Slovenija

Vlada bi sežigalnicam komunalnih odpadkov podelila koncesije za 30 let

Ljubljana, 10. 05. 2022 17.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je izdala uredbo o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let.

Gre za odpadke, ki nastanejo pri mehanski obdelavi mešanih komunalnih odpadkov, so pojasnili na ministrstvu.
Gre za odpadke, ki nastanejo pri mehanski obdelavi mešanih komunalnih odpadkov, so pojasnili na ministrstvu. FOTO: Adobe Stock

Uredba predpisuje izvajanje obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov, določa način njenega opravljanja, pogoje za zagotavljanje in uporabo storitev javne službe, pravice in obveznosti uporabnikov ter nadzor nad določbami izvajanja državne javne službe in koncesije, ki ga v okviru svojih pristojnosti opravljata okoljsko ministrstvo in inšpektorat, so po dopisni seji vlade sporočili z urada za komuniciranje.

Uredba določa, da je predmet državne javne službe sežiganje gorljivih frakcij komunalnih odpadkov, ki so nastali na območju Slovenije in niso primerni za recikliranje ali ponovno uporabo. "Gre za odpadke, ki nastanejo pri mehanski obdelavi mešanih komunalnih odpadkov v okviru izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov," so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor.

Slovenija po njihovih navedbah na področju predelave in odstranjevanja odpadkov s termično obdelavo ni samozadostna in je odvisna od objektov v tujini. "To potrjuje podatek o izvozu v postopke termične obdelave v tujino približno 165.000 ton leta 2017, leta 2018 pa že preko 210.000 ton," so dodali na ministrstvu.

Koliko koncesij bi država podelila, iz današnjega sporočila ni razvidno, po predlogu uredbe, ki je objavljen med vladnimi gradivi, pa bi javno službo sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov izvajale največ štiri sežigalnice, pod pogojem, da so sposobne zagotavljati izvajanje storitev državne javne službe v skladu z uredbo. Te bi sprejemale odpadke iz centrov za ravnanje s komunalnimi odpadki, ki jih določi vlada. Koncesija bi se podelila na podlagi javnega razpisa.

Okoljski minister Andrej Vizjak je ob februarskem obisku Toplarne Celje, kjer s sežiganjem komunalnih odpadkov soproizvajajo toploto in elektriko, dejal, da so interes za to poleg Celja izrazili še v Ljubljani, Mariboru in Kočevju. Dodal je, da bo predpogoj za dodelitev koncesije to, da bodo naprave uporabljale najboljše razpoložljive tehnologije.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

primorec2
11. 05. 2022 14.46
+1
Korupcija in neucinkovit nadzor. To dvoje je prisotno pri smetarsko dejavnosti ali bolje smetarsko mafija pod mentorstvom italijanskih mafijcev. Strupena odlagališča, pozimi v smetarsko obratih. Država je neučinkovita pri preganjanju tega kriminala, inšpektorji so bolj za rutinske kontrolo kot lovljenje finančnih tokov, možno tudi podkupljeni. Okoli smeti bo še veliko govora in kriminala.
Delavec_Slo
10. 05. 2022 19.47
-1
Vau vsa evropa jih ima samo mi bedaki slovenije KRIVA JE VLADA 20 LET, KER NI NAREDILA NIČ! LAHKO PA POSTAVI SEŽIGALNICO JURČEK IZ 39 MIO A BI ŠLO!
medus
10. 05. 2022 18.40
+6
A bo potem odvoz smeti cenejši?
slikaaaaa
10. 05. 2022 20.06
+1
cene bodo sle v nebo saj pa smo slovenci naj drazji kar koli se lotmo sploh ce gre za subvencije ko mora padati tudi podkupnine!
disorderliness
10. 05. 2022 18.37
-4
Meni je pa smeti škoda za sežigati.
number46
10. 05. 2022 18.27
+4
Res smeti so prihodnost.
Borec21
10. 05. 2022 18.15
+0
Ena orng je dovolj
+2
Prvič v 20 letih se zadeve-investicija amortizira! v 15 letih pa vidiš ali zadeva onesnažuje ali ne! potem imaš kak Kemis v 30 letih!
+3
15 let čisto zadosti!