Tujina

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

Bruselj, 01. 02. 2024 11.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Protest kmetov
    02:34
    Iz 24UR: Protest kmetov
  • Iz SVETA: V Bruslju protest kmetov
    02:13
    Iz SVETA: V Bruslju protest kmetov
  • protesti kmetov v Bruslju
    00:31
    protesti kmetov v Bruslju
  • Protesti kmetov v Bruslju
    02:09
    Protesti kmetov v Bruslju

Na Luksemburškem trgu pred Evropskim parlamentom se danes odvija protest jeznih kmetov. Glavne prometnice v Bruslju, srcu Evropske unije, je po oceni tamkajšnje policije blokiralo okoli 1000 traktorjev.

Na traktorjih so kmetje izobesili transparente z napisi, kot so: "Če ljubite zemljo, podprite tiste, ki z njo upravljajo" in pa "Brez kmetov, brez hrane". 

"Če vidite, koliko nas je danes tukaj in da je tako po vsej Evropi, potem morate imeti upanje. Moramo imeti upanje, da ti ljudje vidijo, da je kmetovanje potrebno. To je hrana, veste," je za Reuters dejal belgijski kmet Kevin Bertens

Kmetje poudarjajo, da niso dovolj plačani, da jih "dušijo" davki in t.i. zelena politika, ob tem pa se soočajo še s konkurenco iz tujine. 

Von der Leyen v luči protestov kmetov obljubila zmanjšanje upravnega bremena

Bruselj je sicer včeraj predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. 

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v luči protestov kmetov v Evropi danes napovedala predlog za zmanjšanje upravnega bremena, da bi odgovorila na nezadovoljstvo kmetijskega sektorja. Kot je dejala po zasedanju voditeljev držav EU v Bruslju, kmetje igrajo ključno vlogo v evropskem gospodarstvu, in jim zagotovila podporo EU.

"Z belgijskim predsedstvom Sveta EU bomo sodelovali pri predlogu za zmanjšanje administrativnega bremena, ki ga bomo predstavili pred naslednjim Svetom EU za kmetijstvo," je dejala na novinarski konferenci po izrednem zasedanju voditeljev držav članic EU. Zasedanje kmetijskih ministrov je predvideno za 26. februar.

Predsednica komisije je ob tem poudarila ključno vlogo, ki jo imajo kmetje v evropskem gospodarstvu, pri čemer je prepoznala, da so v zadnji krizi pokazali "izjemno odpornost". Vendar pa mnogi izzivi ostajajo, denimo glede cen, je dodala in zagotovila, da lahko kmetje računajo na podporo EU.

Von der Leyen se je sicer po zasedanju Evropskega sveta skupaj s premierjema Belgije in Nizozemske Alexandrom de Croojem in Markom Ruttejem v Bruslju sestala s predstavniki združenja kmetov in kmetijskih zadrug v EU Copa-Cogeca.

Kot so pri združenju zapisali na družbenem omrežju X, od Evropske unije pričakujejo konkretne in pragmatične odgovore na njihove zahteve, pri čemer so bili kritični do Evropske komisije, ki da ni prisluhnila naraščajočim skrbem celotnega kmetijskega sektorja.

V Franciji, kjer kmetje protestirajo že več tednov, je vlada opustila načrte za postopno znižanje subvencij za kmetijsko dizelsko gorivo in obljubila več pomoči. Toda kmetje pravijo, da to ni dovolj, protesti pa so se zdaj razširili v več evropskih držav, vključno z Belgijo, Italijo, Španijo in Portugalsko. 

Čeprav protesti kmetov uradno niso na dnevnem redu vrha EU, se bo o njih razpravljajo vsaj ob robu. Vse oči so bile namreč uprte v Viktorja Orbana, ki je med zadnjimi nasprotoval dodatni pomoči Ukrajini, čez noč se je odločil tudi za srečanje s kmeti. 

"Moramo najti nove voditelje, ki resnično zastopajo interese ljudi," je besede madžarskega premierja citiral njegov tiskovni predstavnik, pri tem pa je imel v mislih prihajajoče evropske volitve. 

