Madžarska Nemčija Francija Švedska Egipt Norveška Španija Danska SP v rokometu 2023

Danci gladko v polfinale, Španci po podaljšku izločili Norvežane

3

SP rokomet četrtfinale Španija Norveška | Španija je po podaljških premagala favorizirano Norveško. | Foto Reuters

Španija je po podaljških premagala favorizirano Norveško.

Danska, ki je osvojila zadnja dva svetovna naslova v rokometu, je v četrtfinalu tokratnega svetovnega prvenstva s 40:23 nadigrala Madžarsko in postala prva polfinalistka. Mnogo bolj dramatično pa je bilo na dvoboju Norveške in Španije, kjer so Španci v zadnji sekundi izsilili podaljšek (25:25) in napredovali po dveh urah in 10 minutah igre, ko so po dveh podaljških zmagali s 35:34. Druga dva polfinalista sta Švedska in Francija. Prvi so s 26:22 premagali Egipt, drugi pa s 35:28 Nemčijo.

Polfinalna para svetovnega prvenstva 2022 sta tako Francija - Švedska in Španija - Danska. Obe tekmi bosta v petek, 27. januarja. Osmoljenci današnjih četrtfinalnih tekem se bodo pomerili za razvrstitev od 5. do 8. mesta.

SP v rokometu 2023, četrtfinale

Danska je za preboj v polfinale Madžarsko nadigrala za 17 golov. | Foto: AP / Guliverimage Danska je za preboj v polfinale Madžarsko nadigrala za 17 golov. Foto: AP / Guliverimage Izbranci danskega selektorja Nikolaja Jacobsena so od prve do zadnje minute imeli vajeti igre v svojih rokah. Že v prvi polovici tekme so si priigrali devet golov prednosti (21:12), v nadaljevanju pa so lepo zalogo v golih le še oplemenitili za končno zmago s +17. Pri Dancih sta bila najbolj učinkovita Mathias Gidsel z devetimi in Simon Bogetoft Pytlick z osmimi goli, pri naših vzhodnih sosedih pa sta Richard Bodo in Mate Lekai dosegla po šest zadetkov.

Dance v polfinalu, ki bo 27. januarja, čakajo Španci, ki so bili v Gdansku po pravem maratonu boljši od Norvežanov. Severnjaki so sijajno odprli tekmo v Ergo Areni v Gdansku, kjer sta pravico delila Slovenca David Sok in Bojan Lah. Povedli so s 6:2 in 7:3, a nato so do sape prišli tudi izbranci španskega selektorja Jordija Ribere in hitro ujeli priključek. V nadaljevanju se je v pristaniškem poljskem mestu prašilo na vse strani. V razburljivi končnici se je najprej zmaga nasmihala Norvežanom, sekundo pred koncem rednega dela pa je izenačujoči gol dosegel nekdanji Celjan Daniel Dušebajev.

Norveška je zapravila zmago. | Foto: Reuters Norveška je zapravila zmago. Foto: Reuters V prvem 10-minutnem podaljšku se tehtnica ni nagnila na špansko ali norveško stran, v končnici drugega pa je bil znova mož odločitve Daniel Dušebajev, ki je zadel za 35:34. V zadnjem norveškem napadu se je z bravurozno obrambo izkazal vratar Gonzalo Perez de Vargas in španska veselica se je lahko začela. Pri Špancih sta Angel Fernandez in Alex Dušebajev dosegla po sedem golov, pri Norvežanih pa je bil najbolj učinkovit Kristian Bjornsen z devetimi zadetki. Enega manj je dosegel Sebastian Barthold.

Švedi so imeli v začetku nekaj težav z afriškimi rokometnimi velikani iz Egipta, nato pa so izbranci švedskega selektorja Glenna Solberga le dosegli pravo delovno temperaturo in pred 16.215 gledalci dosegli pričakovano zmago. Pri Švedih je bil najbolj učinkovit Niclas Ekberg s šestimi, Lukas Sandell in Eric Johansson sta dosegla po štiri zadetke. Pri Egipčanih sta Hasan Kaddah in Mohsen Mahmoud prispevala po pet golov.

Veselje Francozov. | Foto: Reuters Veselje Francozov. Foto: Reuters Francosko-nemški obračun v Ergo Areni v Gdansku se je začel z 20-minutno zamudo, končal pa se je z zmago šestkratnih svetovnih prvakov iz Francije. Do 40. minute je bila tekma povsem izenačena, prelomni trenutki dvoboja pa so minili v znamenju Francozov. Pri zmagovalcih iz Francije sta bila najbolj učinkovita Nedim Remili in Ludovic Fabregas, ki sta dosegla po pet golov, pri osmoljencih iz Nemčije pa Johannes Gollas s šestimi in Juri Knorr s petimi zadetki.