Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

sta
sta
0 26.11.2021 16:20:45

ANAMARIJA LAMPIČ: 'Dala sem vse od sebe, moramo se pogovoriti!'

Švedinja Maja Dahlqvist je prepričljivo zmagala na prvi tekmi svetovnega pokala v smučarskem teku v novi sezoni, ki se je s sprintom v klasični tehniki začela v finski Ruki. Anamarija Lampič, najboljša sprinterka prejšnje zime, je končala v polfinalu na skupnem osmem mestu. Eva Urevc, druga Slovenka, je izpadla v četrtfinalu in bila 27.

Slovenska tekača se nista uvrstila v izločilne boje v Ruki. Janez Lampič je končal na 46. mestu, Miha Šimenc je po enoletnem premoru zaradi operacije zasedel 61. mesto med 77 tekači na startni listi. V finalu je bil najboljši Rus Aleksander Terentjev, ki je dobil že kvalifikacije.

"Zadovoljna sem s svojim nastopom. Glede na kvalifikacije, mislim, da sem lahko zelo zadovoljna. Malce težav smo imeli s servisom, to je bila prva tekma sezone, ko je bila polovica servisne ekipe nova. Malce se moramo še pogovoriti, kaj je šlo narobe, a mislim, da sem dala vse od sebe. V polfinalu sem bila morda malce premalo napadalna, malo preveč sem šla z rezervo, Švedinja me je prehitela, uničila mi je ritem, a ko me je prehitela, sem prišla nazaj, to pa je bilo malo prepozno. Bila sem premalo samozavestna," je povedala Lampičeva.

Prizorišče v Ruki ji ni najljubše, to je izpostavila tudi pred odhodom v Skandinavijo v začetku tedna. Na koncu je po 22. mestu v kvalifikacijah iztržila uvrstitev med deseterico, vendar se ni vpletla v boj za stopničke na prvi tekmi olimpijske sezone, ki bo imela vrhunec februarja v Pekingu.

Najboljša slovenska športnica lanskega leta je v četrtfinalu tekla v drugi od petih skupin, ki je bila vse do zaključka zelo izenačena. Z zadnjega vzpona je prišla na tretjem mestu za Švedinjama in s prednostjo pred drugimi. Dalqvistova je bila prek ciljne črte najhitrejša, Anna Dyvik pa je v zadnjih 50 m stopila v drugo smučino, kar je Slovenka izkoristila in v cilj prišla kot druga s pol dolžine smuči prednosti.

V naslednji četrtfinalni skupini je nastopila Urevčeva. Zaradi prehitrega starta so tekmovalke ponovno začele nastop, sredi njega je bila Urevčeva še sredi skupine. Kmalu nato pa je nazadovala na zadnje, šesto mesto, in nato z velikim zaostankom končala nastop na tej tekmi.

Polfinale je Lampičeva nadaljevala v prvi skupini, v kateri je bila znova prepričljiva Dahlqvistova. Na polovici proge je tekmovalka iz Valburge prišla na čelo, pa potem zdrsnila na četrto mesto ter tam ostala tudi po ciljni ravnini. Za Dahlqvistovo je bila druga njena rojakinja Johanno Hagstroem, obe sta si tako avtomatično zagotovili finale, tretja je bila Rusinja Natalija Neprjajeva.

Lampičeva je bila v cilju 1,59 sekunde za najhitrejšo ter druga in obenem zadnja v čakalnici, da bi se po času še lahko uvrstila v finale. V drugi polfinalni skupini, v kateri je bila najhitrejša Švedinja Frida Karlsson, pa je bilo pet tekmovalk hitrejših od Lampičeve, ki je tako končala nastop še pred bojem za zmago.

Ta je pripadla Dahlqvistovi, drugič posamično v pokalu. Hagstroemovo je prehitela za 1,77 sekunde, tretja je bila Norvežanka Maiken Caspersen Falla (+2,02).

Američanka Jessie Diggins, skupna zmagovalka svetovnega pokala minule zime, je bila prva v kvalifikacijah, potem pa v zadnji četrtfinalni skupini na četrtem mestu ostala celo brez polfinala.

Dvaindvajsetletni Terentjev je za svoje prve stopničke v pokalu v finalu za 1,18 sekunde ugnal norveškega zvezdnika Johannesa Hoesflota Klaeba, tretji je bil rojak slednjega Erik Valnes (+2,13).

V Ruki bo v soboto drugi tekmovalni dan uvoda sezone s tekoma v klasični tehniki na 10 in 15 km.