V Pekingu so se končale 24. zimske olimpijske igre

Z veličastnim ognjemetom so se v Pekingu končale 24. zimske olimpijske igre. Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomas Bach je gledalce povabil k vnovičnem snidenju čez štiri leta v Milanu in Cortini d'Ampezzo. Tokratne igre je označil za izjemne in v luči koronavirusa varne.

Zaključno slovesnost je tako kot tudi otvoritveno 4. februarja 
režiral kitajski filmski režiser Zhang Yimou. Foto: Xinhua/STA
Zaključno slovesnost je tako kot tudi otvoritveno 4. februarja režiral kitajski filmski režiser Zhang Yimou. Foto: Xinhua/STA

PEKING > Zaključna slovesnost 24. zimskih olimpijskih iger pod naslovom 'En svet, ena družina' se je začela s spustom velike snežinke nad stadion Ptičje gnezdo, okoli nje se je nato izrisal kitajski vozel, ki simbolizira povezanost Kitajske s svetom. Vrhunec je bilo vkorakanje športnikov vseh 91 držav udeleženk iger na stadion, slovensko zastavo je nosila smučarska tekačica Anita Klemenčič.

Tudi zaključno slovesnost režiral Zhang Yimou

Zaključno slovesnost je tako kot tudi otvoritveno 4. februarja režiral kitajski filmski režiser Zhang Yimou, potem ko je zasnoval že obe slovesnosti poletnih olimpijskih iger, ki so bile prav tako v Pekingu leta 2008.

Športniki so se sredi stadiona zbrali pred tribunami, na katerih je bilo zaradi pandemije covida-19 lahko le omejeno število gledalcev. Med njimi je bil tako kot že na otvoritvi pred dobrima dvema tednoma kitajski predsednik Xi Jinping, so se pa zaradi obtožb Kitajske o kršenju človekovih pravic za diplomatski bojkot odločile številne zahodne države.

Toda Bach je športnikom dejal: "Premagali ste te delitve in pokazali, da smo v tej skupnosti enakovredni. Združevalna moč olimpijskih iger je močnejša od sil, ki nas želijo razdeliti: miru daš priložnost," je nadaljeval ter si zaželel, naj politične voditelje po vsem svetu navdihuje zgled solidarnosti in miru, ki ga dajejo športniki.

Na slovesnosti so pripravili pregled nekaterih najbolj vznemirljivih trenutkov preteklih 16 dni olimpijskih tekmovanj, se zahvalili prostovoljcem ter podelili že zadnje komplete medalj. Skupaj je v Pekingu medalje osvojilo 29 držav, med njimi Slovenija sedem.

Zimske olimpijske igre čez štiri leta v Italiji bodo prve, ki jih bosta organizirali dve mesti

Spustili so olimpijsko zastavo ter jo predali županoma severnoitalijanskih mest Milano in Cortina d'Ampezzo, Giuseppeju Sali in Gianpietru Ghedini. Zimske olimpijske igre čez štiri leta v Italiji bodo prve, ki jih bosta organizirali dve mesti. Milano je prestolnica Lombardije, Cortina leži na goratem območju dežele Veneto, med njima je približno 400 kilometrov razdalje.

Bach je dejal, da so bile igre v Pekingu izjemne, prizorišča veličastna, organizacija pa odlična. "Z resnično izjemnimi zimskimi olimpijskimi igrami Peking 2022 pozdravljamo Kitajsko kot državo zimskih športov," je dejal.

Spomnil je na koronavirus in Kitajce pohvalil, da so igre izvedli "na tako odličen in varen način". Za vse udeležence so veljala stroga pravila, od kitajskih prebivalcev so bili povsem ločeni znotraj olimpijskega mehurčka in čeprav je nekaj športnikov zaradi pozitivnega testa na novi koronavirus zamudilo nastope ali treninge, večjih težav zaradi covida-19 ni bilo. Med 1,7 milijona opravljenih testov v času iger je bilo pozitivnih 437. Bach je pozval k pravični porazdelitvi cepiva proti covidu-19.

Kitajski organizatorji so zadovoljstvo nad izvedbo iger izrazili že na novinarski konferenci pred zaključno slovesnostjo. Previdnostni ukrepi ob pandemiji covida-19 so "uspešen vzorčen primer za druge mednarodne dogodke," je dejal predsednik organizacijskega odbora Cai Qi. Igre je označil za "fantastične, izjemne in odlične".

Za Slovenijo so to druge najbolj uspešne igre v zgodovini. Bero slovenskih medalj v Pekingu sta že dan po odprtju iger začeli smučarski skakalki Urša Bogataj in Nika Križnar, dva dneva pozneje je na stopničkah stala mešana skakalna reprezentanca. Svoji medalji sta nato dodala deskarja Tim Mastnak in Gloria Kotnik, v veleslalomu se je izkazal Žan Kranjec, sedmo pa so osvojili skakalci na ekipni tekmi.

V Pekingu se sicer še ne poslavljajo povsem od športnikov. Od 4. do 13. marca se bodo namreč v mestu merili še športniki invalidi na paraolimpijskih igrah, na katerih bo Slovenijo zastopal alpski smučar Jernej Slivnik.


Najbolj brano