Izjema otroci s posebnimi potrebami

Vlada dokončno odločila, od ponedeljka samotestiranje v šolah obvezno za vse učence

S.R.
11. 11. 2021, 17.29
Posodobljeno: 11. 11. 2021, 19.18
Deli članek:

Učenci bodo imeli od ponedeljka na voljo samo dve možnosti, da bodisi hodijo v šolo, nosijo masko in se tam samotestirajo, ali pa da se šolajo na daljavo.

Reuters
Fotografija je simbolična.

Orehovec je opozoril, da morajo pogoj prebolelosti, cepljenosti ali testiranosti (PCT) izpolnjevati tudi vsi zaposleni v vzgoji in izobraževanju in zaposlene pozval, naj odlok dosledno spoštujejo.

Kot je na današnji popoldanski novinarski konferenci pojasnila Maja Bratuša, ki je na začetku leta vajeti novinarskih konferenc prevzela od današnjega državnega sekretarja in koordinatorja za logistični del cepljenja Jelka Kacina, je vlada na današnji seji sprejela dve ključni spremembi, povezani z vstopom v državo. Tako se bo starostna meja, ko je otrokom v spremstvu staršev in skrbnikov dovoljen vstop brez pogoja PCT, znižala s 15 na 12 let, hkrati bodo v odlok izrecno zapisali, da kot dokazilo za vstop v Slovenijo ne velja hitri testi za samotestiranje. Spremembe bodo v veljavo stopile v ponedeljek 15. novembra.

Se je pa vlada dogovorila še o nekaterih spremembah, povezanih s šolanjem, a bo te sprejela šele na dopisni seji predvidoma danes ali jutri. Damir Orehovec, državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, je pojasnil, da so proučevali predlog ravnateljev, da bi se učencem od 1. do 5. razreda omogočili samotestiranje doma, a je vlada ocenila, da so trenutne razmere preveč slabe, zato odloka v tem delu ne bodo spremenili. Od ponedeljka naprej se bodo morali trikrat tedensko v šolah samotestirati vsi učenci, razen otrok s posebnimi potrebami. V tem primeru bo veljala izjema, kadar obstajajo objektivni razlogi, da samotestiranje v šoli ni mogoče. Orehovec je dejal, da v primeru vseh ostalih ostajata samo dve možnosti, nošnja maske in samotestiranje v šoli, ali pa šolanje na daljavo.

Dnevno med okuženimi več kot 100 otrok

Nekateri starši so opozorili tudi na problem stroška nakupov kirurških mask, ki si jih marsikdo morda ne bo mogel privoščiti. Orehovec je na novinarski konferenci povedal, da bodo šolam zagotovili določeno število mask, ki jih bodo lahko dali tistim učencem in dijakom, ki maske morda ne bodo imeli.

Kot je sicer danes glede samotestiranja otroka v šolah poudaril minister za zdravje Janez Poklukar, lahko samo na ta način šole ostanejo odprte. Dnevno je med okuženimi namreč več 100 otrok, ki prenašajo okužbo v družine. "Če hočemo zamejiti epidemijo, če hočemo ohraniti odprte šole, potem je to nuja in v imenu zdravstva prosim starše, ravnatelje, učitelje, vzgojitelje, da se maksimalno potrudite in da pomagate zdravstvu, da bomo zmogli zamejiti epidemijo," je pozval po poročanju STA.

Ministrstvo je sicer glede obveznega samotestiranja v teh dneh prejelo kar nekaj pobud. Civilna iniciativa Otrok ne damo je v imenu okoli 43.000 podpisnikov peticije Stop maskam in testiranju otrok v šolah šolsko ministrico Simono Kustec, svetovalno skupino za covid-19 ter Nacionalni inštitut za javno zdravje pozvala k takojšnji ustavitvi izvajanja odloka, ki predpisuje obvezno samotestiranje na novi koronavirus v šoli, poroča STA. Tudi glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je danes dejal, da je v odloku veliko pomanjkljivosti, zlasti kar se tiče izvajanja samotestiranja učencev.