Benjamin Šeško je z mojstrskim zadetkom v 28. minuti Slovenijo popeljal v vodstvo. Foto: Reuters

Slovenci so srečanje začeli z Benjaminom Šeškom in Janom Mlakarjem v napadu. Mlakar je zamenjal Andraža Šporarja, Jasmina Kurtića pa je v vezni vrsti nadomestil Jon Gorenc Stanković. Šporar in Kurtić sta v soboto ob zmagi nad Norveško z 2:1 prejela rumeni karton in v predmestju Stockholma nista mogla pomagati izbrani vrsti. Preostala deveterica v prvi postavi je bila ista kot pred tremi dnevi v Stožicah.

Slavje Slovencev po vodilnem golu. Foto: Reuters

Boljši začetek Švedov, sledil hiter odgovor Slovencev

Švedi so bolje krenili v dvoboj in si hitro pripravili dve priložnosti. Že po 50 sekundah je Viktor Claesson lepo streljal z desne strani iz voleja, žoga je zletela za las mimo desne vratnice Jana Oblaka. V 6. minuti je s podobnega položaja nekoliko bližje vratom s približno 10 metrov poskusil Dejan Kuluševski, ki je preigral Jako Bijola, toda žogo je pred golovo črto z glavo izbil Žan Karničnik.

V 12. minuti je prvič zapretila tudi Slovenija. Potem ko je kakšnih 30 metrov od vrat napako storil švedski branilec Isak Hien, je po podaji Mlakarja v kazenski prostor streljal Šeško, vendar se je izkazal vratar Robin Olsen. Slovenci so po odbiti žogi nadaljevali napad, Benjamin Verbič je na levi strani podal Petru Stojanoviću, ta je dobro meril, vendar je bil Olsen še enkrat na mestu.

Šeško kot van Basten

V 28. minuti pa je bil švedski vratar brez moči. Po natančni diagonalni podaji Stojanovića na levo stran kazenskega prostora se je Šeško odločil za strel iz prve iz voleja in v slogu Marca van Bastna (leta 1988 na evropskem prvenstvu) z levico neubranljivo zadel čez Olsena. Po sobotnem odločilnem golu proti Norvežanom nova mojstrovina 19-letnega napadalca Salzburga!

Tri minute pozneje je bila Slovenija blizu povišanja vodstva. Od daleč je znova streljal Šeško, Olsen je žogo odbil, a le do Mlakarja, ki pa je iz bližine ni uspel spraviti v mrežo. Še eno obrambo je v statistiko vpisal član Aston Ville.

Kmalu zatem je bilo vroče tudi na drugi strani, a se slovenska mreža ni zatresla. Gostje so zdržali do 42. minute, ko je izenačil Emil Forsberg. Nogometaš Leipziga je krenil v prodor po levi strani, pri prebijanju proti kazenskemu prostoru ga nista uspela ustaviti Stojanović in Miha Blažič, nato pa je s 16 metrov streljal po tleh in matiral Oblaka za 1:1. Škoda, saj bi se Slovenci s pravočasno prekinitvijo Forsbergovega prodora lahko izognili prejetemu golu.

Švedi so imeli v prvem polčasu precej več časa žogo v svoji posesti, toda lepše priložnosti so imeli Slovenci.

Šeškov gol za zgodovino in obstanek v Ligi B

Zdržali silovit pritisk na začetku drugega polčasa

V drugem polčasu so večji del napadali gostitelji, pritisk je bil sploh na začetku kar silovit, a slovenska obramba na čelu s sijajnima Oblakom in Jako Bijolom ni klonila še enkrat. Na drugi strani sta zapretila Gorenc Stanković in rezervist Domen Črnigoj. Prvi je po akciji Verbiča in podaji Jureta Balkovca z leve strani v 65. minuti z nekaj metrov z glavo za malenkost zgrešil cilj, ko je bilo skorajda lažje zadeti kot streljati mimo. Drugi pa je v 74. minuti močno udaril z roba kazenskega prostora pod prečko, vendar se Olsen še enkrat več ni dal premagati.

Po treh slovenskih menjavah sredi polčasa se je tudi švedski pritisk umiril, tako da si domači v zadnji četrtini tekme niso priigrali prave priložnosti. Po štiriminutnem sodnikovem dodatku so se slovenski nogometaši veselili velikega uspeha, podobno kot pred dvema letoma, ko so si proti Grčiji v Atenah z remijem brez zadetkov priigrali napredovanje iz Lige C v Ligo B.

Srbija na vrhu lestvice prehitela Norveško

Prvo mesto v skupini 4 je pripadlo Srbiji, ki je v neposrednem obračunu za uvrstitev v Ligo A v Oslu z 0:2 premagala Norveško in jo prehitela na vrhu lestvice. Vikingom bi zadostoval že remi, saj so junija zmagali v Beogradu, vendar jim po dveh zaporednih porazih ni uspelo napredovati v najvišji razred.

Izjava po tekmi

Matjaž Kek, selektor Slovenije: "Pričakovano težka tekma, v kateri smo trpeli, ampak hkrati imeli nekoliko čistejše priložnosti, da bi tekma lahko šla v drugo smer. Čestitke fantom, mislim, da smo zasluženo prišli do rezultata, v katerega je le malokdo verjel po dveh tekmah. Bravo vsi fantje, vsi sodelavci, dobil sem ekipo, ki ima 'jajca'. Uspelo nam je, da iz nekih delov tekme pridemo v celoto, imamo pa tudi drugačno, odločnejšo držo telesa, ko gremo igrat. Komplimenti pa tudi švedski reprezentanci, bila je pod pritiskom, a je vseeno sama zelo pritiskala. Bilo pa je neverjetno fer do zadnje sekunde. Take tekme ti dajo zadovoljstvo za ta poklic."

Statistika tekme Švedska - Slovenija (vir: uefa.com)

Streli: 12:10

V okvir vrat: 5:6

Koti: 12:3

Prekrški: 7:13

Posest žoge: 67:33 odstotkov

Z zmago na Portugalskem v 88. minuti na sklepni turnir še Španija

Nizozemski, Hrvaški in Italiji se je v polfinalu Lige narodov pridružila še Španija, ki je bila najboljša v skupini 2 Lige A. Prvo mesto si je zagotovila z zmago z 0:1 v Bragi, s katero je prehitela Portugalsko. Mož odločitev je bil v 88. minuti Alvaro Morata. Sklepni turnir četverice bo junija prihodnje leto, najverjetneje na Nizozemskem.

Šeško je bil z zadetkom in podajo junak sobotne zmage nad Norveško v Stožicah, na Švedskem pa je še enkrat pokazal svoj razkošen talent. Foto: Reuters