. "Razmere na ladji Ocean Viking so zelo resne, v Bastiji smo že evakuirali štiri ljudi. Odpeljali so jih v bolnišnico. Na krovu je 57 otrok, nekateri so zelo bolni. Italija je v teh razmerah ravnala zelo nehumano," je Darmanin kritiziral italijanske oblasti.

Italija Francijo obtožila agresivnega odziva

Italijanska premierka Giorgia Meloni je medtem na novinarski konferenci v Rimu Francijo obtožila "agresivnega odziva" v sporu glede prebežnikov in ocenila, da je Pariz "nerazumno in neupravičeno" kritiziral italijansko vlado, ker ladji Ocean Viking ni dovolila pristati na Siciliji.

Zaradi zdravstvenih razlogov so morali štiri prebežnike predčasno evakuirati. Foto: Reuters
Zaradi zdravstvenih razlogov so morali štiri prebežnike predčasno evakuirati. Foto: Reuters

"Ocean Viking z 230 ljudmi na krovu je prva reševalna ladja, ki jo je Francija sprejela letos. V Italiji je medtem od začetka letošnjega leta pristalo že 90.000 migrantov," je dejala Meloni.

Pritožila se je, da evropski sistem prerazporejanja beguncev, v katerem naj bi sodelovalo 13 držav EU-ja, ne deluje. Po njenih besedah so v drugih državah EU letos sprejeli le 117 ljudi, od tega 38 v Franciji.

Italija predlaga skupno evropsko misijo za preprečevanje migracij

"Očitno je, da v evropskem sistemu premestitve nekaj ne deluje. Ali mora biti Italija edino pristanišče za izkrcanje migrantov v Sredozemlju? Tega ni v nobenem sporazumu EU-ja. Želim najti skupno rešitev za problem migracij," je dodala italijanska premierka.

Pojasnila je še, da je v zadnjih dneh v pogovorih s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in nemškim kanclerjem Olafom Scholzem predlagala skupno evropsko misijo za preprečevanje nenadzorovanih migracij.

"Gre za vprašanje, kako naj EU obravnava to problematiko. Lahko se odloči, da bo Italijo izolirala, toda menim, da bi bilo bolje izolirati trgovce z ljudmi. Lahko se odločite za izolacijo Italije, vendar to ni rešitev," je pozvala.

Podoben poziv je izrazil tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella, ki je v govoru ob 30. obletnici podpisa pogodbe o ustanovitvi unije v Maastrichtu dejal, da "Evropska unija potrebuje skupne odločitve" glede vprašanja migracij. Ob tem je EU pozval, naj "sprejema bolj daljnovidne odločitve".