Boštjan Boh

5

Novak Đoković | Novak Đoković igra vrhunski tenis. | Foto Reuters

Novak Đoković igra vrhunski tenis.

Novak Đoković je bil suveren tudi v četrtfinalu odprtega prvenstva Avstralije v tenisu, potem ko je po treh nizih (6:1, 6:2, 6:4) premagal Andreja Rubljeva in se uvrstil v svoj deseti polfinale v Melbournu. Pred tem se je v polfinale uvrstil Tommy Paul, ki je premagal rojaka Bena Sheltona.

Donna Vekić
Sportal Hrvatica je bila neprepoznavna in razglašena

Novak Đokovič se zdi tudi letos nepremagljiv. Iz kroga v krog je bolj suveren in mnogi se sprašujejo, kdo ga sploh lahko ustavi na poti do njegove desete lovorike na OP Avstralije. Čeprav je bila zmaga v četrtfinalu gladka, pa se zdi, da je bil Nole nekoliko bolj nervozen. Že zelo kmalu se je pritožil sodniku zaradi nešportnega navijanja, prav tako se je jezil na svojo ekipo, kar pa se ni zgodilo prvič. A njegova zmaga ni bila nikoli pod vprašajem.

Srba so spet provocirali nekateri gledalci.

Andrej Rubljov je bil v prvem nizu brez rešitve. | Foto: Reuters Andrej Rubljov je bil v prvem nizu brez rešitve. Foto: Reuters Prvi niz se je končal po 39 minutah

Novak Đoković je brez težav dobil prvo igro, Rubljov pa se je moral v prvi igri na svoj servis zelo namučiti, da je izenačil na 1:1. Srb je znova zapretil v četrti igri, Rubljovu je odvzel servis in povedel s 3:1. V naslednji igri je "break" potrdil in imel v rokah vodstvo s 4:1. V šesti igri uvodnega niza je Đoković opozarjal sodnika, saj se naj ne bi odzival na gledalce, ki so se oglašali, ko je bilo to najmanj potrebno. Kljub temu mu je v tej igri uspel še en "break" in imel v rokah vodstvo s 5:1. Srb te prednosti in zapravil in po pičlih 39 minutah je z izidom 6:1 dobil prvi niz. Rubljov je pogledoval proti svoji ekipi in nemočno skomigoval z rameni. Kot da ne ve, kako bi lahko igral proti Đokoviću.

Đokovića na osrednjem igrišču ob živce spravlja tudi veter.

V drugem nizu se je 35-letni Srb jezil na trenerja Gorana Ivaniševića. | Foto: Reuters V drugem nizu se je 35-letni Srb jezil na trenerja Gorana Ivaniševića. Foto: Reuters

Doković je bil kljub dobri igri v drugem nizu nenavadno nervozen

Drugi niz je bil izenačen do četrte igre (2:2), v peti igri pa je srbski teniški igralec nasprotniku vzel servis in povedel s 3:2. Malce pred tem se je Nole jezil na svojega trenerja Gorana Ivaniševića, medtem pa ga Dalmatinec ni razumel, kaj sploh želi. V šesti igri je imel Rubljov celo dve žogici za "break", a mu ju ni uspelo izkoristiti. Igro je dobil Đoković in povedel s 4:2. V osmi igri je imel Rubljov spet možnost za odvzem servisa, a tudi v tem trenutku je bil Beograjčan zbran in po 44 minutah dobil tudi drugi niz. Ta se je končal z izidom 6:2.

Novak Đoković | Foto: Reuters Foto: Reuters

Tudi tretji niz je šel gladko

Tretji niz se je za devetkratnega zmagovalca OP Avstralije začel na najboljši mogoči način – z odvzemom servisa. Nole je na servis nasprotnika takoj povedel z 1:0, po naslednji igri je že vodil s 2:0. V nadaljevanju tretjega niza sta oba igralca dobivala igre na svoj servis. Odločilna je bila deseta igra, ki jo je peti igralec gladko dobil in se po dveh urah in petih minutah uvrstil v polfinale.

Novak Đoković je večkrat prosil za zdravniško pomoč. | Foto: Reuters Novak Đoković je večkrat prosil za zdravniško pomoč. Foto: Reuters Samo ena nenavadna poteza in za Srba bi bilo lahko konec turnirja

Že vse od začetka turnirja se veliko govori o poškodovani nogi Novaka Đokovića. Nekateri so celo dejali, da hlini svojo poškodbo, medtem ko nekateri pravijo, da je le korak stran od resne poškodbe in konca avstralskih sanj. Med zadnjimi je tudi nekdanji teniški igralec Pat Cash. "Samo en nenavaden gib in če rana ni povsem zaceljena, obstaja tveganje. Brez dvoma bi se lahko poškodoval na prihodnjih dvobojih. Samo ena nenavadna poteza bi lahko zanj pomenila konec turnirja," je nekdanji avstralski teniški as povedal za Sydney Morning Herald. Vseeno je treba povedati, da je Srb po dvoboju v osmini finala povedal, da ni čutil nobene bolečine.

Tommy Paul se veselil uspeha kariere, potem ko se je uvrstil v polfinale OP Avstralije. | Foto: Reuters Tommy Paul se veselil uspeha kariere, potem ko se je uvrstil v polfinale OP Avstralije. Foto: Reuters

Ameriški četrtfinale je dobil Tommy Paul

Loparja sta že prekrižala Američana Ben Shelton in Tommy Paul. Za oba igralca je bil to prvi četrtfinale na turnirjih za grand slam. Na koncu je bil boljši 25-letni Paul, ki je zmagal po štirih nizih 7:6 (6), 6:3, 5:7, 6:4). Dvoboj je trajal tri ure in osem minut. Ben Shelton je bil sicer eno največjih presenečenj turnirja, saj je 20-letni teniški igralec igral šele na svojem prvem turnirju v tujini.

"Prvič sem na tem igrišču in prvič v četrtfinalu turnirja za grand slam," je Paul povedal po zmagi v četrtfinalu. "Uvrstiti se v drugi teden na turnirju za grand slam so sanje vsakega, ko začne igrati tenis. Ne morem verjeti, da sem zdaj tukaj," je še dejal Paul, ki je prvi Američan po letu 2009 (po Andyju Roddicku, op. p.), ki se je uvrstil v polfinale turnirja v Melbournu.

Prvi niz je dobil Paul po podaljšani igri in 56 minutah igranja v glavnem z osnovne črte. V drugem nizu so se v Sheltonovi igri začele pojavljati napake, tako da je Paul enega odločilnih korakov naredil v šesti igri z odvzetim servisom.

V tretjem nizu je Shelton pri 1:1 obranil štiri žogice za "break", sta pa nato oba v zaporednih igrah dobila igro na servis tekmeca, odločilno pa nato še Shelton v 12. igri. V četrtem nizu pa je imel več energije in zbranosti Paul, ki se je tako veselil svoje največje zmage.