Debelost postaja ena najpogostejših otroških bolezni

Med epidemijo so se rezultati športno vzgojnih kartonov na Goriškem bistveno poslabšali, pediatri pa vse pogosteje diagnosticirajo debelost med mladimi. V novogoriškem Centru za krepitev zdravja že tretje leto zapored izvajajo program Družinska obravnava za zdrav družinski slog, namenjen otrokom in družinam, ki se soočajo s prekomerno telesno težo.

Enkrat tedensko otroci obiskujejo telovadbo s kineziologinjo,  ki jih 
spodbuja k aktivnemu življenjskemu slogu.
Enkrat tedensko otroci obiskujejo telovadbo s kineziologinjo, ki jih spodbuja k aktivnemu življenjskemu slogu. 

NOVA GORICA > Posebnost programa je, da se lahko vključi cela družina, izvajajo pa ga strokovnjaki z različnimi znanji, ki družini pomagajo do bistvenih sprememb v življenju.

“Debelost postaja ena najpogostejših otroških bolezni, s katero se srečujemo ob delu v otroških dispanzerjih, tako v Sloveniji kot tudi tujini. Praviloma je debelost posledica nezdravega življenjskega sloga, ki so mu otroci izpostavljeni,” razloži pediatrinja Vanja Kogoj Jug. Raziskave kažejo, da imajo otroci, ki se v otroštvu spopadajo z debelostjo in prekomerno prehranjenostjo, zelo veliko možnost, da bodo tudi v odrasli dobi oboleli za debelostjo, sladkorno boleznijo tipa 2, zamaščenostjo jeter, dihalnimi premori med spanjem, itd. In čeprav je debelost posledica genetskih dejavnikov in dejavnikov okolja, na naraščanje telesne teže vplivajo tudi slabše prehranjevalne navade, ki se kažejo s prekomernim uživanjem hrane in uživanjem energijsko goste hrane, ter slabše gibalne navade. To pa je povezano z navadami celotne družine in širšega okolja.

Vanja Kogoj Jug

pediatrinja

“Debelost postaja ena najpogostejših otroških bolezni, s katero se srečujemo ob delu v otroških dispanzerjih, tako v Sloveniji kot tudi tujini.”

Program traja približno tri mesece, srečanja pa potekajo enkrat na teden po dve uri. Otroci so razvrščeni v skupine glede na starost. Enkrat tedensko obiskujejo telovadbo s kineziologinjo, ki jih spodbuja k aktivnemu življenjskemu slogu in zavedanju pomena gibanja za zdravje. “Staršem smo v veliko oporo tudi s številnimi nasveti glede gibalne učinkovitosti, da lahko družina skupaj začne aktivno izkoriščati svoj skupen prosti čas,” pove kineziologinja Teja Ferfolja. Poleg nje v programu sodelujeta še dietetičarka Jerica Gruden in psihologinja Mateja Kragelj, podpira pa jih pediatrični preventivni tim, ki s kontrolnimi pregledi spremlja stanje otroka.

Slabe navade je težko opustiti

Družine se z dietetičarko skozi praktične vsebine naučijo pametnega nakupovanja hrane, vzpostavljanja reda v prehrani, raziskujejo domače kuharske recepte in jih spreminjajo v zdravju prijazne. “Zavedamo se, da so prehranjevalne navade družin trdno zakoreninjene in jih ni enostavno spreminjati. Če je v spreminjanje navad vključenih in prepričanih več oseb iz gospodinjstva, pa bodo spremembe trdnejše in vztrajnejše. Prednost programa je ravno v skupnem poslušanju vsebin različnih članov družine,” pove dietetičarka.

Teja Ferfolja

kineziologinja

“Staršem smo v veliko oporo tudi s številnimi nasveti glede gibalne učinkovitosti, da lahko družina skupaj začne aktivno izkoriščati svoj skupen prosti čas.”

Prisotnost staršev in njihova želja po spremembi življenjskega sloga celotne družine sta v tem programu ključna. To ni program hujšanja. Starši s svojim zgledom in z uvajanjem sprememb najbolj vplivajo na otrokov življenjski slog. Spremembe pa niso enostavne, motivacija je zelo pomembna. “Spreminjanje življenjskega sloga za posameznika pomeni, da svojo najbolj enostavno pot utrjenih navad zamenja za napor, ki ga prinese sprememba. Dejstvo je, da za vse ljudi velja, da smo v napor pripravljeni vložiti zgolj in samo takrat, kadar s tem pridobimo zase neke koristi. Vloga psihologa v programu je prav ta, da družinam s pomočjo uporabe vedenjsko kognitivnih motivacijskih tehnik pomagamo oblikovati in vzdrževati visoko raven notranje motivacije,” razloži Mateja Kragelj.

Potruditi se mora vsa družina

Cilj vključitve otroka in njegove družine v program Družinska obravnava za zdrav družinski slog, je priučitev in prevzem čimbolj zdravih navad v celotni družini z namenom, da jih tudi otrok prevzame za svoje in ponese s seboj v življenje.

“Najlepše je videti nasmehe otrok oziroma družin ob koncu programa, ko jim uspe. Ko je vsak posameznik ponosen nase in starši na svoje otroke. Ko se zavedajo, da je bilo težko, ampak vredno. Takrat je razvidno tudi naše delo, srčnost in trud, ki ga vlagamo v ta program,” pravijo izvajalke. Več o programu je na spletni strani www.ckz-ng.si.


Najbolj brano