Slovenija je potrebovala dobrih 13 minut, da je prebila litovsko obrambo. Miha Verlič je po podaji Žige Jegliča dosegel edini zadetek v uvodni tretjini. Foto: www.alesfevzer.com
Verlič povedel Slovenijo v vodstvo

V strelih je bilo 48:20. Risi so bili na začetku nervozni, na koncu pa ob vodstvu s 4:0 malce neodgovorni, a zmaga je bila vendarle kar zanesljiva.

Slovenija (v vratih je priložnost dobil Matija Pintarič) je bila pred dvobojem z Litvo v vlogi absolutnega favorita, toda tekmeci so se več kot polovico uvodnega polčasa uspešno branili, dve minuti tudi z igralcem manj. Na slovenski strani sta morala na kazensko klop Aleksander Magovac in Rok Tičar, v 14. minuti pa se je vse sestavilo: po podaji Žige Jegliča se je dobro znašel Miha Verlič in plošček v zraku preusmeril v latvijsko mrežo. Mantas Armalis je v prvi tretjini ubranil 17 slovenskih strelov.

Kuralt in Tomaževič povišala vodstvo Slovenije

V drugi tretjini je Slovenija nadaljevala napadalni pristop in bila nagrajena že po 67 sekundah. Zadel je Anže Kuralt po prepuščenem ploščku Matica Podlipnika. Ob koncu 30. minute je sledila še uigrana akcija, ko je sprožil Luka Maver, Blaž Tomaževič pa se je dotaknil ploščka za 3:0.

Po drugi tretjini je bilo razmerje v strelih 32:12.

V zadnji tretjini je 4. napad Tomaževič-Maver-Koblar "zakuhal" nov zadetek, svojega prvega reprezentančnega zadetka se je veselil Luka Maver.

Litva je znižala v 56. minuti ob igri z igralcem več (strelec je bil nekdanji član Jesenic Aivaras Bendžius) in do konca ni popuščala, devet sekund pred koncem je zadel še Emilijus Krakauskas.

Gol Slovenije in dva gol Litve v tretji tretjini

Na koncu malo preveč neresnosti
"Dober start, le zaključek ni bil takšen, kot bi si želeli. To moramo jutri odpraviti, odigrati 60 minut na najvišji ravni. Litva je bila močna pred svojim golom. Vseeno smo nadzirali igro in napadali," je za TV SLO povedal Rok Tičar, ki je na dan tekme praznoval 33. rojstni dan. Pri drugem slovenskem zadetku je bil med podajalci.

Selektor Matjaž Kopitar: "Zmaga je veliko prepričljivejša. Na ledu smo bili boljši, priigrali smo si bistveno več priložnosti. Na koncu padec zbranosti, nekaj napak in kazen. Nepotreben prekršek v napadu in nato podarjen plošček v obrambi. Stvari, ki se ne delajo. Morali bi ohraniti zbranost vse do konca. Litva je vso tekmo igrala na protinapad, na koncu je bilo mogoče tudi nekaj smole. Jutri je nov dan in tekma z Romunijo."

Prvi branilec Blaž Gregorc: "Bili smo rahlo napeti, nismo bili sproščeni. Saj smo imeli veliko strelov in priložnosti, ne vem, zakaj smo bili v nekakšnem krču. Mogoče zaradi prve tekme, vendar smo zmagali in moramo gledati pozitivno. Glave gor in gremo naprej v naslednjo tekmo."

Igralec tekme Luka Maver: "Vedno bi lahko bilo bolje. Sem zadovoljen z zmago. Brez soigralcev Blaža Tomaževiča in Gregorja Koblarja ne bi prejel tega priznanja (za igralca tekme), tako da najlepša hvala njima in drugim."

Madžari s hat-trickom Erdelyja razbili Korejce
Ljubljanski turnir je odprla tekma med Madžarsko in Južno Korejo. Madžari so zmagali s 5:1 in bodo očitno prvi izzivalec favorizirane Slovenije. Ob lepi podpori svojih navijačev (v Tivoliju jih je bilo vsaj 300) so od začetka prevladovali in po polovici tekme vodili s 5:0. V uvodni tretjini sta zadela branilec Nandor Fejes (7. minuta) in Istvan Sofron (8.). V drugi tretjini pa njihova vnema ni popustila, hat-trick je uspel Csanadu Erdelyju.

Ob visokem vodstvu so Madžari v zadnji tretjini le še nadzorovali položaj, Korejcem pa je uspelo dobri dve minuti pred koncem doseči zgolj častni zadetek.

"V drugi tretjini so Korejci prišli na led zelo odločni, če bi takrat zadeli za 1:2, bi bila to povsem druga tekma, mi pa smo nato dosegli tri hitre gole," je povedal madžarski selektor Sean Simpson.

Risi v sredo z Romunijo
Uvodni dan šestega SP-ja drugega hokejskega razreda, ki ga gosti Slovenija (1998, 2001, 2007, 2010 in 2012), je bila prosta Romunija, ki bo v sredo ob 19. uri (prenos na TV SLO 2) tekmec Slovenije.

Prvo in drugo mesto vodita na SP elitne skupine prihodnje leto, zadnje mesto pa pomeni izpad v skupino B Divizije I. Iz te se v drugi razred svetovnega hokeja seli Poljska, ki je prejšnji konec tedna osvojila domači turnir v Katovicah pred Japonsko in Ukrajino ter Estonijo. V četrti razred SP-jev je izpadla Srbija.