Poletje 2021 je prineslo številne vremenske skrajnosti. V delih severne in osrednje Evrope so se zaradi obilnih padavin borili s hudimi poplavami. Po drugi strani so v jugovzhodni Evropi beležili vročinske rekorde, uničujoče požare in neurja s točo.

22. septembra se bo z jesenskim enakonočjem pričela jesen. Bo ta vremensko kaj manj dramatična od poletja? Odgovor ponuja dolgoročna vremenska napoved za Evropo, ki so jo objavili na vremenskem portalu AccuWeather.

Vročinskih valov še ni konec

To jesen bodo temperature po Evropi povprečne ali morda nekoliko višje kot običajno. Na vzhodu kontinenta bo vročina vztrajala tudi po poletju. To velja predvsem za Švedsko, Ukrajino in Rusijo, a tudi za Balkan in Italijo.

V prvi polovici jeseni lahko tudi v Sloveniji še pričakujemo vročinske valove. Svetovna meteorološka organizacija WMO vročinski val definira kot obdobje pet ali več dni, ko so povprečne temperature vsaj 5 stopinj Celzija nad dolgoletnim povprečjem.

Zaradi vročine in suhega vremena bodo na Balkanu najbrž tudi jeseni divjali požari. Občasne nevihte bodo namreč prinesle le kratkotrajno olajšanje. Oktobra in novembra bodo močnejše padavine. To bo resda končalo nevarnost požarov, a sprožilo nove skrbi: poplave in zemeljske plazove.

Vir: AccuWeather

Poplave bodo grozile tudi Sloveniji

Območja, ki so jih julija letos prizadele hude poplave, to jesen končno čaka nekaj olajšanja. V Nemčiji, Belgiji, Luksemburgu, na Nizozemskem in v delu Francije obilnejših padavin predvidoma ne bo.

V osrednjem in južnem delu stare celine pa gre po napovedih AccuWeather jeseni pričakovati daljša obdobja dežja. To bo predvsem na območju Alp in v severni Italiji pomenilo nevarnost poplav. Kasneje, pozno oktobra in novembra, bi se nalivi in močan dež lahko razširili tudi na jug Italije in Balkan.

Nevihte se lahko na jugu Evrope razvijejo v tako imenovane “medikane”, majhne subtropse ciklone. Ti se najpogosteje razvijejo jeseni, nad toplim Sredozemskim morjem.

Orkani bi iz Amerike lahko prispeli v Evropo

Zahodni Evropi bodo jeseni grozili viharji in nevihte, tudi tropske. Temperature morja bodo to jesen od 1 do 3 stopinje Celzija višje od dolgoletnega povprečja. To pomeni, da bi Evropo čez Atlantik lahko dosegle tudi tropske nevihte oziroma orkani. Na udaru bosta Irska in Anglija, pozno jeseni pa tudi Španija in Portugalska.

Jesenske temperature v Zahodni Evropi bodo v okviru dolgoletnih povprečij, večjih odstopanj meteorologi ne pričakujejo.