IKT

(Intervju) Alenka Mejač Krassnig, Visa: »Trenutek plačila postaja vse bolj neviden in brez trenja«

Z direktorico Vise Europe za Slovenijo smo se pogovarjali o digitalizaciji plačevanja

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

Avtor
avtor
12.11.2021 08:00
Čas branja: 8 min

Po podatkih centra Visa Net Data je bilo junija letos v Sloveniji 96 odstotkov vseh plačil s karticami visa, ki so jih izdale slovenske banke, brezstičnih. »Po tem deležu smo v svetovnem vrhu,« pravi Alenka Mejač Krassnig. Kot dodaja, se je življenje v zadnjem letu pandemije močno spremenilo, ne samo v Sloveniji, temveč po vsem svetu. Podjetja in organizacije vseh velikosti in oblik se različno spopadajo z izzivi COVID-19. »Življenje je postalo digitalizirano. Brezstična plačila niso več le udobje, ampak nuja. In vse več kupujemo prek spleta,« dodaja sogovornica.

Kakšen uporabnik plačilnih kartic je povprečen Slovenec?

Slovenski kupci cenijo varne oblike plačevanja in priročnost nakupovanja kadarkoli in kjerkoli ter dostop do širše ponudbe izdelkov in primerjave cen. Pandemija je pospešila prehod na digitalno. Skupaj s povečanjem brezstičnih plačil se je občutno povečalo tudi povpraševanje po e-poslovanju in e-nakupovanju.

Je pandemija spodbudila kartično poslovanje?

Pandemija je gotovo pospešila trend digitalizacije in rabe digitalnih plačil, in to ne le pri e-poslovanju. Rast e-trgovine je bila v zadnjih nekaj letih v Evropi res očitna, pandemija je ta trend še poudarila. Številna podjetja so morala delovati prek spleta, da so ohranila svoje poslovanje, medtem ko so varnostni ukrepi za zajezitev širjenja virusa vplivali na vedenje kupcev pri plačilih. Danes spletno nakupovanje in sprejemanje brezgotovinskih plačil nista več le udobje, ampak nuja v trenutnem kontekstu, ki ga določajo številne omejitve. Priča smo resnični spremembi vedenja in pričakovanj porabnikov, tehnologija pa omogoča, da iz vsakega scenarija izvlečemo najboljše.

Včasih je med ljudmi vladal strah glede varnosti kartičnih plačil pri spletnem nakupovanju. Koliko zlorab je v resnici?

Večina spletnih transakcij danes za porabnika pomeni zelo nizko tveganje. Spletno nakupovanje temelji na zamisli o preprostosti in udobju. Zato bi morala biti izkušnja preverjanja pristnosti, ki nam omogoča varno opravljanje teh nakupov, preprosta in priročna za kupca ter mu omogočati enostavno dokončanje nakupa. Namreč, ko so stvari preveč zapletene, se kupec pogosto odloči zapustiti nakupovalni voziček.

Kaj so prinesli novi predpisi, ki zahtevajo močno avtentikacijo?

Novi predpisi pomagajo vsem: trgovcem na drobno, kupcem in bankam. Močna avtentikacija uporabnika (SCA) zniža stopnjo goljufij tako, da od porabnika zahteva, da potrdi, da je plačilo, ki mu je pripisano, resnično. Za preverjanje pristnosti plačila mora svoji banki zagotoviti dovolj močne informacije, da jih je mogoče prepoznati, hkrati pa jih je goljufu težko posnemati. Nedvomno je bila uvedba rešitve 3-D Secure, ki jo Visa uporablja za preverjanje splet­nih nakupov, pomemben dejavnik za preverjanje pristnosti plačnikov. Njena velika prednost je možnost avtentikacije z biometričnimi rešitvami, ki jih je mogoče vključiti v mobilno aplikacijo banke. To omenjam, ker vidim biometrijo kot odličen element za preverjanje pristnosti, odsvetujem pa rešitve, ki se zanašajo na PIN-kode in gesla.

Kako pa k varnosti pripomore tokenizacija?