Da je treba kmetom prisluhniti, je ob prihodu na srečanje voditeljev dejal tudi belgijski premier Alexander De Croo. Kot je poudaril, kmetje ponujajo izdelke visoke kakovosti, za kar morajo biti tudi ustrezno plačani. Irski premier Leo Varadkar pa je podprl francoskega predsednika Emmanuela Macrona, ki nasprotuje podpisu trgovinskega sporazuma s skupino južnoameriških držav Mercosur v sedanji obliki, kar je tudi ena od ključnih zahtev kmetov. 

Macron je namreč opozoril, da je dogovor delno že zastrel, južnoameriškim kmetom pa da ne nalaga enakih pravil, kot veljajo v EU.

Tudi razburjeni francoski kmetje nadaljujejo z blokadami prometa okoli prestolnice

V sredo napovedani ukrepi Evropske komisije niso pomirili francoskih kmetov, ki tudi danes nadaljujejo s protestnimi aktivnostmi. Na vpadnicah okoli Pariza so znova postavili več blokad s traktorji, s čimer so onemogočali dostop do prestolnice. Evropskemu protestnemu gibanju kmetov so se danes pridružili tudi portugalski kolegi.

"Pri aktivnostih še vedno vztrajamo, saj napovedani ukrepi ne ustrezajo našim pričakovanjem," je po poročanju francoske tiskovne agencija AFP povedal vodja sindikata kmetov v departmaju Pyreness-Orientales na jugozahodu države.

Skupino 79 kmetov, ki je v sredo vdrla v živilsko veletržnico Rungis južno od Pariza, ki velja za osrednje vozlišče za distribucijo hrane za 12 milijonov prebivalcev prestolnice, so medtem izpustili iz pripora. Dostop do tržnice je danes zgodaj zjutraj še vedno nadzoroval konvoj policijskih vozil, kar je upočasnilo bližnji promet.

Okoli 200 traktorjev je blokiralo dostop do 50 supermarketov v departmaju Haute-Loire v južni Franciji, so po poročanju AFP sporočili iz lokalnega sindikata in kritizirali "neprimerno vedenje trgovcev na drobno, ki izvajajo močan pritisk na kmete z zadušljivimi maržami".

Kmetje svoje nezadovoljstvo nad slabimi razmerami v panogami, ki ga je podžgal dvig dajatev na kmetijsko gorivo, s protesti izražajo že več kot teden dni.

Da bi pomiril situacijo v domači državi, se je francoski predsednik Emanuel Macrona danes v Bruslju ob robu izrednega zasedanja voditeljev članic EU o morebitnih rešitvah za kmete na ravni unije pogovarjal tudi s predsednico Evropske komisije Ursulu von der Leyen.

Na zahteve kmetov se je na današnji novinarski konferenci odzval tudi predsednik francoske vlade Gabriel Attal. Napovedal je več ukrepov, s katerimi želijo kmete zaščititi pred nepošteno konkurenco in povrniti vrednost domačim pridelkom.

Poleg finančnih spodbud za živinorejce v višini 150 milijonov evrov na leto je omenil tudi uvedbo prepovedi uvoza hrane, obdelane s pesticidom tiakloprid, čigar uporaba je v Franciji že nekaj let prepovedana. Obljubil je tudi jasno definicijo laboratorijsko pridelanega mesa na ravni EU, kjer gre za tehnologijo, ki je še vedno v povojih.

Finančni minister Bruno Le Maire pa je zagotovil, da bodo morale večje živilske trgovine v državi izpolnjevati zahteve glede zagotavljanja poštenih cen kmetijskih pridelkov.

Bruselj je v sredo predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave v evropskem kmetijskem sektorju. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva uvoza določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede neobdelane zemlje. Francoska vlada je te poteze pozdravila in jih označila kot rezultat njihovega lobiranja.

Protestnemu gibanju francoskih kmetov so se v zadnjih dneh pridružili tudi kmetje v Španiji, Italiji, Grčiji, Nemčiji, Belgiji, Romuniji, na Nizozemskem in Poljskem, danes pa še na Portugalskem. Nezadovoljni kmetje so danes v času vrha EU s traktorji blokirali ulice Bruslja, šli so tudi na prometnice v Lizboni.

Golob prisluhnil pozivu slovenskih kmetov

Slovenski premier Robert Golob je pred začetkom vrha dejal, da je prisluhnil pozivu slovenskih kmetov. "Voditelji posameznih držav, zlasti liberalnega bloka, smo se o tem tudi posebej posvetovali. Slovenija podpira poziv Francije in Belgije, da danes o tem razpravljamo udi na tem zasedanju."

Kot je poudaril v izjavi za medije, se namreč velik del kmetijske politike oblikuje ravno v Bruslju, vendar v nekih daljših časovnih obdobjih. "Slovenija podpira, da se med drugim pri vprašanju izkoriščenosti obdelovalne zemlje podpira predloge Evropske komisije, ki že pripravlja določeno relaksacijo teh zahtev."

Po besedah premierja se Slovenija zavzema, da se pri uvozu hrane iz tretjih držav spoštuje enake okoljske zahteve kot v Evropski uniji. "Verjamemo, da je preskrba s hrano za Evropsko unijo tako zelo pomembna strateška tema. Hrana pa mora biti seveda zdrava, zato mora biti kombinacija med zdravo hrano in pa uvozom hrane iz tretjih držav zelo jasno definirana," je še povedal. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (326)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

devote
02. 02. 2024 10.20
cela eu vladajaca lutkarska klika proti ljudem..., glej bastilija, druge ni...
Rafael Kramar
02. 02. 2024 08.21
+1
Kako bi jih na brzino v red spravil...
Harpuna
01. 02. 2024 19.12
+9
Sedaj bi morali to izkoristiti vsi državljani EU in vreči iz parlamenta te prodane Bruseljske duše in zahtevati ,da se naš denar ne razdaja državam nečlanicam EU,ter spremeniti azilno politiko tako,da se počisti z vsemi,ki nimajo tu kaj iskati in ustaviti ilegalno priseljevanje.
štrekeljc
01. 02. 2024 18.52
+15
Čas bi bil, da zlajnana Urška odstopi in na čelo Evrope pride nekdo, ki bo zagovarjal evropske in ne amerikanske interese!
MucaNeGrize
01. 02. 2024 18.58
+4
ga ni...kdo sploh v eu je neka politična kapacieta v geopoliticnem smislu...? holz, makaron...? vonderlajdra je itak usa...ostali več ali manj isto...ker morajo biti...gre za demokracijo...hohohoooo
Marinček
01. 02. 2024 18.46
+1
Naši kmetje pa še itak glancajo Ferrarije in Maseratije v garažah ali?
txoxnxy
01. 02. 2024 18.44
+5
Le kdo je prepovedal poročati kaj se dogaja pri nas. Nismo več 100 let za luno tako da nas informacije dosežejo čeprav se trudite da se nebi razvedelo.
zmerni pesimist
01. 02. 2024 18.27
+7
V celju je sejem kmetijske mehanizacije
Resnica25
01. 02. 2024 18.25
-23
Nekateri hitro pozabljate, pred pol leta, ko smo imeli poplave je Layen bla prva tu in priskrbela denar za pomoc. Vcasih je treba malo zaupanja. Resla je korono, resla je plin. Tudi to Ukrajino bo resla ..
Slavko BabIč
01. 02. 2024 18.39
+11
MucaNeGrize
01. 02. 2024 18.59
+9
Zmaga Ukrajini.
01. 02. 2024 19.00
-5
Resnica,... res je, ampak za nekaj zaupanja je treba tudi imeti kaj med ušesi, kar pa tukajšnji rusofili in dežurni pljuvači po EU, nikoli niso, in ne bodo imeli. V svojem lobanjskem vakuumu bodo raje izdajalsko podpirali in zagovarjali zločinskega diktatorja, ki DOKAZANO škoduje EU, posredno povzroča te nemire, izvaja kibernetske napade, na vseh področjih spodkopava mir in red v Evropi, ... da zahrbtne nacistične vojne, ki jo zganja pri sosedi, ne omenjam.
štrekeljc
01. 02. 2024 19.45
+5
Rešila je korono? POVZROČILA jo je! Rešila je plin? Kako? Če ne bi bilo nje, s plinom SPOH NE BI BILO PROBLEMA!
štrekeljc
01. 02. 2024 19.47
+7
Ukrajinka, s čim Putin škoduje Evropi, mi znaš povedati?
Zmaga Ukrajini.
01. 02. 2024 20.43
-5
Štrek,... za putlerjeve oprance niti slikice ne bi pomagale. Če ne vidiš in ne razumeš, pa tega niti nočeš,... kdo ti je kriv? Lepo zatlači svojo zgornjo okončino nazaj v putlerjevo tazadnjo,... in spet bo vse tako, kot verjameš.
štrekeljc
01. 02. 2024 20.56
+4
Ukrajinka, zdaj sem še nekaj let penzionist, prej pa sem poslovno precej hodil po CCCP in kasneje po državah bivše CCCP. Če odšteješ razne *stane, je bila Ukrajina najbolj podkupljiva. In še nekaj: v Rusiji morda res vklada mafija, ki pa ima neka pravila obnašanja in časti. V Ukrajini vlada čisto navaden kriminal. Vprašaj kakega tovornjakarja, kako vozijo čez Ukrajino: v konvojih! Po Moskvi sem se upal sprehajati kadarkoli, po Kijevu zvečer niti pod razno.
Zmaga Ukrajini.
01. 02. 2024 21.40
+0
Štrek,... raje mi ne o "časti"... pa to. Ja, vem za tovornjakarja, ki so ga v moskoviji zažgali skupaj z njegovim tovornjakom. Neumno je govoriti o korupciji Ukrajine, brez da bi upošteval, da je bila to nek čas skupna država z moskovijo. Kar se pa mafije tiče - putler je na oblast prišel kmalu potem, ko je bil neposredno povezan z bombnimi napadi v blokovskih stanovanjih v St. Petersburgu. Kiril je bivši KGBjevec, (danes FSB), ki z blagoslovljeno vodo blagoslavlja raketo (ki se ji "slučajno" reče "Satana") , ki lahko hipno pomori na stotisoče ljudi,... moskovitski kibernetski napadi so že dobro dokumentirani, prav tako tudi rezultati dela moskovitskih trolov ob zadnjih ameriških volitvah, enako je tudi že dokazano, da je putler s svojimi boti, troli in vso svojo "kibernetsko vojsko" povzročil porast skrajne desnice v Evropi. Ali res misliš, da so tile "kmečki upori", oziroma vozakanje rovtarjev s traktorji po mestih, zgolj slučajni??? In ko že omenjaš tovornjakarje, zadnjič enkrat sem gledala posnetek "Silicon Bites - The Blockade of Ukrainian Trucks"... gnusno... Poglej, morda se ti bo kaj bolj posvetilo. Res ne vem kaj vas tako bolijo Ukrajinci - meni osebno prav malo "nekam visi" kako živijo, kaj hočejo,... dokler so mirni in živijo svoj lajf. Ko pa jih hoče nek zločinski pajac z nacističnimi in imperialističnimi motivi uničiti, in tule sredi Evrope uvaja svojo umazano politiko in nas hoče zvleči v svojo mafijsko greznico ... no, tu se pa neha. Zato brez potrebe nabijate o korupciji v Ukrajini, ki je za moje pojme popolnoma nepomemben podatek, saj se bo morala sama ukvarjati s svojimi problemi, ... pač tako kot vse ostale države. Osebno sicer ne verjamem, da je korupcija v Ukrajini res tako gromozanska oz. večja kot v moskoviji, ... prej je to (spet) navadna putlerjeva propaganda, ki jo tako radi limate vsepovsod. Očitno te ni bilo težko prepričat,... jaz pač raje gledam, ... ne samo poslušam ali berem. Če se uspeš za trenutek umakniti in pogledati nepristransko, kritično in analitično, so stvari povsem jasne.
Zmaga Ukrajini.
01. 02. 2024 21.45
+1
Mimogrede še to,... putler je javno izjavil, da se ne bodo ustavili v Ukrajini, ko jo zasedejo,... ampak bodo nadaljevali po Evropi. Seveda se danes, ko je jasno, da je moskovitska vojska ena sama sirotinja, sliši smešno,... kljub temu pa so začeli vojaški vrhovi v EU svariti. Zato raje pazi česa si želiš, ... lahko se uresniči.
Ivar The Boneless
01. 02. 2024 18.21
+13
Pfizerjeva naj stopi pred njih, če je prava voditeljica. Pa ne kot Hojs s specialci.
kiropraktik
01. 02. 2024 19.05
Natoforever
01. 02. 2024 18.20
-9
Moti jih svobodni in odprti trg 😁😁😁😁😁😁..noro.
Natoforever
01. 02. 2024 18.19
-16
rešitev je da drzave vzamejo zemljo in naredijo agrarne. Pa lahko vsak dela za svoj kruh
štrekeljc
01. 02. 2024 18.28
+4
Levičarska rešitev, ki jo predlaga desničar?
Bananistanec
01. 02. 2024 18.34
+10
Natof... rad bi te videl na njivi z motiko in kaj boš z njo pridelal
Bananistanec
01. 02. 2024 18.34
+6
Kitajc ti bo prinesel v k riti dokler boš imel €
zvizi
01. 02. 2024 18.37
+7
Naj vzamejo tudi hiše in stanovanja in jih dajo na razpolago beguncem....res ste nekateri totalno usekani...
Slavko BabIč
01. 02. 2024 18.40
+7
natognoj bo pridelal granate pa mine na njivi! ampak samo v nacukraini!
Skyline
01. 02. 2024 18.11
+5
Kje je prispevek iz Celja danes???
01. 02. 2024 18.02
-13
Naj kmetje dajo hrano cenej ker dobijo vse ugodnosti delavci bomo veseli .naj prestejejo bogastvo kmeto in prinirjajo z delavci pa da vidimo kako se bodo obnasali kmetje ki placujejo polovico manj kot ostali
slovenka62
01. 02. 2024 17.58
-12
Slavko BabIč
01. 02. 2024 17.48
+21
Udri po gospodi, vsi ti bruselski kravatarji zaslužijo najmanj po 9000 ojrov na mesec vse do 20.000 ojrov!
1918
01. 02. 2024 17.36
+21
kmetje imajo prav, ko se trese avtomobilska industrija v evropi so vsi paf, ker zaposluje veliko ljudi, ko se trese kmetijstvo ni nikomur mar, ker kmetje delajo sami
Teofil
01. 02. 2024 17.29
+12
Zanimivo prbivalci podpirajo stavko kmetov,v Sloveniji je ravno obratno vsi so proti
Bozje oko
01. 02. 2024 17.50
+20
Ker 50 miljard podariti drzavi, ki ni v eu vecina ocitno podpira, za nas, ki pa smo do tega denarja upraviceni, pa gospodje govore, da denarja ni....zal, a le kmetje razumejo prevaro!!!!
Maastrion
01. 02. 2024 18.14
+8
Proti so samo tisti, ki istočasno podpirajo pomoč Ukrajini, razumen narod je na strani kmeta.
Mateja88
01. 02. 2024 21.14
@Teofil, to je bilo samo tr0lanje. Isto kot je 8 marec začel nekaj kvasit o oni doktor vili, samo ni vžgalo, zdravstvo bo kolapsiralo. Ko je manivrirnega prostora, se lahko privošči da se določene stvari pripelje do roba propada. Na žalost smo tu nekje. 🥳
NIKI 2
01. 02. 2024 17.29
-6
Kaj si sploh predstavljajo tile VRTIČKARJI nas Evropejce bo Ukrajina hranila. Baje kjer je še malo URANA zraven da vse super raste.
Slavko BabIč
01. 02. 2024 17.50
+22
ja tebe bo ukrajina hranila s pesticidnim žitom in osiromašenim uranom, da boš čimprej šel na britof! plan 3 iz davosa!lolek
Slavko BabIč
01. 02. 2024 17.25
+22
Pol je pa hudo če jajca letijo v parlament! 50 milijard za ukrajino, ha,ha
real....
01. 02. 2024 17.24
+7
Kmetje so tapravi gospodarji..gazde...na katerih svet stoji..bravo...pa klavnice bi bilo dobro dol..zapret💪
1918
01. 02. 2024 17.34
+8
jedel boš pa travo iz javnega parka (po možnosti pokakano od kakšnega hišnega ljubljenčka)
Slavko BabIč
01. 02. 2024 17.51
+8
ne takrat se bodo hišni ljubljenčki in golobi pekli, kot na Kitajskem!