Sporočilo iz Kopra v Dallas: Luka Dončić, pripravi se!

Košarka 14. Nov 202220:01 0 komentarjev
Spremenjena reprezentanca, ki je Slovenijo vrnila na SP. Foto: Aleš Fevžer

Luka Dončić je malo čez 18. uro objavil fotografijo iz Dallasove dvorane za trening, kjer je na malem ekranu spremljal boj slovenskih košarkarjev z Nemci. Manj kot dve uri pozneje se je lahko na daljavo veselil uvrstitve na svetovno prvenstvo, ki ga bodo prihodnje leto gostili Japonska, Indonezija in Filipini. Njegovi rojaki so namreč pod vodstvom Aleksandra Sekulića v koprski Bonifiki premagali Nemčijo (81:75) in si že dva kroga pred koncem kvalifikacij zagotovili uvrstitev na največje reprezentančno tekmovanje v letu 2023.

Slovenski košarkarji so spustili zastor koledarskega leta 2022. Leta, ki je prineslo spektakularno vrnitev kapetana Gorana Dragića, poletno košarkarsko evforijo, domače vragolije Luke Dončića, a tudi veliko razočaranje na EuroBasketu, kjer so se sanje o kolajni razblinile ob četrtfinalnem porazu proti Poljski. Vseeno je nato povsem spremenjena reprezentanca v novembrskem oknu vlila upanje na novo košarkarsko vročico v letu 2023. Najprej s petkovo zmago v Tel Avivu, nato pa še z navdahnjeno predstavo proti Nemčiji v koprski Bonifiki. Končna zmaga pomeni četrto uvrstitev (po letih 2006, 2010 in 2014) Slovenije na svetovno prvenstvo, prvo v eri Luke Dončića. A junaki so bili tokrat seveda drugi možje. V prvi vrsti pronicljivi organizator Žiga Samar, čvrsti Jordan Morgan in srčni kapetan Edo Murić.

“Nemci so kljub predhodni uvrstitvi na SP prišli po zmago. Mi smo seveda vedeli, kaj je naša naloga. Prišli smo do zmage. To je najbolj pomembno. Vse ostalo trenutno ne šteje,” zadovoljstva ni skrival selektor Aleksander Sekulić. “Zadnje svetovno prvenstvo smo gledali preko malih ekranov. Prihodnjega ne bomo. To me izjemno veseli. Kot me je veselilo igrati s temi fanti. Ponosen sem,” ga je dopolnil kapetan Edo Murić. “Čestitke Sloveniji za uvrstitev na SP. Za našo zmago je bilo nekaj dobrih sekvenc premalo. V večjem delu je bila domače vrsta bolj odločna. Malo smo ji otežili delo. Predvsem z vrnitvijo v zadnjem delu. Zato sem vesel, da nismo obupali,” pa je po porazu dejal nemški selektor Gordie Herbert.

Nemci, ki z bronasto reprezentanco z zadnjega EuroBasketa resda nimajo prav veliko skupnega, so dali sicer v uvodu jasno vedeti, da gre za bolj organizirano reprezentanco, kot je to v petek veljalo za Izrael. Po drugi strani so bili Slovenci ob vstopu v tekmo manj natančni. Že kmalu pa je postalo jasno, da za kri v napadalnem ožilju znova skrbi predvsem izjemni Samar. Ker si je mladi Jeseničan hitro prislužil dve osebni napaki, je moral selektor dozirati njegovo minutažo. To se je, skupaj s slabšim skokom in nenatančnimi prostimi meti, hitro zrcalilo v rezultatskem gibanju.

Po slovenskem vodstvu z rezultatom 16:10 so gostje odgovorili z nizom 14:0 in tudi prvo četrtino končali z lepo prednostjo (24:16). Samarjeva vrnitev je nato slovenski igri dala povsem drugačen ton, predvsem ob sodelovanju z Jordanom Morganom. Svoj delež sta prispevala še Urban Klavžar in Edo Murić, tako se je domača vrsta po Samarjevi trojki v 14. minuti vrnila v vodstvo (26:25), malo pred iztekom prvega polčasa pa vodila z osmimi točkami prednosti (40:32).

S še dodatnim elanom so se Slovenci nato vrnili v Bonifiko, ki tokrat ni ponujala pričakovano glasne in številčne navijaške podpore. Ob vnovič odličnem narekovanju napadalnega ritma, pod katerega se je podpisal Samar, so nizali všečne akcije. Gostitelji so razširili napadalni repertoar, našli protiutež v skoku ter bili bolj dosledni v obrambnih nalogah. Prednost je tako hitro postala dvomestna (najvišja je znašala celo +16, in sicer 61:45). Med strelce se je resda vpisala le šesterica, a je bila ta toliko bolj udarna.

Povsem brez drame ni šlo. Slovenska igra je nekoliko zanihala ob prehodu v zadnjo četrtino, a je spremenjena Slovenija hitro strnila svoje vrste in v zadnji četrtini postregla z borbeno in ekipno predstavo na obeh straneh igrišča. Ob visokem zaostanku Nemci, ki so si prav tako že zagotovili nastop na SP 2023, niso obupali. Še več, ob padcu slovenske koncentracije so se celo približali na vsega štiri točke zaostanka (73:77). Za šokanten preobrat pa je zmanjkalo časa. Sekuličeva četa je tako celo malo trepetala, a na koncu zasluženo prišla do sedme in odločilne zmage v kvalifikacijah. Z njo je po Estoncih iz boja za napredovanje izrinila še Švede in Izraelce. Tako februarski tekmi Slovenije z Izraelom in Estonijo ne bosta imeli pravega tekmovalnega naboja, obenem pa je jasno, da bo osrednji slovenski trenutek prihodnjega leta – svetovno prvenstvo v Aziji (25. 8. – 10. 9.).

Slovenija – Nemčija 81:75

Dvorana Bonifika, gledalcev 1500, sodniki: Conde (Španija), Yilmaz (Turčija), Salins (Latvija).
Slovenija: Klavžar 10 (2:2), Samar 14, Murić 14, Lapornik 14 (7:8), Morgan 22 (4:10), Mahkovic 7 (2:4).
Nemčija: Obiesie 3 (1:2), Christen 3, Di Leo 6 (2:2), Meisner 10 (3:4), Doreth 3, Wohlfarth-Bottermann 1 (1:2), Wank 10 (2:2), Hollatz 2, Schiling 6, Sengfelder 10, Kramer 21 (7:10).
Prosti meti: Slovenija 16:25, Nemčija 16:22.
Met za dve točki: Slovenija 25:40, Nemčija 19:31.
Met za tri točke: Slovenija 5:19 (Samar 2, Murić, Lapornik, Mahkovic), Nemčija 7:31 (Kramer 2, Wank 2, Doreth, Meisner, Christen).
Skoki: Slovenija 35 (29 + 6), Nemčija 35 (27 + 8).
Osebne napake: Slovenija 23, Nemčija 24.
Pet osebnih: Mahkovic (35.), Schiling (35.).