Stavka sodnikov

Datum:

Se še spomnite predvolilnih obljub vseh, ki danes sestavljajo Golobnjak? Pravna država, spoštovanje prava, spoštovanje sodstva, brezpogojno spoštovanje odločitev sodišč in tako dalje. Kaj je danes ostalo od vseh teh obljub? Nič, res prav nič. Ali pač. Sodniki so prvi delovni dan v letu 2024 protestirali zoper vse tiste v Golobnjaku, ki odločajo o njihovih plačah. Še več, napovedali so stavko na način, da bodo obravnavali le nujne zadeve, kar že izvajajo. To je vsekakor velik dosežek Golobnjaka, kakršnega se v zgodovini Slovenije ne glede na leve ali desne vlade ne spomnim. Sodniški protest se je Golobnjaku pač zgodil zaradi nespoštovanja odločitve ustavnega sodišča. A pojdimo po vrsti.

Ste se kdaj vprašali, kdo v javni upravi je s plačami zadovoljen. Verjetno res nihče, tudi sodniki ne. Taka je pač realnost. Prav tako ne poznam primera, da bi sodniki odločili, da ima ta ali ona družbena skupina prenizke plače. Hkrati pa je res, da so sodniške plače, vsaj v primeru sodnikov začetnikov, absolutno prenizke.

Morda še ena podrobnost. V začetku tretje Janševe vlade leta 2020 in med epidemijo so vsi funkcionarji, kamor sodijo tudi sodniki, prejemali 30 odstotkov nižje plače. To je veljalo za poslance, predsednika države, vlado, DZ ter seveda za vse ministre in državne sekretarje. Čeprav so sodniki tudi funkcionarji, smo jih javno pozvali, da se tudi oni odrečejo 30 odstotkom plače, sploh ker sodnih obravnav večinoma ni bilo in so dobesedno sedeli doma. Njihov odgovor pa je bil jasen: nam plač pač ne smete znižati. In tako je tudi bilo. Nerazumna odločitev sodnikov.

Tožilci pa so posebna kasta. V njihovem primeru ne gre za sodne funkcionarje niti ne sodijo v sodno, ampak izvršilno vejo oblasti. V sedanji situaciji, ki se nanaša na povišanje plač, se pač prištevajo k sodnikom.

Še več, sodniki so napovedali, da bodo svojo pravico iskali s tožbo zoper državo na sodišču. Tožili bodo torej državo, da jim poviša plače. No, pa smo tam. Kdo pa bo odločal o tožbi sodnikov zoper državo? Seveda o tem ne bodo odločali politiki ali državljani, v imenu katerih sodniki sodijo. O tem bodo odločali sodniki. Sodniki bodo torej odločali o tem, kakšne plače bodo imeli. Si predstavljate sodnika ali senat sodnikov, ki bi odločil, da se plače sodnikov ne bodo povečale? To bi res bile Butale. Seveda bodo neodvisni sodniki odločili, da se morajo plače sodnikov povišati, po možnosti z izplačilom za nekaj let nazaj. To je tudi logično, saj bodo odločali o sodniških plačah, tudi o svojih plačah torej. Da bi bil absurd še večji, naj spomnim, da bo na sodbi pisalo »sodba v imenu ljudstva«.

In kaj bo storila KPK? Tam zelo radi odločajo o tako imenovanem konfliktu interesov. Niti po naključju se ne sme zgoditi, da bi o neki zadevi odločal kateri koli minister, ki bi bil povezan na primer s prejemnikom določenih sredstev. Takoj bi šlo za konflikt interesov in v nebo vpijočo korupcijo. Ko pa bodo sodniki odločali o plačah sodnikov, o svojih plačah torej, pa bo KPK tiho. Nobenega nasprotja interesov, kaj šele korupcije, ne bo.

Obstaja pa še en absurd. Če sodniki napovedujejo stavko, se postavlja vprašanje primerjave z drugima dvema vejama oblasti. Sodniki so ena od treh neodvisnih vej oblasti (poleg njih še poslanci in vlada). In če je sodniška stavka dovoljena njim, zakaj ne bi bilo enako dejanje dovoljeno poslancem ali vladnim funkcionarjem, ki so ločeno prav tako del neodvisne veje oblasti kot sodniki? Si predstavljate, da bi stavko napovedali poslanci ali vladni funkcionarji in sporočili, da bodo obravnavali le nujne zakone?

Ne glede na vse pa je treba jasno povedati, da je odgovornost za nastalo situacijo tudi na pravosodni ministrici in seveda na Golobnjaku v celoti. Obljubljajo in obljubljajo, in to vsem, ne le sodnikom, naredijo pa nič. Plačna reforma v javnem sektorju bi po njihovih znamenitih časovnicah morala biti že zdavnaj pod streho, pa zaradi njihove lastne nesposobnosti še ni. Prav mogoče je, da se bodo zato sodnikom v stavkah pridružili še drugi deli javnega sektorja.

Za konec pa naj še enkrat poudarim. Višje plače sodnikom seveda da, stavki sodnikov pa je treba jasno reči ne. Nenazadnje je odločitev ustavnega sodišča o tem, da imajo sodniki prenizke plače, le ena od petindvajsetih neuresničenih odločb Ustavnega sodišča RS. Se nadaljuje.

Dr. Vinko Gorenak

Sorodno

Zadnji prispevki