Luka Modrić maroška nogometna reprezentanca Walid Regragui Zlatko Dalić FIFA Katar 2022 SP 2022 v nogometu hrvaška nogometna reprezentanca

Sobota, 17. 12. 2022, 17.54

SP 2022 V KATARJU, 22. TEKMOVALNI DAN, TEKMA ZA 3. MESTO

Evrogol Oršića in Hrvaška ima tretjič kolajno na mundialih

41

Sp tretje mesto Hrvaška Maroko | Luka Modrić je s Hrvaško po srebru pred štirimi leti zdaj osvojil še bron. | Foto Reuters

Luka Modrić je s Hrvaško po srebru pred štirimi leti zdaj osvojil še bron.

Hrvaška je osvojila bronasto kolajno na svetovnem prvenstvu v Katarju. Z evrogolom Mislava Oršića ob koncu prvega polčasa so na tekmi za tretje mesto Maroko, ki je presenečenje turnirja, premagali z 2:1. V Zagrebu se je že začelo veliko slavje.

SP 2022 v Katarju, 22. tekmovalni dan, tekma za 3. mesto:

slavje Zagreb navijači
Sportal Zagreb gori: slavijo nogometni bron. Dalić ga je posvetil Ćiru. #video #foto

Zaradi poškodb in bolezni sta morala selektorja za tekmo za tretje mesto premešati prvi postavi, Zlatko Dalić je tako ekipo postavil v formaciji 3-5-2 in v obrambo uvrstil Josipa Šutala in Josipa Stanišića, ki v Katarju sploh še nista igrala. Marcelo Brozović je denimo manjkal v vezni liniji. Seveda pa v prvi postavi ni manjkal izkušeni Luka Modrić, ki je odigral najbrž svojo zadnjo tekmo na svetovnih prvenstvih.

Dve prekinitvi in dve napaki v obrambi sta pomenili, da smo že v prvih desetih minutah videli dva gola. Ivan Perišić je prosti strel izvedel v sedmi minuti, Joško Gvardiol pa je z glavo žogo potisnil v gol. Dve minuti pozneje so Maročani izenačili. Zadel je Achraf Dari. V naslednjih minutah je bila Hrvaška veliko bolj odločna, da zabije še drugič. V 18. minuti je imel lepo priložnost Mislav Oršić, šest minut pozneje pa Modrić. Slednji je imel v kazenskem prostoru veliko prostora, a je bil njegov strel premalo močan, da bi ogrozil vratarja Bona. Maroške priložnosti niso bile tako natančne, čeprav so sredi polčasa prevzeli pobudo. A še pred koncem polčasa je Hrvaška povedla z 2:1. Kot že tolikokrat je Oršić sprožil prefinjen strel po diagonali, z roba kazenskega prostora na oddaljen vratarjev kot. Žoga je oplazila vratnico in zletela za hrbet maroškega čuvaja mreže.

Goli in čustva na tekmi za tretje mesto (foto: Reuters):

Fotogalerija
1 / 28

Drugi polčas je bil manj dramatičen. Predvsem Maročanom so vidno pešale moči. Dari in Jawad El Yamiq sta morala na klop zaradi poškodbe. Petnajst minut pred koncem rednega dela tekme pa je bilo nekaj razburjenja zaradi sodniške odločitve. V kazenskem prostoru je padel Gvardiol, a sodnik tudi po posredovanju sistema VAR ni pokazal na belo točko. Istočasno je na drugi strani nevaren strel sprožil Youssef En Nesyri, a je bil kot že tolikokrat na tem prvenstvu na pravem mestu Dominik Livaković.

V sodnikovem dodatku so Maročani prevzeli žogo v svojo posest, oblegali hrvaški gol, a Livakovića niso premagali. Najbližje golu za izenačenje in podaljšek je bil Youssef En Nesyri. Z glavo je streljal meter prek prečke. Ko je sodnik še zadnjič zapiskal, se je začelo veliko slavje Hrvatov, pa tudi nogometašev na stadionu v Katarju pred večinoma maroškimi navijači in navijačev v Zagrebu, ki so napolnili Trg bana Jelačića. Za Hrvaško je to tretja kolajna na svetovnih prvenstvih, leta 1998 so bili tretji, pred štirimi leti pa drugi.

"Ni vse v denarju," je na Instagramu zapisal Dalić in objavil posnetek iz slačilnice:

A post shared by Zlatko Dalic (@daliczlatko)

Na prvenstvu v Katarju bo na sporedu le še finale. V nedeljo ob 16. uri se bosta pomerili reprezentanci Argentine in Francije. Argentinci so mundial osvojili v letih 1978 in 1986, Francozi pa poleg leta 2018 še leta 1998.

Hrvaška Zagreb
Sportal Bronasti ali četrti v nedeljo bo v Zagrebu velika zabava

Pomanjkanje spoštovanja Fife proti Maroku in Hrvaški

S sojenjem v polfinalu niso bili zadovoljni niti pri Maroku. | Foto: Reuters S sojenjem v polfinalu niso bili zadovoljni niti pri Maroku. Foto: Reuters Fifa je z izborom sodnika dvignila veliko prahu. To je občutljiva tema, tako Hrvaška kot Maroko sta imela po porazih v polfinalu velike pritožbe na sojenje in sta se počutila ogoljufana, tokrat pa je pravico delil dokaj anonimni in manj izkušeni katarski delivec pravice Abdulrahman al Jassim. To je bila z naskokom največja tekma, ki jo je sodil v karieri. Na tem prvenstvu je sodil le na tekmi med ZDA in Walesom, na njej pa ni pustil najboljšega vtisa. "Nikogar nočem podcenjevati, a Fifa je s tem nase prevzela ogromno tveganje," pred tekmo ni bil kaj preveč zadovoljen Zlatko Dalić.

"Tisti, ki so izbrali sodnika, so s tem pokazali pomanjkanje spoštovanja Maroka in Hrvaške. Pokazali so, da sta jim bolj pomembna politika in populizem, pa tudi dodatna zahvala gostiteljem SP. Upam, da bo imel al Jassim najboljši dan v sodniški karieri in se ne bomo pogovarjali o sojenju, ampak le o nogometu. Bog nam pomagaj," je v hrvaških medijih odmeval pomislek hrvaškega sodniškega eksperta Bruna Marića.