Tujina

Vrh EU za skupno nabavo energentov na prostovoljni osnovi

Bruselj, 25. 03. 2022 20.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, M.P.
Komentarji
0

Voditelji EU so se na tokratnem vrhu v Bruslju zavzeli za skupno nabavo plina in vodika na prostovoljni osnovi. Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo mandat za nakup prejela Evropska komisija. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je medtem dejala, da bodo izkoristili svojo skupno pogajalsko moč in združili svoje povpraševanje. Države EU in njihove partnerice so se medtem dogovorile tudi, da bodo podrobno preučile pomanjkljivosti sankcij, ki so jih uvedle proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino.

Države članice in Evropska komisija so se zavezale, da si bodo prizadevale za skupni nakup plina, utekočinjenega zemeljskega plina in vodika na prostovoljni osnovi, piše v sklepih vrha EU, ki se je po dolgi razpravi zaključil zvečer. "S tem bodo optimalno izkoristile svojo skupno politično in tržno težo Evropske unije in držav članic za znižanje cen v pogajanjih," so poudarili.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen FOTO: AP

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na novinarski konferenci po vrhu pozdravila, da bo EU zdaj izkoristila svojo skupno pogajalsko moč. "Namesto da bi tekmovali med sabo in tako dvigovali cene, bomo združili svoje povpraševanje," je pojasnila ter dodala, da so glavni vzrok za visoke cene električne energije visoke in nestanovitne cene plina.

"Poleg tega moramo dokončati infrastrukturo cevovodov in povečati svoje skladišče. To bo naša zavarovalna polica proti motnjam v oskrbi. Čas je tudi, da si ogledamo zasnovo našega energetskega trga. Možnosti bomo predstavili maja," je dejala.  

Platforma za skupne nakupe bo odprta tudi za države Zahodnega Balkana in tri države Vzhodnega partnerstva, Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo, še piše v sklepih.

EU in partnerice se osredotočajo na izvajanje doslej uvedenih sankcij proti Rusiji

Države EU in njihove partnerice so se dogovorile, da bodo podrobno preučile pomanjkljivosti sankcij, ki so jih uvedle proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, sta po vrhu EU sporočila von der Leynova in predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Štirje svežnji sankcij proti Rusiji imajo imajo ogromen učinek. Uvedlo jih je precej več kot 40 držav, ki predstavljajo več kot polovico globalnega bruto domačega proizvoda, je povedala predsednica Komisije.

"Vsi naši napori se morajo zdaj usmeriti v izvajanje teh sankcij in preprečevanje, da bi jih zaobšli," je dodala. Ker imajo države EU in njihove partnerice različne sisteme, a isti cilj, so se dogovorile, da najprej podrobno preučijo luknje v sankcijah oziroma možnosti, da jih Rusija zaobide. To je poudaril tudi Michel. Obenem je povedal, da so pripravljeni uvesti tudi nove sankcije, če bo treba.

Voditelji so sicer sklepe glede Ukrajine sprejeli že zgodaj davi po prvem dnevu vrha EU. Pozvali so k takojšnji ustavitvi napadov na civiliste in civilne objekte, med katerimi so tudi bolnišnice in šole. Ukrajini so znova zagotovili nadaljnjo politično, finančno, materialno in humanitarno podporo.

Voditelji so pozvali tudi k pripravi vsega potrebnega za podporo članicam unije pri spoprijemanju z begunsko krizo. Članice so pozvali k pripravi kriznih načrtov za zagotovitev srednjeročnih in dolgoročnih potreb.

Glede ukrajinskega članstva v EU pa je Evropski svet zgolj potrdil izjavo iz Versaillesa izpred dveh tednov, da "priznava evropska pričakovanja Ukrajine".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3