Korona

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos

Rim/Pariz/London, 11. 02. 2022 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.P., STA
Komentarji
0

Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Kljub odločitvi, ki jo je vlada v Rimu sprejela v torek, bodo maske pri naših zahodnih sosedih potrebne tudi v večjih množicah na prostem. Kot je namreč sporočil italijanski minister za zdravje Roberto Speranza, bo treba zaščitne maske imeti pri sebi in si jih nadeti za primer, ko se bo zbrala večja skupina ljudi.

Državljani članic Evropske unije za vstop v Italijo potrebujejo negativen test na okužbo z novim koronavirusom ali potrdilo o cepljenju oziroma o prebolelosti. Vendar pa pravilo PC velja na številnih priljubljenih turističnih lokacijah, kot so muzeji, pa tudi v restavracijah in javnem prevozu.

V Italiji se po šesttedenskem zaprtju znova odpirajo diskoteke, plesne dvorane in nočni klubi, za vstop pa velja dokazilo o cepljenju proti covidu-19 ali prebolelosti. Klubi bodo lahko tako v zaprtih prostorih delovali do največ 50 odstotkov zapolnjenih kapacitet, na prostem pa do 75 odstotkov.

V Italiji 'odvrgli' maske na prostem.
V Italiji 'odvrgli' maske na prostem. FOTO: Shutterstock

Prizorišča so bila vse od 30. decembra popolnoma zaprta, ko se je ob visokem porastu okužb z omikronom za to odločila italijanska vlada. Znova bi se morali sicer odpreti že 31. januarja, vendar je vlada njihovo zaprtje podaljšala še za 10 dni. Sicer so bili klubi zaprti večino preteklega leta, delno so se vmes odprli le za kratek čas.

Namestnik zdravstvenega ministra Andrea Costa je medtem sporočil, da naj bi se covidne omejitve dodatno sprostile marca. 

V državi s skoraj 60 milijoni prebivalcev so sicer še naprej v veljavi izredne razmere, ki bodo veljale vsaj do 31. marca. Za zdaj še ni jasno, ali jih bo vlada v Rimu podaljšala.

WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala do sredine leta

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je obiskal podjetje Afrigen Biologics and Vaccines v Južni Afriki, ki je izdelalo prvo cepivo tipa mRNK na celini s sekvencioniranjem genetske kode, ki jo je za svoja cepiva uporabila Moderna. Na novinarski konferenci po obisku je Tedros napovedal, da se lahko akutna faza pandemije konča že letos pod pogojem, da se doseže 70-odstotna svetovna precepljenost do sredine junija ali julija.

"Če bo to doseženo, se bo akutna faza res končala, in to tudi pričakujemo," je dejal. Dodal je, da je cepivo, ki ga je razvilo podjetje Afrigen, bolj primerno za okoliščine, v katerih se bo uporabljalo. Imelo naj bi manj omejitev pri shranjevanju in se bo prodajalo po nižji ceni. Cepivo bo pripravljeno za klinične preskuse novembra, odobritev pa se pričakuje v letu 2024.

V regionalnem uradu WHO za Afriko so izpostavili, da so afriške države prejele več kot 587 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, imajo pa pri cepljenju še vedno težave, tako da je samo enajst odstotkov prebivalcev polno cepljenih.

V Franciji od konca februarja brez mask v zaprtih prostorih

V Franciji od konca februarja ne bo več potrebno, da ljudje v zaprtih prostorih nosijo maske, je sporočilo francosko ministrstvo za zdravje, ki se ob napovedani omilitvi ukrepov sklicuje na izboljšanje zdravstvenih razmer v državi. Nova pravila bodo veljala za javne prostore, kot so bari, restavracije in prostori za športne ter prostočasne dejavnosti, ki trenutno za vstop zahtevajo potrdilo o cepljenju, obveznost nošenja mask pa bo še vedno veljala ob uporabi javnih prevoznih sredstev.

"V razmerah, ko se pritisk zaradi epidemije močno zmanjšuje, nam cepivo omogoča, da odpravimo zahteve po nošenju mask, podobno kot med prejšnjimi valovi epidemije covida-19," je povedal francoski minister za zdravje Olivier Veran. Francija je sicer že 2. februarja opustila ukrep, ki je zahteval, da morajo ljudje maske nositi tudi na prostem.

Z nedavnimi spremembami pravil se je v Franciji zmanjšalo število testov, ki jih morajo opraviti ljudje, ko pridejo v stik z okuženo osebo, in sicer s treh na enega.

Vlada predsednika Emmanuela Macrona je ob bližajočih se aprilskih predsedniških volitvah in naraščajočem nezadovoljstvu dela francoske javnosti zaradi omejitev obljubila, da bo v nekaj tednih ublažila ukrepe, če se bo število primerov še naprej zmanjševalo. Kljub temu vladne obljube nekaterih protestnikov niso odvrnile od oblikovanja tako imenovanega "konvoja svobode", ki naj bi se po zgledu blokade tovornjakarjev, ki je za dva tedna ohromila kanadsko prestolnico Ottawo, protestno odpravil proti Parizu.

Cepljeni v Veliko Britanijo odslej brez obveznega testiranja

Pri vstopu v Veliko Britanijo se vsem, ki so polno cepljeni, po novem ni več treba testirati na novi koronavirus. Britanska vlada je namreč odpravila še enega zadnjih omejitvenih ukrepov, sprejetih v času epidemije covida-19, s ciljem zajezitve širjenja koronavirusa. Doslej so se morali tako vsi, ki so vstopali v državo, prijaviti na test pri pooblaščenem izvajalcu in tega opraviti v prvih dveh dneh po prihodu. Ta obveznost sicer še naprej velja za tiste, ki niso cepljeni, pri čemer pa jim po vstopu v državo ni več treba iti v samoizolacijo.

Število okužb v Veliki Britaniji od januarja močno upada.
Število okužb v Veliki Britaniji od januarja močno upada. FOTO: Dreamstime

Britanski minister za promet Grant Shapps je opustitev testiranja pred počitnicami označil kot "dobro novico" za družine. "Združeno kraljestvo je omililo mednarodne potovalne ukrepe za covid-19 in ima sedaj eno najbolj pretočnih meja na svetu, s čimer smo poslali jasno sporočilo, da smo odprti za poslovanje," je dejal.

Vodilno združenje potovalnih agencij in organizatorjev potovanj Abta je omilitev ukrepov označilo za "novo poglavje" pri okrevanju industrije potovanj. Večja letališča na Otoku tako pričakujejo povečanje potnikov v tednu med 11. in 18. februarjem, zlasti med Britanci, ki se bodo odpravili v toplejše kraje ali na smučanje v Francijo, Italijo in Švico.

Število okužb v Veliki Britaniji od januarja močno upada, in to kljub sproščanju ukrepov. V zadnjem času je bilo vsak dan zabeleženih od 60.000 do 70.000 novih primerov okužb z novim koronavirusom, sedemdnevna incidenca okužb pa je okoli 800 na 100.000 prebivalcev.

Približno 85 odstotkov vseh starejših od 12 let je bilo doslej cepljenih z vsaj dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.