166692

Na množično evropsko prvenstvo tudi močna slovenska zasedba

Avtor: Blaž Magdič
8. 8. 2022, 17.59

Na evropskim prvenstvom v Münchnu bodo od 11. do 21. avgusta v devetih športih podelili 178 kompletov medalj. Slovenija se bo v bavarski prestolnici predstavila z nekaj velikimi favoriti za medalje, kot so športna plezalka Janja Garnbret, atlet Kristjan Čeh, kajakašica Anja Osterman in namizni tenisač Darko Jorgić.

Otvoritvena slovesnost bo v četrtek, ko se bodo začela tudi prva tekmovanja. EP bodo pripravili v atletiki, kolesarstvu, gimnastiki, kajaku in kanuju na mirnih vodah, odbojki na mivki, športnem plezanju, namiznem tenisu, veslanju in triatlonu. EP v plavanju bo ob istočasno potekalo v Rimu in ni del združenega prvenstva.

Slovenska atletska reprezentanca, tekmovanja v kraljici športov se bodo na 25. EP začela prihodnji ponedeljek, bo ena največjih v zgodovini. Štiriindvajseterico, 10 atletov in 14 atletinj, bosta vodila svetovni prvak Čeh in evropska dvoranska podprvakinja ter tretja na dvoranskem SP Tina Šutej, ki sta med glavnimi favoriti za najvišja mesta v metu diska in skoku s palico. Glede na dosedanje dosežke pa ne bi bilo presenečenje, če bi bila ta odprava najuspešnejša kar se tiče odličij na prvenstvih stare celine.

Reprezentanca v športnem plezanju se bo predstavila s 13 tekmovalkami in tekmovalci. Selektor Gorazd Hren je dejal, da vsi ciljajo zelo visoko. Olimpijska zmagovalka Janja Garnbret se zaveda, da je favoritinja za zlato medaljo, boj za sam vrh je napovedal tudi Luka Potočar.

Prvič po dolgih letih bo namiznoteniška reprezentanca nastopila brez Bojana Tokića. A so Slovenci brez njega na sredozemskih igrah v Alžiriji junija ubranili ekipno zlato, glavno breme je nosil Jorgić, ki se je odpovedal posamičnemu nastopu. Napovedal je boj za zmagovalni oder na EP, na svetovni lestvici je osmi, pred njim pa je od Evropejcev zgolj Šved Truls Moregardh (5.).

Kajakašica Anja Osterman je v nedeljo na svetovnem prvenstvu v Halifaxu na 200 metrov zasedla drugo mesto in po treh medaljah v dvojcih prišla do posamičnega odličja. Po olimpijskih igrah se je razšla z najboljšo slovensko kajakašico na mirnih vodah doslej Špelo Ponomarenko Janić. Ta se je odločila, da ne bo nastopila na letošnjem SP in EP.

Slovenija bo imela med 11. in 21. avgustom na EP v Münchnu 14 kolesarjev in kolesark. Ne bo sicer Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča, se pa lahko kakšen odmeven rezultat pričakuje od Luke Mezgeca in Jana Tratnika v cestni vožnji in kronometru. Tudi gorska kolesarka Tanja Žakelj lahko pride visoko v olimpijskem krosu.

Gimnastična reprezentanca se v Nemčijo odpravlja s številčno ekipo sedmih članic in članov ter petih mladincev. Cilj članske reprezentance je po napovedih vsaj ena uvrstitev v finale. Najvišje cilja Teja Belak v preskoku.

Najboljša slovenska ženska dvojica v odbojki na mivki, Tajda Lovšin in Tjaša Kotnik, bo kot edina slovenska dvojica nastopila v Münchnu. Slovenki bosta 23. nosilki prvenstva, prva tekma pa ju čaka 15. avgusta ob 21. uri, ko se bosta na osrednjem igrišču pomerili z Italijankama Claudio Scampoli in Margherito Bianchin. V skupini G bodo sicer igrale še Avstrijki Dorina in Ronja Klinger ter Nemki Chantal Laboureur in Sarah Schulz.

Veslaška ekipa se bo predstavila s petimi čolni, želja je kakšna uvrstitev v finale, v neolimpijskem lahkem skifu pa v vodstvu zveze napovedujejo boj za medaljo.

Pred štirimi leti sta prvo združeno evropsko prvenstvo gostila Berlin in Glasgow, le da je bila v nemški prestolnici zgolj atletika, na Škotskem pa so potekala tekmovanja v plavanju, kolesarstvu, triatlonu, veslanju, gimnastiki in golfu.

V Glasgowu je telovadec Sašo Bertoncelj na konju z ročaji osvojil srebrno odličje. V plavalnem bazenu je bil tretji Peter John Stevens na 50 m prsno, ko je Sloveniji priplaval 100. kolajno na velikih tekmovanjih, četrta je bila Tjaša Oder na 1500 m prosto ter še šesta na 800 m prosto. Eugenia Bujak je osvojila sedmo mesto v kronometru za najboljši slovenski kolesarski dosežek EP pred štirimi leti, mesto nižje je bila telovadka Teja Belak v finalu preskoka.

Deset slovenskih atletov in atletinj pa je nastopilo v Berlinu, kjer niso osvojili medalje, četrta je bila Martina Ratej v metu kopja, peti pa Luka Janežič na 400 m.

Vir: STA

1

Drobne: Jeseni smo imeli težave v slačilnici, a smo jih rešili (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več

3

1

Sanjska Slovenija v sanjskih Stožicah: Cristiano in soigralci pokleknili z 2:0!...Več