Razlika v teži razkrinkala milijardni posel z drogo

Če bi na Nizozemskem iz 1,5 tone benzil metil keton glicidne kisline izdelali drogo amfetamin, bi jo lahko prodali za 160 milijonov, če pa bi izdelali drogo metamfetamin, pa bi jo lahko prodali celo za 2,9 milijarde evrov. Pa je ne bodo, ker so delavci finančne uprave sredi avgusta v koprskem pristanišču odkrili, da je 120 vreč v zabojniku iz Kitajske polovico lažjih od drugih. In tako so zasegli najdražjo pošiljko droge vseh časov pri nas.

Cariniki v koprskem pristanišču so v začetku septembra pri 
pregledu vsebine enega od ladijskih zabojnikov odkrili vrečke, v 
katerih je bil bel prah. Kmalu se je izkazalo, da gre za sestavino 
benzil metil keton, ki se ga uporablja za prepovedano drogo 
amfetamin. Foto: PU Koper
Cariniki v koprskem pristanišču so v začetku septembra pri pregledu vsebine enega od ladijskih zabojnikov odkrili vrečke, v katerih je bil bel prah. Kmalu se je izkazalo, da gre za sestavino benzil metil keton, ki se ga uporablja za prepovedano drogo amfetamin. Foto: PU Koper

KOPER >Kriminalna združba, ki je na pot poslala benzil metil keton glicidno kislino, iz katere proizvajajo drogi amfetamin in metamfetamin, se je posla lotila precej tvegano. 120 vreč z omenjeno snovjo so skrili v zabojnik z vrečami magnezijevega sulfata, ki ga uporabljajo v zdravstvu, kot odvajalo, kot dopolnilo prehrani za živali, pri nas pa ga najpogosteje zaužijemo s kozarcem Donata.

Foto: PU Koper

Ob tem zabojniku je bilo na ladji še 1382 drugih zabojnikov, že po deklaraciji, špediterju in končnemu cilju tovora pa so v finančni upravi v koprskem pristanišču ta kontejner zaznali kot “kritičen” oziroma “vreden pregleda”. Blago je prihajalo iz Kitajske, špediter je bilo madžarsko podjetje, končni cilj tovora pa Nizozemska.

Ladja s Kitajske je v Kopru pristala 11. avgusta, pripadniki finančne uprave pa so nekaj zabojnikov z nje odpeljali na skeniranje. Med njimi tudi zabojnik z vrečami prepovedane snovi. V zabojniku bi moralo biti 20 palet ali dobrih 18 ton vreč magnezijevega sulfata. Ko je uslužbenec finančnega urada zabojnik skeniral, je po gostoti snovi v nekaterih vrečah ugotovil, da te niso težke 25 kilogramov, kot večina drugih, ampak le 12,6 kilograma.

Osumljenci so znani ...

Zabojnik so zato odprli in ugotovili, da je v večini vreč beli granulat magnezijevega sulfata, v 120 lažjih vrečah pa je bila bledorumena prašnata snov. Takoj so opravili test in ugotovili, da gre za omenjeno kislino, iz katere proizvajajo prepovedano drogo. O najdbi so obvestili kriminalistično policijo, ki je nato prevzela primer.

“Mi smo nato pregledali zabojnik in omenjeno najdbo ter ugotovili, da gre za 1517 kilogramov snovi, iz katere proizvajajo amfetamin. Potrdili smo, da je blago prišlo iz Kitajske in je bilo namenjeno na Nizozemsko, seveda pa še vedno nadaljujemo preiskavo in zgodba bo zagotovo dobila epilog na sodišču. Osumljenci so znani, doslej ni bil še nihče pridržan, zaradi interesa preiskave pa o tem zdaj ne moremo govoriti. Do zdaj pa nismo potrdili, da bi bili v posel vpleteni slovenski državljani,” je povedal vodja koprske kriminalistične policije Primož Ogrinc.

Foto: PU Koper

Ob vrtoglavi zaslužek

Vodja oddelka za droge na generalni policijski upravi Mišo Radovančević je dejal, da bi iz zasežene količine omenjene kisline lahko izdelali 800 kilogramov droge amfetamin, ki bi bila na ulici vredna približno 160 milijonov evrov, če bi izdelali metamfetamin, pa bi ga lahko proizvedli kar 1400 kilogramov. To bi v končni prodaji pomenilo kar dve milijardi in 924 milijonov evrov. Količino bi lahko razdelili na kar 147 milijonov odmerkov.

“Največ sintetičnih drog izdelajo na Nizozemskem, v Belgiji, Nemčiji, Poljski in Češki. Nekaj manjših, hišnih laboratorijev so odkrili tudi pri nas. To odkritje nam potrjuje povezave med evropskim in azijskim kriminalnim tržiščem. Sicer pa je to prvi tak zaseg v Sloveniji,” je dejal Radovančević.

Ključne so tudi izkušnje carinikov

“Ključna je bila rentgenska slika in ostro oko našega uslužbenca. V koprskem pristanišču letno skeniramo približno 2,5 odstotkov vseh zabojnikov, kar je več kot znaša povprečje v drugih pristaniščih Evropske Unije,” je temeljitost dela koprskega urada finančne uprave predstavil pomočnik direktorja Nedjan Jerman. “Takšne pozitivne zgodbe radi predstavimo javnosti, pri tem pa poudarjamo dobro sodelovanje med koprskim finančnim uradom, koprsko kriminalistično policijo in generalno policijsko upravo,” je koprske finančnike pohvalil Ogrinc.

“Po oceni Europola se kar 40 odstotkov vseh kriminalnih združb ukvarja z drogami, zatiranje trgovine in tihotapljenja prepovedanih drog pa je prednostna naloga tako v Evropski uniji kot v Sloveniji,” je poudaril Radovančević. Ko ali če bodo odkrili proizvajalce, naročnike ali kurirje omenjene pošiljke, jim grozi od pet do 15 let zaporne kazni, če so delovali v združbi, od enega do deset let pa, če je šlo za nepovezane in nedogovorjene posameznike.


Najbolj brano