Slovenija

'Z enim plačnim razredom višje ne morem pred zdravnike, ki so ravnokar presadili srce'

Ljubljana, 21. 09. 2022 22.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
310

Vlada zahtevi zdravnikov po izstopu iz enotnega sistema plač nasprotuje, pogajanja med vlado in sindikati, ki naj bi se začela v torek, pa Fides zavrača. Pravijo, da jih na pogajanja ne bo. Kaj sledi v tako napetem ozračju, bodo najslabše spet odnesli bolniki? Pogovarjali smo se s predsednikom sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Konradom Kuštrinom in ministrom za zdravje Danijelom Bešič Loredanom.

Bo razpadajočemu zdravstvenemu sistemu, kjer pacienti nedopustno dolgo čakajo na obravnavo in kjer po nekaterih ocenah letno zaradi korupcije odteče okrog pol milijarde evrov, dokončen udarec zadala splošna stavka zdravnikov in zobozdravnikov, napovedana za 19. oktober, oz. zahteva 3500 zdravnikov in zobozdravnikov, da izstopijo iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, čemur bi sledila pogajanja o višjih plačah zdravnikov? 

Konrad Kuštrin poudarja, da njihove zahteve še zdaleč niso usmerjene le v plače. V tem zdravstvenem sistemu so največje žrtve bolniki, po drugi strani pa so žrtve tudi zdravniki, ker delujejo v nenormalnih delovnih razmerah, pravi. Kot izpostavlja, je posledica obstoječega plačnega sistema tudi kršenje pravic pacientov, ki morajo zaradi odhajanja zdravnikov k zasebnikom čakati nedopustno dolgo. Ta plačni sistem je v Evropi unikaten in ga nihče ne posnema, je poudaril.

Minister Danijel Bešič Loredan odgovarja, da se bo prvič zgodilo, da bodo zdravniki prešli v 58. plačni razred: "Smo prva vlada, ki je upoštevala vse sprejete dogovore prejšnjih vlad, stropa ni več." Kot zagotavlja, se želijo pogajati in urediti anomalije, predvsem pri plačah mladih zdravnikov: "Želimo dati karte na mizo in se pogajati, kar Fides očitno zavrača. Večkrat smo povedali, da obstoječi plačni sistem ni dober in da ga bomo nadgradili ter poiskali rešitev." 

Kuštrin je na to odgovoril, da možnost napredovanja v 58. plačni razred, kar je sicer, kot pravi, slišal prvič, pomeni štiri odstotke več za največje strokovnjake: "Z možnostjo napredovanja za en plačni razred ne morem priti pred zdravnike, ki so včeraj morda presajali srce in bi morali biti glede na napredovanja uvrščeni v 65. plačnem razredu."

Kot je ponazoril, bo zdaj lahko imela gospa, ki na kliniki organizira delo, še en plačni razred več, recimo 55., najboljši zdravniki z neprimerljivo večjo odgovornostjo pa 58. plačni razred: "Investicija v znanje, delo in odgovornost zdravnikov je po celem svetu taka, da je ni mogoče primerjati z nekaterimi drugimi poklici, ki niso odgovorni za zdravstvene dejavnosti. Zakaj našega plačnega sistema nihče na tem svetu ne posnema? Smo edini s takim sistemom in posledice so popolnoma jasne."

Loredan vztraja, da gre za sprenevedanje in da vlada pozna vse obstoječe anomalije, ki so nastale kot posledica prejšnje vlade. Še enkrat je poudaril, da se vlada želi pogajati, in sporoča, da se bodo lotili radikalne spremembe plač javnih uslužbencev, to zadevo bodo pohitrili in vsi sindikati se s tem strinjajo, pravi. Prvi korak je izločitev iz enotnega plačnega sistema, potem pa se lahko pogovarjajo o pravicah, obveznostih in plačah, sklene Kuštrin. Loredan je na to odgovoril, da vlada še vedno vztraja na svojem, da so dosegli, da plačnega stropa ni več, da lahko zdravniki napredujejo, zdravstveni sistem želijo sistemsko urediti, da anomalij ne bo več. Hitro gredo po korakih, če za Fides to ni dovolj, je stališče vlade jasno, vabijo jih za pogajalsko mizo, da najdejo kompromis.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (310)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
17. 01. 2024 08.47
+3
Tole je isto kot vojna v Gazi. Najbolj nastrada ljudstvo, potem vojaki. Najmanj pa oficirji in še manj politiki. In tako je tudi pri nas v zdravstvu. Nasrkajo pacienti, ki so vseskozi plačevali prispevke, nato nastradajo medicinske sestre in zdravniki na urgenci. Najmanj pa politiki in sindikalisti....
Holy50
05. 10. 2022 17.11
+1
Plače v JS predvsem mladih so mizerne to je sramota, niso samo mladi zdravniki problem, enako je z referenti. Pa se vi slikajte z minimalcem.
Pametni filozof
26. 09. 2022 14.49
-1
Res je megla tale izjava - kot da je to večvreden poklic? A si upa pogledat v oči drugim poklicem, zaradi katerih lahko živi v tem prelepem luksuzu. Pohlep res nima meja.
Sputnik8
23. 09. 2022 21.35
-1
Koliko src se pelje v avtobusu v šolo? Vsa so v rokah šoferja. Vsak dan. Ne prodajaj megle.
spaceair
23. 09. 2022 15.01
Nujno bo uvesti nazaj oddajo TRENJA z Urošem Slakom!
spaceair
23. 09. 2022 15.00
+0
najboljše da jim daste tiskalnice denarja
Ladko Lipovsek
23. 09. 2022 12.23
jaz bi jim dal kar hočejo, ker me zelo zanima kaj si bi potem, še izmislili?
kiropraktik
22. 09. 2022 15.58
+1
Edino kar v javnem zdravstvu deluje, je sindikat! V zasebnem pa delujejo zdravniki iz javnih zavodov! Koštrun se bori za oboje!
Paulus80
22. 09. 2022 13.50
+6
Nimam problema z višjimi plačili za zdravnike, ki delajo strokovno in ODGOVORNO! Imam pa velik problem, da se daje v isti koš zdravnike, ki jim morajo sestre razlagati kaj in kako se čemu streže. Iz osebnih izkušenj lahko povem, da bi nekateri morali kakšno plačo še prinesti v bolnišnico, kolikor je od njih efekta.
Apoteka
22. 09. 2022 13.35
+10
Edina država smo, kjer najbolje plačani stavkajo za še višje plače...
koral45
22. 09. 2022 13.32
+6
Ja kakšne bolne ima ta koštrun, z enim plačilnim razredom ne morem pred zdravnike, ki so ravno presadili srce. Kot bi rekel šef avtobusnega prevoznika z tako majhno povišico ne morem pred šoferje, ker so varno pripeljali potnike do cilja. Se pravi zdravniki so rešili enega človeka, šofer jih je pa 50, ker jih ni prevrnil.
brezvode
22. 09. 2022 13.31
+3
Parlament naj razpusti zdravniški sindikat in ostale sindikate v javnem sektorju in naj prepove stavke, ker so vsi ti uslužbenci v službi države to je državljanov in plačani iz davkoplačevalskega denarja.....
brezvode
22. 09. 2022 13.26
+2
Bi operirali karkoli, če ne bi bilo ostalega osebja ko samo sebe naprej rinejo, nič ne bi delali ker sami nič ne zmorejo, kaj bi šele bilo, če bi sami zmogli vse, groza, kje je bil Kuštrin dve leti nazaj lepo tiho, zdaj pa sika na ministra in kaže mišice, to je vse sprogramirano, pritisk na pritisk, da bi spet puklavi vladal in delil pod mizo milijone
reket
22. 09. 2022 13.17
+5
Bitenc se je takoj in prvi pojavil pred koritom. Se spomnete fotke s Toninom in Pocivalskom ob prvih dobavah. Skrajno levo je bil Bitenc. Pa tako malo casa imajo dohtarji.
hirajgo
22. 09. 2022 13.16
+8
Blagajnik v Ikei v restavraciji, brez odgovornosti: 1300 eur plače, dipl.m.s. z življensko odgovornostjo, velikokrat s celim oddelkom pacientov popoldan sama, z dokončanim študijem, 1200-1300 eur plače na mesec z malico in prevozom. Pazite, doktorčki, da vam vse ne pobegnejo v Ikeo in podobne firme, ker se sami še obrnit ne znate.
petka5
22. 09. 2022 13.24
+0
sam še nekaj bodimo pošteni zaposleni v zdravstvu nosijo NAJMANJ OSEBNE ODGOVORNOSTI ZA NAPAKE, ČEPRAV IMAJO TE NAJHUJŠE POSLEDICE... zdaj vidiš na primeru dogajanja v SB CE... če bo blagajnik v ikei nekaj narobe naredil, BO BREZ DVOMA NOSIL OSEBNO ODGOVORNOST... ne bo miljon preiskobalnih ekip sokolegov sodelavcev, ki bi mu zakrile hrbet in se pretvarjale da je nazadnje oškodovanec kupec kriv... nope... take prakse so samo v zdravstvu - NIHČE NE ODGOVARJA ZA NIČ. ZATO ko Kuštrin bluzi o odgovornosti - oni ne nosijo nobene odgovornosti za svoje delo, četudi ubijejo zdravnika jim dol visi... lep primer in dokaz tega je včerajšnja izjava Beovičke - človek je umrl, napačnega so svojci pokopali -ona pa ob tem mrtvo hladno napada ministra, ki je človeško ob grozi tudi jokal... kaj ona izreče - da čustvenost ob tem dela škodo in se je je treba izogniti... torej predsednica ZZ ti javno pove - kaj bi se kdo od zdravnikov sekiral če nekoga spravijo v smrt zaradi napak in celo še napačno obveščajo - je treba bit robot po njenem, to ne sme nikogar prizadeti, nikogar to ne sme brigati- po njeno mrtvo hladno dohtar gre naprej brez vesti...
hirajgo
22. 09. 2022 13.13
+3
Takih,ki dejansko delajo presaditve, operirajo, rešujejo življenja, je za majhno kapljico v morje. Ostali so to morje in vsi si ne zaslužijo bajnih plač. Večina ne.
kr--en
23. 09. 2022 11.52
Torej boste vsaj tem brez kompliciranja dvignili plačo?
hirajgo
22. 09. 2022 13.09
+4
Pred medicinske sestre, ki komaj pokrijejo položnice in v službo hodijo s strgamimi oblačili, živijo v slabih pogojih in vozijo stare avtomobile, otroke pa težko ali ne peljejo na morje, pa lahko stopiš? Pred tiste medicinske sestre, ki "tvojim" zdravnikom v službi odnašajo rit, ker si niso sposobni v službi še iz omare vzet kartoteke ali pacientu dvigniti majico za pregled.
Benjamin Tišler
22. 09. 2022 18.54
-1
In kako ogabno so med. tehniki in NUJNO podporno osebje izviseli pri razdelitvi dodatkov. Predstojniški pr.sci so bili najbolj ogroženi, celo pri "delu" od doma!!! Na nitki.. Bom kar povedal. Barabinskim "zdravnikom" je treba odvzet VSO premoženje in ga uporabit za financiranje pravega zdravstva, ne farmacevtskega n.tega!
Abba
22. 09. 2022 13.08
+4
Kaj pa med. seater in ostali delavci? Konrad, a pred njih greš pa lahko?
Stane Adami?
22. 09. 2022 12.59
-2
Ples najbolj sposobne vlade se nadaljuje. Metelkovci, NVO-ji in pa Ljubljanski kolesariat so neizprosni. Prvo denar za njih potem pa za druge, če bo kaj ostalo.
VoxP
22. 09. 2022 12.57
+3
To je pa politika: Vplivni zasebni zdravnik, ki se ga bojijo inšpekcije - Iz podatkov, ki smo jih pridobili od ministrstva za zdravje, je razvidno, da je bil v okviru množičnega testiranja prebivalstva vsak četrti hitri test narejen pri Bitencu. Do 9. februarja, torej v slabih dveh mesecih jih je bilo nekaj manj kot 148.000, od tega jih je zavod Zdravje opravil 40.924. Daleč zadaj so bili Zdravstveni dom Maribor (9.737), Medicross (7.822), Zdravstveni dom Ljubljana (7.100) in Osnovno zdravstvo Gorenjske (5.416). Podobno je pri testiranju zaposlenih v šolstvu, kjer je bilo do sedaj opravljenih še bistveno več hitrih testov. Za vsakega je država izvajalcem plačala 12 evrov, če je bil test na njihovem sedežu, oziroma 15 evrov, če je šlo za mobilno enoto na terenu. Ravno teh je imel Bitenc največ. Po naših informacijah so ga redno pošiljali v druge občine izven Ljubljane, kjer je imel celo prednost pred lokalnimi zdravstvenimi domovi. Kot je ugotovila televizija Pop TV, so pri hitrih testih "zaslužki megalomanski, 10 evrov na test". Stroški izvajanja testov, ki jih Bitencu in drugim izvajalcem povrne država, so se sicer v začetku meseca nekoliko znižali. Toda hkrati jim je nekajkrat več posla prinesla odločitev vlade, da se morajo vsi zaposleni v odprtih dejavnostih redno testirati.