dolenjska

Kdo je odgovoren? Že drugi pogin rib v Šentrupertu

20.9.2022 | 09:15 | Rok Nose

Mrtve ribe, ki so jih pobrali iz potoka v Šentrupertu (Foto: D. V.)

Mrtve ribe, ki so jih pobrali iz potoka v Šentrupertu (Foto: D. V.)

Šentrupert - Ribiči znova pobrali mrtve ribe v potokih Derečinka in Bistrica – Vočanec začuden, da si zadeve ni ogledal ribiški inšpektor – V Plasti zavračanja namigovanja, da bi bili odgovorni za pogin rib

Občina Šentrupert je bila 7.9. obveščena o večjem številu poginulih rib v potoku Bistrica v Šentrupertu. »Pogin rib je očitno posledica nedovoljenih izpustov v potok in je že drugi v razmiku 14 dni,« poudarja direktorica občinske uprave Anne Marie Valentar. Kot smo še izvedeli, so ob ogledu terena opazili nenavaden sloj na gladini vode, ki je bila že na prvi pogled drugačna kot običajno.

Na občini poudarjajo, da je potok Bistrica naravna vrednota in njihov ponos, zato upajo, da se bo ugotovilo, kaj se dogaja. O poginu so bili obveščeni okoljski inšpektorat, policija, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ter tudi Ribiška družina Sevnica, ki je iz potoka pobrala poginule ribe.

Drago Vočanec, vodja ribiškega pododbora Mirna - Mokronog, je za naš časopis povedal, da so ribiči pobrali okoli 50 kg poginulih rib različnih vrst: pohre, klene, potočne postrvi, pisance. »Šlo je za manjše ribe v velikosti od 3 do 15 centimetrov,« je povedal Vočanec, ki je potrdil, da je to že drugi pogin rib v zadnjem obdobju. »Ne bi rekel, da je do pogina prišlo zaradi nizkega vodostaja, saj je potok kar pretočen, v vodi je dovolj kisika. Prej bi dejal, da je to posledica nekega drugega faktorja, odgovor na to pa bodo dale pristojne službe, saj so bili vzorci vode odvzeti,« pravi Vočanec, ki pa se čudi, da si območja, na katerem se je to zgodilo, ni ogledal ribiški inšpektor.

Na občini pravijo, da je potok Bistrica naravna vrednota in njihov ponos. (Foto: R. N.)

Na občini pravijo, da je potok Bistrica naravna vrednota in njihov ponos. (Foto: R. N.)

Za pojasnila smo se najprej obrnili na Inšpektorat za okolje in prostor. Njihov inšpektor, ki se je takrat ravno mudil v neposredni bližini, si je namreč zadevo ogledal od blizu. »Opravil je ogled onesnaženega potoka v dolžini vsaj dva kilometra. V potoku je bilo videti sivo-rjavo peno in sledi snovi, ki je plavala na vodi in se z njo ni mešala. Z ogledom ni bilo mogoče ugotoviti izvornega povzročitelja onesnaženja. Zapisnik o ogledu so poslali naprej Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo,« so sporočili z inšpektorata.

Ali je bil ribiški inšpektor obveščen o poginu rib v Šentrupertu in kakšne so ugotovitve, smo vprašali še kmetijsko ministrstvo, od koder so nam posredovali odgovor Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo – ribiške inšpekcije: »RD Sevnica je o poginu rib obvestila ribiškega inšpektorja. Obvestili so ga, da gre za manjšo količino rib. Poročila o natančnih količinah in vrstah rib s strani RD Sevnica še nismo prejeli.«

Za pojasnila smo se obrnili tudi na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, a do konca uredništva odgovorov nismo prejeli.

V javnosti so se sicer pojavila namigovanja, da bi bilo za pogin rib lahko odgovorno podjetje Plasta, ki se nahaja v bližini potoka Derečinka, ki se malo nižje izliva v potok Bistrica. »V našem obratu imamo vzpostavljene protokole in izvajamo vrsto ukrepov, s katerimi preprečujemo pojav izrednih dogodkov. Nimamo zabeleženega dogodka, ki bi ga lahko povezali z neustreznim izpustom v potok Derečinka, ki bi bil lahko vzrok za pogin rib. Na izpustih imamo vzpostavljena merilna mesta skladno s pridobljenim dovoljenjem in parametri na izpustih so pod mejnimi vrednostmi. Prejšnji teden smo bili tudi sami obveščeni o neljubem dogodku, zaradi katerega smo tudi v vodstvu podjetja zaskrbljeni in smo zato toliko pozornejši na kontrolo delovanja, saj je to ne nazadnje okolje, v katerem smo prisotni z dejavnostjo in v katerem tudi živimo,« so sporočili s podjetja Plasta.

Iz aktualne tiskane številke Dolenjskega lista.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava