Slovenija

Zgodbam opeharjenih kupcev podjetja Secom ni videti konca

Krško, 21. 10. 2022 12.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
283

Potem ko je Tržni inšpektorat RS sporočil, da je bilo zoper podjetje zaradi nespoštovanja obveznosti uvedenih več izvršilnih postopkov, so prevarane stranke z nami delile svoje zgodbe. Ena od njih je podjetju novembra lani plačala skoraj 11.000 evrov za montažo oken in vrat, a ostala brez naročenega in še denarja. V strahu, da podjetje še vedno zavaja bodoče kupce, je na njihove sporne prakse opozorila na spletu, prav tako je k ukrepanju pozvala Tržni inšpektorat RS.

"Skrbi me, da morda ljudje še vedno nasedajo zelo ugodnim cenam ter naročajo okna, ki jih ne bodo nikdar prejeli, bodo pa ob denar," je dejala ena od oškodovank podjetja Secom Sonja Simetinger, ki ji podjetje dolguje skoraj 11.000 evrov. Zadnje dni je v kontakt z njo stopilo več oseb, ki so bile prav tako žrtve podjetja in njegovega direktorja Mladena Žerjava. Njihove zgodbe so zelo podobne, le zneski so različni. 

Nekaj sporočil prevaranih

 

"Kot očitno veliko družin smo tudi mi osebno žrtev goljufije podjetja SECOM Krško. 30. maja letos smo po opravljenem pregledu in izmeri prejeli predračun in znesek v višini 100-odstotnega avansa (2.204,02 evra) plačali isti dan. In od takrat dalje je mrk. /.../ Sprašujemo se, kaj je potrebno storiti, da bi te goljufe spravili do tega, da nam vplačani denar vrnejo in odgovarjajo za ta dejanja, ki se zadnje čase vrstijo vsepovsod."

 

"Avgusta, ko bi morali dobiti denar nazaj, je direktor še naprej zavlačeval, zaradi česar smo ga prijavili, na to pa nam je rekel, da nam sedaj iz principa ne bo vrnil denarja. /.../ Neverjetno, kaj se to dogaja. Ko bi vsaj odgovarjal za vse, kar je naredil, in ko bi vsaj vsi dobili, kar so nam vzeli."

 

"Tudi meni niso naredili montaže balkonskih in vhodnih vrat kljub plačanemu 100-odstotnemu avansu v mesecu marcu 2022. /.../ Direktorja Žerjava sem osebno večkrat počakal pred firmo in mi je obljubil povrnitev plačila. Podpisal mi je tudi obvestilo o vrnitvi denarja do 15. oktobra letos. Pripravljen sem na skupni dogovor za tožbo."

 

"Tudi mi smo bili ogoljufani, in sicer za 4000 evrov avansa, ki so ga vzeli že v marcu 2022, avgusta pa smo podali prijavo naprej na Policijo."

 

"Tudi mi smo se opekli glede oken in vrat, dali jim 100-odstotni avans, zdaj pa nihče ne odgovarja, o oknih in vratih pa ni ne duha ne sluha."

Simetingerjeva se je pred dnevi obupana obrnila na Tržni inšpektorat RS in ga zaprosila za javno objavo zadeve, kar se je včeraj tudi zgodilo. Tako je zadeva insolventnega Secoma končno prišla v medije. 

Na vprašanje, zakaj se je odločila za poziv inšpektoratu, odgovarja: "Uvidela sem, da so to prakso nadaljevali, niso pa izvajali in reševali projektov, ki bi jih morali, pridobivali pa so nove stranke, čeprav so vedeli, da novih naročil ne bodo zmogli realizirati, če so v letu 2022 sploh še kaj delali," pravi.

Ker zadevno podjetje ne spoštuje navedenih obveznosti, mu je Tržni inšpektorat izdal že več upravnih opozoril in odločb. Prav tako je zoper podjetje, zaradi nespoštovanja izdanih odločb, uvedel več izvršilnih postopkov, so z inšpektorata sporočili v četrtek in vsem svetovali previdnost pri nakup stavbnega pohištva. Kateri so ti postopki, ki so jih uvedli, pa tudi, kdaj so zaznali prve nepravilnosti in podjetju napisali prve odločbe, pa nam z inšpektorata še niso odgovorili.

Simetingerjeva je novembra 2021 kontaktirala firmo za menjavo oken in balkonskih vrat zaradi najugodnejše ponudbe, pa tudi ker so v letu 2015 imeli z njimi dobre izkušnje pri menjavi oken na drugem objektu. Pri njih se je oglasil merilec in podal ugodno ponudbo. "Za uvrstitev v čakalno listo sem po njegovem prepričevanju v gotovini poravnala 750 evrov are. Omenjeni merilec je prosil za čim višji znesek plačila v gotovini, a je bilo 750 evrov največ, kar sva z možem lahko poravnala ta dan," pripoveduje.

Zaradi groženj s podražitvami in obljube ugodnejše ponudbe nakazala 100-odstotni avans

Še istega meseca sta jo obiskala merilec in direktor firme Mladen Žerjav, ki sta ji povedala, da se material dnevno draži in da naj čimprej poravna znesek, sicer ji te cene ne morejo zagotavljati. Zaradi dodatnega popusta sta 17. novembra lani nakazala 100-odstotni avans prek banke, in sicer v višini 10.235,75 evra. Dogovorili so se, da bo montaža izvršena v aprilu 2022, a je seveda ni bilo.

"Vplačali smo 100-odstotni avans zaradi groženj o veliki podražitvi materiala, ki jih je navajal merilec, in zaradi dodatnega popusta ob celotni poravnavi kupnine. Želeli so čim več kupnine v gotovini zaradi nabave materiala ... Mnogi smo verjeli tudi zato, ker smo že poslovali s firmo v času, ko je bil direktor podjetja prejšnji lastnik in je bilo podjetje v izpeljavi projektov menjave oken hitro, kvalitetno in zanesljivo," pravi oškodovanka.

"V mesecu aprilu sem velikokrat kontaktirala firmo prek telefona in elektronske pošte, saj niso bili odzivni," pravi sogovornica, ki je podjetje prosila za vračilo denarja, vendar ji je direktor povedal, da so okna že izdelana in da je problem samo v izvedbi montaže. Zagotovil ji je, da bodo na vrsti zagotovo v sredini avgusta 2022. Tudi avgusta montaže ni bilo, Simetingerjeva pa je z možem obiskala sedež podjetja, a direktorja in merilca tam ni bilo. Sta pa ji delavki pojasnili, da okna zanjo zagotovo še niso izdelana. "Poklicali sta direktorja, ki je bil začuden, da na okna tako dolgo čakamo, saj je bil prepričan, da so nam jih že zmontirali. Po pogovoru z direktorjem Mladenom Žerjavom sva prejela zavezo, da nama bodo vrnili denar v ponedeljek, 22. 8. 2022, in sicer v gotovini."

Policija poziva morebitne žrtve goljufij, da se zglasijo na policijski postaji in naznanijo kaznivo dejanje. Policisti bodo po preučitvi prijave, iz katere izhaja sum, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje, v skladu z zakonskimi pooblastili storili vse, kar je potrebno za utemeljevanje suma kaznivega dejanja. O ugotovitvah bodo po končanem postopku z ustreznim aktom obvestili pristojno državno tožilstvo.  Poziv PU Novo mesto

Obljube, odlogi, ignoranca

Kot že nekajkrat prej, sta tudi tokrat ostala brez obljubljenega denarja. Dva dni pred obljubljenim nakazilom ju je na domu obiskal direktor Secoma in prosil za odlog plačila kupnine še za nadaljnjih 14 dni. 5. septembra se je iztekel rok, in ker denarja ni bilo, je poklicala direktorja na mobilno telefonsko številko, ki jo je prejela ob njegovem osebnem obisku pri njej doma, a je bila številka nedosegljiva. 

Ni ji preostalo drugega, kot da se je obrnila na izterjevalno družbo Neksus in jim predala zadevo. Prav tako je odšla na Policijo in podala ovadbo. Izterjevalci so direktorju poslali obvestilo o vložitvi tožbe in izvršbe z rubežem premoženja ter direktorja tudi telefonsko kontaktirali, ta pa je dejal, da nima denarja ter da ji ne more niti približno povedati, kdaj bo lahko vrnil denar. "V tem času sem se obrnila tudi na odvetniško pisarno v Ljubljani in prejela odgovore na številna vprašanja, iz katerih gre razbrati, da je moja terjatev nesporna, da pa so moje možnosti za povrnitev denarja skorajda nične oz. odvisne od vrednosti premoženja (premičnin in nepremičnin) firme, saj gre za d. o. o., kjer vodilni ne odgovarjajo s svojim premoženjem in se v postopku stečaja večinoma dogaja, da so po poplačilu delavcev, večjih upnikov, bank ipd. manjši upniki (fizične osebe) postavljeni povsem na rep te verige ter da običajno zmanjka sredstev za povračilo," žalostno ugotavlja Simetingerjeva. Ki pa ni edina žrtev podjetja. 

Spletna stran podjetja je še naprej nedosegljiva, prav tako so nedosegljive vse njihove telefonske številke, na elektronsko pošto pa nam ni nihče odgovoril, ko smo prosili za pojasnila s strani direktorja.
Spletna stran podjetja je še naprej nedosegljiva, prav tako so nedosegljive vse njihove telefonske številke, na elektronsko pošto pa nam ni nihče odgovoril, ko smo prosili za pojasnila s strani direktorja. FOTO: Bobo

Po objavi svojega elektronskega naslova na spletnem forumu se je nanjo obrnilo več prevaranih kupcev. Večina je pri Secomu naročila nova okna in vplačala 100-odstotni avans, nato pa mesece zaman čakala na montažo. Od epidemije covida-19 dalje, ki je številnim podjetjem pri dobavi določenega materiala iz tujine povzročila precej težav, prav tako so se določene surovine začele dražiti, se je z energetsko krizo stanje na trgu še poslabšalo, breme negotovih razmer pa so številna podjetja prevalila na svoje naročnike. Tako so številna podjetja začela izvajati podobno prakso kot podjetje Secom in zaradi napovedi o podražitvah materiala od fizičnih oseb zahtevala plačilo 100-odstotnega avansa. Mnogi so žal temu popustili in sprejeli tvegano odločitev.

Dopoldan je na PP Krško prijavo zoper Secom podala še ena oškodovanka. Kot je pojasnila, je konec marca letos podjetju za menjavo oken nakazala okoli 3500 evrov avansa. Montaže ni dočakala, stika z direktorjem tudi ne, da ji niso vrnili denarja, pa tudi ne rabimo posebej navajati. "Ta znesek lahko požrem, saj vem, da ga ne bom dobila nazaj," pravi Mari in dodaja, da jo bolj skrbi, kdaj se bo država zganila in naredila kaj, da prepreči takšno kriminalno poslovno prakso.

Kaj lahko storijo prevarani?

Kot pravi naša sogovornica, ki ji Secom dolguje skoraj 11.000 evrov, ima zelo malo možnosti, da pride do svojega težko prisluženega denarja. Če bo šlo podjetje v stečaj, bodo v procesu stečaja in prijavljenih terjatev kot zadnje poplačane fizične osebe. Kot pravi Simetingerjeva, jim preostane odškodninska tožba. Sprva je pozvala vse ogoljufane, da bi se povezali in pristopili k skupinski tožbi, a le-ta najverjetneje ne bo mogoča, saj so oškodovani oz. upniki vsak zase individualno podpisovali pogodbe. 

Prav tako si želi, da bi država spremenila oz. dopolnila zakonodajo tako, da bi zaščitila tudi tiste na koncu seznama terjatev. "Želimo si spremembe zakonodaje – državne varovalke, da bi tudi manjši oškodovani upniki imeli možnost vračila denarja na sistemsko uzakonjen način ter da bi vodilni za to tudi odgovarjali," pravi in dodaja, da jim je v tolažbo zaenkrat le to, da so bile v procesu preiskave tržnega inšpektorata že ugotovljene napake pri poslovanju firme, zato lahko upajo vsaj na to, da bo direktor kazensko odgovarjal za neodgovorno ravnanje. 

O tem, kakšne imajo možnosti vsi tisti, ki jim podjetje iz Krškega dolguje denar, smo povprašali tudi Ministrstvo za pravosodje. Prav tako smo nanje naslovili vprašanje, zakaj država ne uredi zakonodaje tako, da bodo v postopkih stečaja fizične osebe v enakopravnem položaju glede na ostale upnike. Na njihove odgovore še čakamo.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (283)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

blue3dragon
23. 10. 2022 09.58
+2
Dokler se ne bo spremenila zakanodaja na področju gospodarskih družb in upniških razmerij, bo tako kot je. Sama država podpira takšno obliko kriminala, že od devetdesetih naprej
Las Vegas
23. 10. 2022 08.43
+1
Podobnih podjetij je/bilo v sloveniji na pretek... Tomark, Jupiter turizem, Inovatika... Poberejo avanse in izginejo... prej pa se pojavio v medijih, da jim "kredibilnost" naraste...
Las Vegas
23. 10. 2022 08.40
+1
Zakonodaja to omogoča. Firma.bo pobirala avanse in pokrivalanvečje upnike z denarjem fizičnih oseb z namenom da se glavice osebnih menic lastnikov podjerja zmanjšajo... temu se reče zakonita kraja.
Antenaa
21. 10. 2022 21.55
+1
Dokler ima podjetje dolg do zaposlenih itd..... ni šans , da odšre novo podjetje. Samo v Sloveniji
Antenaa
21. 10. 2022 21.54
+2
Ponovno kriva inšpekcija. Opomin ajoj saj nismo otroci. Ali naj inšpektorji delajo ali pa ukinite inštitucijo
Stolček
21. 10. 2022 21.10
+0
Pa kaj delajo nadzorni inšpektorji preden pride do takšne goljufije? Se vidi, da imamo nadzorne službe, sodišča, zakone, slabše, kot Balkan. Tulimo, da smo v EU, glede takšnih stvari smo še daleč zadaj od severnih držav. Sramota. Res drži tisto, kaj pomeni kratica SLO.
Potouceni kramoh
21. 10. 2022 21.22
+1
Stolček
21. 10. 2022 21.31
+1
mungus
21. 10. 2022 20.43
+2
ve se da so lopovi.....dovoljeno jim je pa še vedno da trajbajo lopovščino....
?rniMa?ak
21. 10. 2022 20.34
+3
Takim “firmam” je treba vse pobrat in poplačat dolgove takoj! Takoj sprejet zakone kot jih imajo v Avstriji! Pa niti pomislili nebi na goljufije!
Stolček
21. 10. 2022 21.33
+2
Pozabi, da bodo takšni zakoni pri nas. Smo še daleč zadaj z zakoni, kot jih imajo v Avstriji, glede teh zadev. Potem ne bi imeli še drugi koristi od tega.
HŽV
21. 10. 2022 20.18
+10
To bi zdaj drzava morala lastnikom pobrat vse in jih zapret za cca 20 let ampak 20 let delavnega zapora in bi to bilo v dober premislek vsem ki bi podobno goljufali!
MihaGliha
21. 10. 2022 20.16
+2
mgoz
21. 10. 2022 20.06
+4
Nič ne bodo dobili nazaj. Jaz sem imel podobno izkušnjo pred 15 leti. Izgubil sem 10000. Človek je šel v arest za 3 leta , zadeva je zastarala, na denar sem pa moral pozabiti.
Arzen
21. 10. 2022 19.55
+5
''Zaradi groženj s podražitvami in obljube ugodnejše ponudbe nakazala 100-odstotni avans'' NI RES. ZA OKNA IN VRATA VSA PODJETJA ZAHTEVAJO 100%AVANS. TO BI MORALA DRŽAVA PREPOVEDATI!!!
HŽV
21. 10. 2022 20.09
+0
Nobeden ne zahteva ampak ob 100% avansu nudimo dobro ceno. Nam so fizicne stranke v letih 2014-2016 ostale se danes dolzne in nikoli nismo videli tega denarja. Lahko pa vsaka stranka preveri podjetje in se sama preprica,ce je podjetje zdravo ali ne. Ce ima 1.000.000 letnega prometa a kapitala 32.000 potem moras bit matast da verjames tu podjetju.
gostb6fa2
21. 10. 2022 19.35
+9
Ja tko pač je v SLO. Sodišča ki jih plačujemo delajo kot delajo. Žal v prid goljufov.
graf
21. 10. 2022 19.17
+3
Moraš bit pa kar talent da nekomu daš 11 jurjev na lepe oke ! Vsi vemo komu se vnaprej plačuje ...
Covid 19 2021
21. 10. 2022 18.56
+1
Tudi jaz sem hotel kupiti elektromotorni voziček v enem od podjetij v Sloveniji, pa po enem letu ni ne duha in ne sluha o njem. Noben se ne oglasi in vrata do ves čas zaprta..
karantena2020
22. 10. 2022 09.38
Hrast1234
21. 10. 2022 18.44
+2
“Droptinice”, aaaahahaha …
inside1
21. 10. 2022 18.43
+0
Lahko kar pozabijo na denar. Gredo kot upnik v stecajno maso, pa bodo droptinice ostale.
džonborno
21. 10. 2022 18.36
+14
To se dogaja zaradi nesposobnega sodstva. Zastaranje, izločevanje dokazov, bolezen, zavlačevanje......kriminalci imajo veliko izbiro, oškodovanci nobene!
bandit1
21. 10. 2022 18.10
+10
Pa dobro tudi ena znana firma ki se reklamira z kakovostjo svoja PVC okna ki naj bi bila narejena v Postojni so Češki izredno slab , NIKAKAV proizvod, ne tesni piha kjer hočeš, zvito...... Toliko v vednost
Rafael Kramar
21. 10. 2022 18.24
+0
HŽV
21. 10. 2022 20.13
+1
Ah daj ne ka.kcaj...15 let delamo s poljaki od materiala, do izdelkov in vse kar lahko povem je da smo vsaj 30 let za njimi. Najbl pa smo za njimi v poslovnih odnosih!
alotafagina
21. 10. 2022 17.51
+13
slovenija rabi reformo o kaznovanju gospodarskega kriminala... vsako leto je slabše stanje. sam kaj ko slovenec za kej takega nikoli nebo šel na ulice zato pa gospodarski kriminal in mafija cvetita že 30 let