Mile Ćulibrk Svet24.si

Umrl izbrisani kralj pleskavic, velik prijatelj ...

Taylor Swift Svet24.si

Nov album Taylor Swift – 31 pesmi, vsaka s ...

Vežnaver Necenzurirano

Afera sodna stavba: ko je država plačala ...

ljudmila novak pl Reporter.si

Ljudmila Novak: »Če nekdo stokrat pove, da sem ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

WHO: zdravljenje s protitelesi priporočljivo za hujše oblike covida-19

Deli na:
WHO: zdravljenje s protitelesi priporočljivo za hujše oblike covida-19

Zdravniki ob bolniku s covidom-19. - Foto: Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je priporočila zdravljenje covida-19 s koktajlom protiteles švicarskega farmacevtskega giganta Roche in ameriškega biotehnološkega podjetja Regeneron, a le pri bolnikih z večjim tveganjem za hospitalizacijo in hudo bolnih brez lastnih protiteles na covid-19.

Kombinacijo protiteles naj bi za zdravljenje ponudili tistim, ki sicer nimajo hujše oblike covida-19, a pri njih obstaja večje tveganje za hospitalizacijo - denimo pri starejših ali tistih s predhodnimi boleznimi. Koktajl naj bi bil namenjen tudi kritično bolnim brez lastnih protiteles na covid-19, izhaja iz priporočila WHO, objavljenega v zdravstveni reviji British Medical Journal.

"Za vse ostale covidne bolnike ni verjetno, da bi bile koristi tega zdravila protiteles bistvenega pomena," glede terapije ocenjuje WHO v stališču, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Ta še navaja ugotovitve treh kliničnih študij, ki sicer še niso bile deležne dokončnega pregleda, da kombinacija sintetičnih protiteles casirivimab in imdevimab zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo za necepljene, starejše in tiste z oslabljenim imunskim sistemom. Obenem naj bi zdravilo izboljšalo možnosti za preživetje in zmanjšalo tveganje za potrebo po zunanjem predihavanju.


Zdravilo, poimenovano Ronapreve, deluje tako, da se protitelesa, ki jih vsebuje, vežejo na protein S virusa sars-cov-2 na dveh različnih mestih. Ko so aktivne snovi vezane na ta protein, virus ne more vstopiti v človeško celico.

S tem zdravilom so med drugim oktobra lani, ko je zbolel za covidom, zdravili tedanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ameriška zvezna Uprava za hrano in zdravila (FDA) je nato novembra izdala izredno odobritev za to zdravilo.

Julija je Japonska kot prva država v celoti odobrila uporabo zdravila, za primere nujne uporabe pa je med drugi odobreno tudi v EU, ZDA, Kanadi, Švici in Indiji, še navaja AFP.

Gre za tretjo terapijo za zdravljenje covida-19, ki jo je doslej priporočila WHO. Julija je organizacija prižgala zeleno luč skupini zdravil, ki omejijo nevaren prekomeren odziv na novi koronavirus, ki povzroča covid-19. Ta zdravila dobro delujejo v tandemu s kortikosteroidi, ki jih WHO za uporabo pri covidnih bolnikih priporoča že od septembra lani.