Slovenija

Pahor: Podelitev statusa BiH je geopolitično vprašanje 'par excellence'

Brdo pri Kranju, 12. 09. 2022 06.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Tana Rakoto Kovačič, N. L.
Komentarji
139

Voditelji držav, ki sodelujejo v pobudi Brdo-Brioni, so danes na srečanju na Brdu pri Kranju poudarili pomen širitve za stabilnost Zahodnega Balkana. EU so pozvali, naj BiH do konca leta dodeli status kandidatke ter uvede brezvizni režim za celoten Balkan ter naj regiji stoji ob strani v ekonomski in energetski krizi.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: BIH do konca leta status kandidatke za EU?
    03:20
    Iz 24UR: BIH do konca leta status kandidatke za EU?
  • Iz SVETA: Vrh Brdo-Brijoni
    03:48
    Iz SVETA: Vrh Brdo-Brijoni

Čeprav se je srečanje na Brdu končalo brez sklepne deklaracije, ga je predsednik Borut Pahor označil za uspešnega. "Vesel, celo srečen sem, da smo vrh zaključili uspešno," je na novinarski konferenci po srečanju, ki se je začela s precejšnjo zamudo, dejal Pahor.

Pojasnil je, da ima za to dva razloga. "Pogovor je bil konstruktiven, olikan, osredotočili pa smo se na tisto, kar nas združuje, ne na tisto, kar nas razdvaja, čeprav je bilo tudi tega precej," je dejal predsednik Pahor, ki je udeležence srečanja razen srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki je v Slovenijo prispel danes, v nedeljo gostil na večerji.

Udeleženci so sprejeli šest sklepov: prva ponovno poudarja pomen širitve EU kot najbolj neposrednega prispevka k vzdrževanju miru in stabilnosti v regiji, širitev pa je bolj kot kdajkoli geopolitično vprašanje. Druga poziva k hitrejšemu procesu EU integracije, v skladu z dobro znanimi pogoji za članstvo, tretja poziva k podelitvi statusa kandidatke Bosni in Hercegovini do konca leta 2022,  četrta poziva k brezviznemu režimu za celotni Zahodni Balkan do konca leta 2022, peta poziva EU, da stoji ob strani Zahodnemu Balkanu v blaženju posledic ekonomske in energetske krize, šesta pa potrjuje svojo zavezanost dialogu kot edinemu načinu za premagovanje razlik in odprtih vprašanj v regiji. 

Sprejetju sklepne izjave pa so se po Pahorjevih besedah odrekli že med pripravami na srečanje, ko se je pokazalo, da konsenza ni mogoče doseči.

Razlog naj bi bilo nestrinjanje glede želje hrvaške strani, da se v izjavi omeni konstitutivnost vseh treh narodov v BiH. V ozadju je volilna zakonodaja, spremembo katere terjajo Hrvati v BiH, bošnjaška stran pa je ne podpira.

Milanović kritičen do Unije

Član predsedstva BiH Šefik Džaferović je v ločeni izjavi po srečanju dejal, da je volilna zakonodaja notranja zadeva BiH, proces Brdo-Brioni pa ni forum, ki bi se ukvarjal notranjimi zadevami držav.

Udeleženci vrha so v sklepih pozvali EU, naj do konca leta BiH dodeli status kandidatke za članstvo. Džaferović je to pozdravil in zatrdil, da je država enotna v želji po vstopu v EU.

Medtem je bil hrvaški predsednik Zoran Milanović na novinarski konferenci znova zelo kritičen do unije, ki je na junijskem vrhu status kandidatke dodelila Ukrajini, ne pa tudi BiH. Ob vprašanju, kako realno se jim zdi, da EU do konca leta BiH podeli status kandidatke in da sprejme vizumsko liberalizacijo za države zahodnega Balkana, je Milanović povedal, da sploh na zahodu EU obstaja velika skepsa do držav zahodnega Balkana, zato ne more napovedati, ali se bo to zgodilo ali ne. Po njegovem mnenju je "moralni polom", da je Ukrajina dobila status kandidatke, BiH pa ne. Po njegovih besedah organizacija, ki tako vodi svojo zunanjo politiko, ni na pravi poti.

Pahor je medtem opozoril, da je dodelitev statusa kandidatke BiH, četudi le simbolična, geopolitično vprašanje par excellence.

Poziv k uvedbi brezviznega režima

Na vrhu je bil sprejet tudi poziv, naj EU do konca leta za vse države v regiji uvede brezvizni režim.

Edina država v regiji, katere državljani za vstop v EU še potrebujejo vizum, je Kosovo. Kosovska predsednica Vjosa Osmani je izrazila pričakovanje, da se bo to res zgodilo in bo popravljena krivica, ki se godi kosovskemu narodu. Napovedala je, da bo Kosovo vložilo tudi prošnjo za dodelitev statusa kandidatke za EU.

Voditelji so EU pozvali še, naj Zahodnemu Balkanu stoji ob strani pri blaženju posledic ekonomske in energetske krize. Strinjali so se tudi, da je širitev EU ključna za stabilnost Zahodnega Balkana in je bolj kot kdajkoli geopolitično vprašanje. Potrdili so tudi skupno zavezanosti dialogu kot edinemu načinu za premagovanje razlik.

Pahor je srečanje gostil skupaj s hrvaškim predsednikom Milanovićem, za slovenskega predsednika pa je bilo zadnje v vlogi predsednika republike. Milanović se mu je ob tem zahvalil za velik angažma, ki ga je vložil v pobudo.

Na Brdo so poleg slovenskega in hrvaškega predsednika prišli še predsednik Albanije Bajram Begaj, trije člani predsedstva BiH Željko Komšić, Milorad Dodik in Šefik Džaferović, predsednik Črne gore Milo Đukanović, kosovska predsednica Vjosa Osmani, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski in srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Že v nedeljo zvečer je Pahor za udeležence v Ljubljani priredil večerjo. Te se zaradi obiska v Združenih arabskih emiratih ni udeležil srbski predsednik, poroča srbska tiskovna agencije Tanjug.

Srečanja v okviru pobude, ki jo je leta 2010 s tedanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor sprožil Pahor, takrat še kot predsednik slovenske vlade, so od leta 2013 potekala vsako leto, največ pa jih je bilo v Sloveniji.

Namen procesa Brod Brioni je pospešiti vključevanje držav Zahodnega Balkana v evroatlantske integracije. Med državami v regiji Kosovo in BiH še nimata statusa kandidatke za članstvo v EU, Srbija in Črna gora sta pri pogajanjih o vstopu v EU najdlje, medtem ko sta Severna Makedonija in Albanija pristopna pogajanja začeli letos poleti.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (139)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
12. 09. 2022 21.41
Zapravljanje našega davkoplačevalskega denarja za prazen nič!
ćurkl
12. 09. 2022 20.40
A je še kaj vina ostalo? Vućko ga dobr srkne ...
Onxxx13
12. 09. 2022 19.53
Naj ta pred končanjem mandata neha sr at in se vtikat v balkan,če smo se že od njih odcepili.
User768643
12. 09. 2022 19.02
+2
Kam tiscite BiH? Ne vem kaj so Pahorju obljubili.
silvo.uzmah
12. 09. 2022 18.35
+4
In Vućić zdaj ni neke bolane sekal, če rečem kako drugače bom spet zbrisan ali blokiran.
Janez Novak 13
12. 09. 2022 18.10
+3
Če pridejo ostale balkanske države v EU bo to pomenilo, da se bo zahod masovno selil tja?
Janez Novak 13
12. 09. 2022 18.10
V besedilu v redu, v naslovu pa 'par exellence' (manjka črka C za X).
Holy50
12. 09. 2022 17.52
+3
Nove širitve še vsaj 10 let ne bo. Kandidatski status lahko podelijo vsem državam to ne igra nobene vloge.
marker1
12. 09. 2022 18.09
+2
V desetih letih pa bo razpadla evropska unija.
Harpuna
12. 09. 2022 17.10
+5
Nobene države ne bi več smeli sprejeti,dokler le ta nima popolnoma urejenih notranjih in zunanjih zadev,ter meje.Tudi Hrvaška,ki je najbližje vstopu nima teh pogojev izpolnjenih,pa tudi zunanje meje ni sposobna čuvati,kar vidimo po tisočih ilegalcih,ki jo prečkajo iz Bih.
marker1
12. 09. 2022 18.10
+2
Saj tudi mi nismo sposobni varovanja meje, ko Bobnarjeva brez potrebe podira ograje, ki varujejo šengen.
giovanni2
12. 09. 2022 18.50
+1
Harpuna, ti bi kot politični analitik moral vedeti, da je Hrvaška že v Evropski uniji, ne pa da je najbližje vstopu-
oježeš
12. 09. 2022 16.56
+6
Saj je vsako srečanje uspešno samo, da se nekaj časa pogovarjajo. Kakšni so zaključki in sklepi ni važno, če sploh so kdaj. Kot bi rekel s prijatelju, važno, da se družimo in klepetamo. Pol nam je pa fino in uživamo.
džonborno
12. 09. 2022 16.31
+3
EU ne rabi še dodatne "neto prejemnice" oziroma upravičenke do EU sredstev. Nas je dovolj na grbi Bruslja - zaradi tega je prišlo do Brexita! Ko bo cel Balkan v EU, z katastrofalno infrastrukturo in socialo bo tudi SLO morala prispevati svoj delež v "kohezijski politiki"! Ali Pahor v temu vidi potencial?
oježeš
12. 09. 2022 16.58
+2
Zakaj ne rabijo? Mogoče bodo pa bolj znali počrpati sredstva, kot naši odgovorni. Za nas je pomembno, da prispevamo, koliko lahko od tega dobimo nazaj, odgovorne sploh ne zanima.
marker1
12. 09. 2022 18.13
+1
Za evropska sredstva, ki jih zdaj prejemamo se lahko zahvalimo bivši vladi. Golobova vlada ne bo izpogajala ničesar, ker ima nesposoben kader.
modelx
12. 09. 2022 16.30
+5
palček govori o geopolitiki. temu so možgani že znili in se ne samo skisali.
provni
12. 09. 2022 16.13
+5
Zakaj pa niso povabili za kandidatko EU tudi Veliko Britanijo ? A se je praveč zamerila ali ne vidi bodočnosti ?
sseebbaa
12. 09. 2022 16.08
+7
Borat odstran se že
Julijann
12. 09. 2022 15.57
+5
EU ima že kot taka sedaj goro problemov, ki jih mora rešit, da sploh še bo unija. Ne rabimo nobenih novih kandidatov še vsaj 30 let.
Posteni
12. 09. 2022 15.30
+3
Ne razumem tega meaetarjenja z eu.. Imamo "stare" clanice eu z bolj kot ne izdelanimi sistemi ki se ujemajo v vseh pogledih z pravili ki veljajo v eu, na drugi strani pa nekatere "nove" clanice ki se jim zgleda tudi sanja ne kako in kaj , pa seveda tiste ki bodo to se postale nimajo pa niti notranje ureeditve ki bi " spilala" kar je se huje se niti ne trudijo . nekateri pa celo nocejo torej o cem sploh razpravljajo veljaki...
oježeš
12. 09. 2022 17.02
+1
Ni pomembno o čem razpravljajo, pomembno je da se družijo. Kot recimo srednješolci. Zabave na pretek, plačilo pa gre tako iz naše skupne vreče. Kaj češ boljšega? Tako je kot vedno v politiki, veliko govorjenja, nič rešenega, nič dogovorjenega, kar pa je, je pa velikokrat s figo v žepu. In moto: mi se imamo fajn, drugi naj pa sami za sebe poskrbijo.
c00kies
12. 09. 2022 15.26
+9
Enim se je spet skisalo mleko med ušesi. Albanija, Kosovo, Črna Gora, BiH v EU? To so resna pričakovanja ali kaj?
Crotop
12. 09. 2022 15.19
+2
Ta Željko je drugač Nepoželjko...
Firnk
12. 09. 2022 15.16
+9
a vina pa šnopca majo dost??
Melonija
12. 09. 2022 15.10
+5
Sami taki so se zbrali ki ne želijo nič dobrega bosni. Kje je kakšen bosanski predstavnik?