Tujina

V minibusu na avstrijsko-madžarski meji odkrili trupli migrantov

Siegendorfer Puszta, 19. 10. 2021 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, M.P.
Komentarji
4

Avstrijska policija je na meji z Madžarsko ustavila minibus, v katerem se je stiskalo najmanj 28 migrantov. Med njimi je policija odkrila dva migranta, ki vožnje čez mejo nista preživela, je sporočil načelnik policije na Gradiščanskem. Tihotapce medtem še iščejo, pri tem jim pomagajo tudi helikopter, droni in policijski psi.

Avstrijski vojaki so v kraju Siegendorfer Puszta vozilo ustavili, ker jim je bilo sumljivo. Po ustavitvi minibusa je voznik zbežal, iz vozila pa so začeli bežati tudi potniki. Na območje je prihitela policija in začelo se je obsežno iskanje vseh, ki so bili v vozilu. Pri tem je pomagala tudi madžarska policija.

Skupaj so prijeli 26 oseb, večinoma gre za Sirce in Kurde. Njihovo zdravstveno stanje je bilo načeloma dobro in niso potrebovali zdravniške pomoči. V vozilu ni bilo žensk ali otrok, policija pa še vedno vodi iskalno akcijo, če je bilo v minibusu morda še več oseb. Prav tako še vedno išče voznika, pri čemer si policisti pomagajo tudi s helikopterjem in policijskimi psi. Kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, bi bil lahko pobegli voznik oborožen.

Avstrijska policija
Avstrijska policija FOTO: Shutterstock

V vozilu so medtem odkrili dve trupli. Po ocenah policije sta bila oba pokojna v slabem telesnem stanju in dehidrirana še pred začetkom poti, med katero sta nato umrla, navaja avstrijska tiskovna agencija APA.

Avstrijska zvezna dežela Gradiščanska je bila sicer v preteklosti že prizorišče tragedije z migranti. Konec avgusta 2015 so namreč v hladilnem prostoru tovornjaka odkrili trupla 71 oseb, večinoma beguncev iz Afganistana, Sirije, Iraka in Irana. V hermetično zaprtem prostoru se je vseh 71 oseb zadušilo. Med njimi so bile tri družine z več otroki.

Gradiški guverner Hans Peter Doskozil je po poročanju BBC dejal, da je vzporednica današnjega primer s tistim izpred šestih let zastrašujoča. Tokratnji incident je pokazal "brutalnost in nečloveškost organiziranega tihotapljenja ljudi", je dejal in pozval k vseevropski reformi azilnega procesa.

Ker so prebežniki leta 2015 najverjetneje umrli že na Madžarskem, so odgovornim sodili v Kecskemetu. Trije glavni osumljenci za tragedijo so bili že obsojeni na dosmrtno zaporno kazen.

Primer, ki ni pretresel le Avstrije, temveč tudi evropsko in širšo javnost, je imel tudi politične posledice. Le nekaj dni kasneje se je namreč začela velika begunska kriza. Več sto tisoč migrantov je prečkalo pot preko Zahodnega Balkana, Slovenije in Avstrije, večinoma v Nemčijo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MUNGATUMBA
19. 10. 2021 21.25
Če bi ostal doma, bi bil živ pa spremeinjal ekonomijo/ socialo svoje države- tu bi samo socijalo izčrpaval, pa kriminal zganjal
Ici
19. 10. 2021 17.36
+8
Normalni ljudje prečkajo državne meje na mednarodnih mejnih prehodih in z urejenimi potnimi listinami. A je tu potreben komentar?
Bolfenk2
19. 10. 2021 17.11
+12
Ključno je, da teh 26 živih čimprej vrnejo od koder so prišli.
MUNGATUMBA
19. 10. 2021 21.26
Bodo prej še zdravsto počrpali in nekaj sociale