Foto: EPA
Foto: EPA

Moškega so aretirali na podlagi mednarodnega pripornega naloga, ki so ga 5. novembra 2018 v povezavi s Hašokdžijevim umorom izdale turške pravosodne oblasti.

"Temeljito preverjanje identitete te osebe je pokazalo, da nalog ni bil razpisan zanj," je povedal tožilec Remy Heitz, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Moškega z imenom Khaled Aedh Al Otaibi, ki je bil namenjen v Riad, so aretirali v torek na pariškem letališču Charles de Gaulle.

Savdsko veleposlaništvo v Parizu je sicer že v torek zvečer sporočilo, da aretirani nima nobene povezave z umorom Hašokdžija.

Vir pri savdskih varnostnih službah je v torek potrdil, da je "pravi Khaled Al Otaibi tako kot vsi drugi osumljenci v tem primeru že v zaporu v Savdski Arabiji". Savdijcev s tem imenom naj bi bilo več sto.

Khaled Aedh Al Otaibi, osumljen umora novinarja, je nekdanji član savdske kraljeve straže. Je na seznamu sankcij ZDA in Združenega kraljestva, vpletenosti v umor pa ga je obtožilo tudi posebno preiskovalno poročilo Združenih narodov.

Hašokdžija ubili oktobra 2018 v Carigradu

Hašokdžija, vidnega kritika savdskih oblasti, so oktobra 2018 na savdskem konzulatu v Carigradu ubili pripadniki posebnih enot iz Riada. Njegovega domnevno razkosanega trupla niso nikoli našli.

Sorodna novica Francija prijela osumljenca za umor Hašokdžija

Turško sodišče je lani začelo v odsotnosti soditi 20 osumljenim sodelovanja pri umoru. Turško tožilstvo je pozneje vložilo obtožnice še proti šestim osumljencem iz Savdske Arabije.

Septembra 2020 je savdsko sodišče razveljavilo smrtne kazni, predhodno izrečene petim ljudem, obsojenim zaradi smrti Hašokdžija, in jih namesto tega obsodilo na 20 let zapora.

Ameriške obveščevalne službe so februarja letos objavile poročilo, v katerem so umor prvič povezale s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, ki naj bi naročil umor Hašokdžija.