Zdaj, ko pametne naprave omogočajo hitro in enostavno spletno nakupovanje, Visina tehnologija tokenizacije pripomore k večji varnosti digitalnih transakcij. Šestnajstmestna številka kartice se nadomesti z edinstvenim digitalnim identifikatorjem (žetonom), ki ga lahko odklene samo Visa. Ker so žetoni omejeni na določeno napravo, trgovca ali vrsto transakcije in jih lahko potrdi samo Visa, so za prevarante brez vrednosti. Obenem je vse več kartic visa v Sloveniji mogoče s tehnologijo tokenizacije vključiti v elektronsko denarnico, s čimer strankam omogočimo, da doživijo izkušnjo varnega in udobnega plačevanja s katerokoli pametno napravo, kot so telefoni, tablice, prenosne naprave, celo avtomobili ali gospodinjski aparati.

Kartice se množijo v denarnicah uporabnikov. Imamo plačilne kartice, kartice zvestobe, identifikacijske kartice, kartice za dostop do različnih storitev, kot je javni prevoz … Bi lahko to poenotili, torej da bi ena kartica prevzela več vlog v življenju posameznika?

Vidimo, da je tehnologija plačil brez trenja, kakršna so brezstična plačila, odločilnega pomena v svetu. Izkušnje plačevanja brez dotika bodo ostale z nami. Brezstično plačevanje je, na primer, pomembno za vračanje ljudi k javnemu prevozu, ki se nato nadgradi v smeri odprte zanke, tako imenovanega povezanega potovanja. Uvedba brezstičnih plačil operaterjem ponuja priložnost, da odstranijo številne točke dotika in ponudijo bolj brezhibno izkušnjo – brez dotikov, brez gotovine, krajše vrste. Visa sodeluje z lokalnimi oblastmi v 50 največjih mestih v Evropi, vključno s Parizom, Londonom, Varšavo, Madridom, Milanom, Torinom, Atenami in Portom, da bi podprla pobude za pretočno urbano mobilnost. V bližnji prihodnosti bodo s plačilno funkcijo opremljeni številni drugi vsakdanji predmeti. Na primer, povezani avtomobili bodo, tako kot današnji pamet­ni telefoni, povezani s kartico visa, kar bo uporabnikom olajšalo vsakdanje življenje.

Kako bomo torej plačevali v prihodnje – kako hitro se bomo poslavljali od gotovine?

Zavezani smo k temu, da imetnikom kartic visa omogočimo izbiro načina plačila, kar vključuje pomoč pri plačevanju v trgovinah, na spletu ali dvigu gotovine na bankomatu. Gotovina je v Evropi še vedno pomembna. Želimo zagotoviti pravo ravnotežje za vse udeležence v plačilnem ekosistemu, pri čemer trgovcem na drobno in kupcem zagotavljamo dostop do širokega nabora plačilnih možnosti, vključno z gotovino, vendar tako, da ščitimo imetnike kartic pred zaračunavanjem pretiranih stroškov.

Naslednja statistika vas utegne presenetiti. Na nekaterih evropskih trgih je zavrnjena do petina splet­nih plačil. V dobi e-trgovine je to nevzdržno. S tem izgubijo vsi – kupec, trgovec in banka. Že pred pandemijo so se digitalna plačila močno povečala, med letoma 2019 in 2020 se je, na primer, obseg plačil z viso v Evropi povečal za 15 odstotkov, med letoma 2020 in 2021 pa še za 20 odstotkov. Tudi po koncu pandemije namerava kar 58 odstotkov evropskih porabnikov uporabljati nove oblike plačila, 61 odstotkov pa jih pravi, da bodo uporabljali vse manj gotovine. Številna fizična okolja postajajo bolj digitalna. Kar se je začelo kot brezstično, se je preoblikovalo v mešanico telefonskega dotika, skeniranja, klikanja in potrjevanja. V mnogih gostinskih lokalih rešitve za naročanje in plačevanje že temeljijo na kodah QR. To je vsekakor trend prihodnosti.

Katere smeri na področju mobilnega plačevanja so še posebej očitne – in kako se razvijajo v Sloveniji?

