Podpredsednica ZDA Kamala Harris na obisku v Južni Koreji

Ameriška podpredsednica Kamala Harris je danes prispela v Južno Korejo, kjer se namerava sestati z južnokorejskim predsednikom Yoon Suk-yeolom in obiskati močno zastraženo demilitarizirano območje na meji med obema Korejama. Le dan pred tem pa je Severna Koreja izstrelila novo balistično raketo, kar naj bi bilo opozorilo Harrisovi in ZDA.

SEOUL > Še pred srečanjem z južnokorejskim predsednikom je Kamala Harris dejala, da predstavlja zavezništvo njunih držav temelj varnosti in blaginje na Korejskem polotoku. "Tukaj sem, da bi okrepila moč našega zavezništva in naše skupno delo," je dodala.

Na srečanju s predsednikom naj bi prevladovala varnostna vprašanja. Seul bo poleg tega izrazil zaskrbljenost glede novega zakona, ki ga je podpisal ameriški predsednik Joe Biden in ki ukinja subvencije za električne avtomobile, izdelane zunaj ZDA. Zakon bi lahko namreč drastično vplival na poslovanje korejskih proizvajalcev avtomobilov, kot sta Hyundai in Kia, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Harris bo tekom obiska odpotovala tudi na demilitarizirano območje na meji med obema Korejama, s čimer bo verjetno dodatno razburila Pjongjang. Severna Koreja je avgusta po obisku te meje predsednico predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi označila za "najhujšo uničevalko mednarodnega miru".

Tekom obiska naj bi se Kamala Harris srečala tudi z voditeljicami iz Južne Koreje, ki jih je Bela hiša poimenovala "prelomne voditeljice", da bi razpravljale o vprašanjih enakosti spolov.

Ameriška podpredsednica je v Seul prispela po udeležbi na državni pogrebni slovesnosti za nekdanjim japonskim premierjem Shinzom Abejem v Tokiu. V dneh pred njenih prihodom je Severna Koreja izstrelila dve balistični raketi, ki sta sicer le del rekordnega števila letošnjih preizkusov orožja v tej državi.

V petek je v južnokorejsko pristanišče Busan prispela tudi ameriška letalonosilka USS Ronald Reagan, ki z južnokorejsko mornarico sodeluje na skupnih vojaških vajah.

Washington je ključni zaveznik Seula in ZDA imajo v Južni Koreji nameščenih približno 28.500 vojakov. Državi že dolgo izvajata skupne vaje, za katere vztrajata, da so izključno obrambne narave, Severna Koreja pa jih vidi kot priprave na invazijo.


Najbolj brano