Tujina

Evropo zajela nevihta Eunice, umrlo najmanj sedem ljudi

London, 18. 02. 2022 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.S., K.K., STA
Komentarji
12

Nevihta Eunice je z rekordno močnimi sunki vetra zajela Veliko Britanijo, kjer so se bili milijoni ljudje prisiljeni zateči na varno. Z Otoka kot tudi s celinske Evrope poročajo o najmanj sedmih smrtnih žrtvah. Zaradi nevihte je prekinjen letalski, železniški in trajektni promet po vsej zahodni Evropi.

Z Nizozemske poročajo o treh smrtnih žrtvah, za vse pa so bila usodna padajoča drevesa. V Belgiji naj bi bilo neurje usodno za 79-letnega moškega. V Veliki Britaniji je nevihta terjala dve življenji. V Londonu je zaradi podrtega drevesa, ki je padlo na avtomobil, umrla ženska. Na severozahodu Anglije je umrl moški, potem ko so kosi razbitin udarili ob vetrobransko steklo vozila, v katerem je potoval.

Londonske ulice, kjer se življenje počasi vrača na raven pred pandemijo covida-19, so bile danes opustele. Za britansko prestolnico so prvič v zgodovini izdali rdeče vremensko opozorilo, kar pomeni, da so ogrožena življenja meščanov. Enaka stopnja opozorila je veljala tudi v južni Angliji in južnem Walesu, kjer so bile zaprte šole in ohromljen promet.

"Vsi bi morali upoštevati nasvete in sprejeti previdnostne ukrepe za zaščito," je na Twitterju zapisal britanski premier Boris Johnson, ki je za vojsko odredil stanje pripravljenosti. Predstavnik britanske agencije za okolje Roy Stokes je opazovalce vremena in amaterske fotografe posvaril, naj se ne odpravljajo na južno obalo Velike Britanije v iskanju dramatičnih posnetkov, in to dejanje označil za verjetno najbolj neumno stvar, ki bi jo lahko storili.

Zaradi nevihte Eunice je brez elektrike ostalo več kot 140.000 gospodinjstev pretežno na jugozahodu Anglije in 80.000 gospodinjstev in podjetij na Irskem. Meteorološki urad je opozoril, da lahko veter na jugu Velike Britanije odnese strehe ter ruva drevesa in daljnovode. Britanske oblasti so prav tako poročale o obsežnih zamudah ter odpovedih avtobusov in trajektov, za promet pa so bili zaprti tudi visoki mostovi.

Na otoku Wight ob južni obali Anglije so izmerili sunek vetra s hitrostjo 196 kilometrov na uro, kar je največja zabeležena hitrost vetra v Angliji, je sporočil meteorološki urad.

Z Irske poročajo o prvi smrtni žrtvi. 60-letnega moškega na območju Ballythomasa na jugovzhodu te otoške države je ubilo padajoče drevo.

Visoki valovi so udarjali ob bretonsko obalo na severozahodu Francije. Na severu Nemčije so zaradi silovitega vetra postopoma ustavljali vlake, vremenska opozorila pa so izdali tudi v Belgiji, na Danskem in Švedskem. Trajekte čez Rokavski preliv, eno najprometnejših ladijskih poti na svetu, so odpovedali, prav tako letalske polete z letališč severne Evrope.

 

Posnetki, ki so jih delili na družbenih omrežjih, kažejo, da je močan veter med drugim poškodoval streho londonske arene O2. Sunki vetra so raztrgali in odtrgali velike platnene dele strehe, stavbo pa so evakuirali in zaprli. Napovedane večerne dogodke bodo prestavili, so zapisali na svoji spletni strani. "Varnost naših obiskovalcev ostaja izjemnega pomena, zato bomo še naprej ocenjevali trenutno situacijo in ustrezno ukrepali," so še zapisali v izjavi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Novinar CNN-a je bil medtem priča, kako je v jugozahodnem delu Londona s hiše odletel del strehe ter pristal na parkiran avtomobil in ga uničil. Na družbenih omrežjih so objavljeni tudi drugi posnetki incidentov, med drugim zgradba z rešilnimi čolni, s katere je prav tako odneslo streho. Policijski postaji v Cornwallu in sosednjem Devonu sta prejeli veliko število klicev o razbitinah, ki so letele po zraku, pa tudi podrtih strehah in drevesih.  

V še enem posnetku, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih, pa je videti cerkveni zvonik v Somersetu, ki se je prav tako zrušil. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Strokovnjaki trdijo, da pogostosti in intenzivnosti neurij ni mogoče povezati zgolj s podnebnimi spremembami. "Zelo malo je dokazov, da se je veter v teh zimskih nevihtah zaradi podnebnih sprememb okrepil," je dejal profesor klimatologije na univerzi v Readingu, Richard Allan. Ob tem je opozoril, da bodo zaradi podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, podobnih neviht deležni tudi v toplejšem delu sveta.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

First Last
18. 02. 2022 20.41
+1
Dejansko nekateri mislijo da ne bo nikome ništa med tem ko smo posekali že 50% svetovnih gozdov in ko v zrak spuščamo toliko plinov kot bi gorelo malo morje olja... lahko je pametovati ko še vam ne skuri hrbrišča ko stopite na prag.. ampak ko bo to bo prepozno... facepalm
Bebec
18. 02. 2022 18.24
+1
Narava bo naredila svoje in spet zacetek iz nule.Tako to je.
Jos Ba
18. 02. 2022 17.47
+1
Baje da je padlo drevo na strom in pol notranjske nima elektrike
PomisliNaSonce
18. 02. 2022 17.35
+2
Če pri nas karavanški fen zapiha z 200 na uro mamo vse strehe v Krškem
RDPESA
18. 02. 2022 12.19
+2
145km/h.. Na Primorskem je to močnejša sapica...
User723439
18. 02. 2022 12.49
+3
Pogumneži ste spet pametni. Daj potem pojdi jim pokazat, kako si pogumen. Gre za drug tip vetra + dež in nizek pritisk. Zaradi nizjega pritiska se dvigne vodna gladina, poplave so zelo verjetne.
Tron386
18. 02. 2022 15.04
+5
Sem živel ob Atlantiku. 60-90km/h vsak dan ni niti približno sapica s Primorske. Ko sem se vrnil domov, sem pogrešal ta veter, hodil na Obalo, ampak ta tvoja sapica ni noben veter ...
Banion
18. 02. 2022 12.15
+5
Kaj jih bo še doletelo, jonson, vreme itd
jps28
18. 02. 2022 11.34
+3
Božja kazen.
c00kies
18. 02. 2022 11.24
+5
Tole bo pa kar živahno. Vso srečo!
PrijaznaOseba
18. 02. 2022 09.41
+9
PomisliNaSonce
18. 02. 2022 09.08
+9
140 km/h efekt burja ali 140 km/h efekt karavanški fen ni niti približno primerljivo. Tako da tole sploh niso heci do nizke nadmorske. Kosi že krepko letijo po zraku, strešnike razmetava zarad podtlaka iz streh. To ni suh zrak kot burja