Opažam predvsem tri velike spremembe. Prvič, prehod na digitalno tehnologijo je nepovraten in trajno spreminja naše življenje, vključno z nakupovanjem. Drugič, trenutek plačila postaja vse bolj neviden in brez trenja. Ta pojav že oblikuje navade in pričakovanja porabnikov. Nazadnje pa tudi verjamem, da lahko naše nove navade in vedenje ter raba digitalnih tehnologij naredijo naše gospodarstvo bolj vključujoče in bolj trajnostno. Ne glede na to, ali je to v javnem prevozu, ki nam omogoča premikanje po mestih z uporabo brezstičnih tehnologij, ali pri upravljanju podatkov, ki nam pomagajo do boljših odločitev in rabe virov, nam digitalno resnično ponuja velike priložnosti.

Intervju je bil objavljen v prilogi Sodobno bančništvo

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Namesto da bi vzel lizing za avtomobil, sem raje vložil v zeleno obveznico

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

Moje finance
Finančna šola
Debetna, posojilna, obročna, virtualna, predplačniška ali kartica z odloženim plačilom - katera plačilna kartica je sploh prava zame?
Moje finance
Finančna šolaKsenija Sedej Debetna, posojilna, obročna, virtualna, predplačniška ali kartica z odloženim plačilom - katera plačilna kartica je sploh prava zame?

Vemo, naslov, ki ste ga prebrali, je dolg – a če si lahko »umijemo roke«: kriva je številna ponudba plačilnih kartic, ki jih ponujajo banke. V splošnem plačilne kartice delimo na tri skupine: debetne kartice, kartice z odloženim plačilom in kreditne kartice. Kakšne pa so razlike med njimi, katere potrebujemo in koliko nas stanejo? Pripravili smo pregled.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Kako Trace Labs omogoča kmetom, da ohranijo nadzor nad podatki in z njimi tudi zaslužijo
Agrobiznis
Agro HI-techJana Petkovšek Štakul Kako Trace Labs omogoča kmetom, da ohranijo nadzor nad podatki in z njimi tudi zaslužijo

Ekipa Trace Labs Žige Dreva nadgrajuje odprtokodni sistem OriginTrail za izmenjavo podatkov s tržnico podatkov Food Data Marketplace

Moje finance
Varčevanje
(test) Koliko mobilnih podatkov potrebujete in kako lahko prihranite?
Moje finance
VarčevanjeNina Simič (test) Koliko mobilnih podatkov potrebujete in kako lahko prihranite?

Po pregledu ponudbe slovenskih mobilnih operaterjev smo ugotovili, da lahko posameznik, ki pametni telefon povprečno uporablja večinoma le v Sloveniji, brez težav mesečno plačuje samo približno sedem evrov. Če telefon radi uporabite tudi v tujini, pa je dobro odšteti vsaj od osem do deset evrov za mesečni paket. Preverili smo, kaj iz ponujenih paketov pravzaprav potrebujemo. Koliko vključenih mobilnih podatkov morate imeti?

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) V ETI Izlake so v zadnjih treh letih produktivnost povečali za skoraj četrtino
Tovarna leta
Dobre prakseSabina Petrov (reportaža) V ETI Izlake so v zadnjih treh letih produktivnost povečali za skoraj četrtino

Produktni portfelj družbe obsega 17 tisoč različnih izdelkov, stikala imajo v prodajnem portfelju 42-odstotni delež, varovalke 32-odstotnega

FINANCE
IKT
Od pomladi bo lahko tudi avto plačilna naprava
IKT
IKTEsad Jakupović Od pomladi bo lahko tudi avto plačilna naprava 1

Vnašanje gesel ali zanašanje na mobilno napravo za preverjanje pristnosti plačil bo morda kmalu preteklost, vsaj za voznike avtomobilov blagovnih znamk v lasti korporacije Daimler

FINANCE
Topjob
Top službe – EIB išče vodjo za tri države Balkana; službe še v Pfizerju, Calcitu, Petrolu, Scanii, Intra Lightingu ...
Topjob
TopjobTOP JOB Top službe – EIB išče vodjo za tri države Balkana; službe še v Pfizerju, Calcitu, Petrolu, Scanii, Intra Lightingu ...

Pregledali smo ponudbe na trgu dela za strokovni kader in izbrali najboljše

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti