Seksistična izjava Andreja Vončine
Seksistična izjava Andreja Vončine "poslanstvo" žensk povezuje z njihovo reproduktivno funkcijo, šport pa vidi kot oviro na poti do uresničevanja te funkcije. Foto: AP

Nosilca naziva bodeča neža razglasita kolektiv Rdeče zore in uredništvo spletnega portala spol.si, ki vsako leto naredita izbor najspornejših nominiranih izjav, med katerimi z glasovanjem lahko izbira javnost. Bodečo nežo so podelili na zaključnem dogodku 23. mednarodnega feminističnega in kvirovskega festivala Rdeče zore.

Občinstvo je za najbolj seksistično izjavo leta 2021/22 torej izglasovalo izjavo duhovnika Andreja Vončine, ki jo je 17. februarja letos izrekel za revijo Reporter.

"Da, profesionalni šport ženske odvrača od njihovega poslanstva, biološka ura pa tiktaka. Profesionalni šport ima tudi ogromno kvarnih dejavnikov, ki ženske uničuje. Podobno je tudi drugod. Izročilo ni kar tako in točno pove, kje se ženska res uresniči in kje je svobodna."

Sorodna novica Začenja se festival Rdeče zore: "Rdečke še vedno razsajamo, tako kot še nikoli."

O "pravem poslanstvu" ženske?
Kot so utemeljili organizatorji, izjava kaže na ozkoglednost avtorja, ki žensko reducira na njeno reproduktivno funkcijo, poleg tega pa paradoksalno zatrjuje, da bo ženske osvobodilo šele omejevanje v sprejemanju njihovih odločitev.

Letošnji nabor izjav za bodečo nežo je potekal vse leto, ko je javnost nominirala izjave, ki jih je zasledila v različnih medijih in na družbenih omrežjih. Delovna skupina Rdečih zor in uredništva spol.si je v spletno glasovanje, ki je potekalo med 21. februarjem in 4. marcem letos, predlagala 13 izjav. Vse nominirane izjave boste našli tukaj.

Blizu "zmagi" so bili še ...
Glasovalo je 552 ljudi, ki so ocenili, da so poleg Vončinove najbolj seksistične izjave novinarjev Nenada Glücksa in Vinka Vasleta, dialog Petra Kavčiča in Andreja Stareta ter ozaveščevalna akcija Policijske uprave Kranj.

Policija je v oglasni akciji, s katero promovira varnost v prometu, uporabila seksistično šalo na račun "žen ali punc", ki voznikom "pucajo šipe", Glücks je Tei Jarc pripisal "histeričen kričeč izpad", Vinko Vasle pa si je podobno diskreditacijo na račun "neuravnovešenosti" ženske privoščil na Twitterju. Športna komentatorja Kavčič in Stare sta med prenosom ženskega teka na OI stresala prostaške in mačistične dovtipe na račun tega, da naj bi si tekmovalke naklonjenost sodnikov pridobile s telesnimi atributi.

V kolektivu Rdeče zore in uredništvu portala spol.si poudarjajo, da imajo zlasti osebe, ki delujejo na javno izpostavljenih področjih, kot so politika, znanost, kultura, umetnost in mediji, posebno veliko odgovornost za soustvarjanje odprte, pluralne in strpne družbe. Njihov položaj jim namreč daje privilegij, da sooblikujejo javno mnenje. "Če širijo seksistična stališča, s pozicije moči normalizirajo sovražni govor in legitimirajo diskriminacijo, kar je v nasprotju s prizadevanji za družbo enakih možnosti," so zapisali.

Panteon neslavnih
Lani je naziv bodeča neža dobil Žiga Turk, ki je posilstvo primerjal s športnim prekrškom, leto prej Bojan Emeršič, ki je izrazil strah pred tem, da emancipacija "škoduje vlogi moškega kot lovca", pred njim pa psihoterapevt Viljem Ščuka, ki je krivdo posilstvo prelagal na (mladoletne) žrtve. Med prejemniki naslova so tudi Boštjan M. Zupančič, Angelca Likovič, Borut Pahor in Rosvita Pesek.