Meddržavno sodišče v Haagu so Združeni narodi ustanovili za reševanje sporov med državami. Foto: EPA
Meddržavno sodišče v Haagu so Združeni narodi ustanovili za reševanje sporov med državami. Foto: EPA

Berlin je v vloženi tožbi na sodišče Združenih narodov zapisal, da Italija dovoljuje sojenja glede kompenzacij na domačih sodiščih kljub razsodbi iz leta 2012, da so takšni zahtevki nedopustni, poroča BBC.

V Italiji je bilo po tej razsodbi ICJ-ja na italijanska sodišča vloženih več kot 25 novih zadev. V nekaterih so sodišča razsodila, da mora Nemčija plačati odškodnino. Pritožbo na ICJ pa so nazadnje vložili zaradi dveh tekočih primerov, v katerih bi lahko zasegli nepremičnine v Rimu v nemški lasti za financiranje odškodninskih plačil.

Italijansko sodišče je sporočilo, da bo do 25. maja odločilo, ali bo odobrilo prisilno prodajo nekaterih zgradb, med katerimi so tudi nemške kulturne, zgodovinske in izobraževalne ustanove v italijanski prestolnici.

Nemška pritožba na ICJ se sklicuje na del sodbe iz leta 2012, ki pravi, da je Italija z dovoljevanjem odškodninskih sojenj "kršila obveznost spoštovanja imunitete, ki jo ima Zvezna republika Nemčija po mednarodnem pravu".

Sojenje Meddržavnega sodišča, ki so ga Združeni narodi ustanovili za reševanje pravnih sporov med državami, lahko traja več let. Nemčija pa od sodišča zahteva, da do konca obravnave Italiji prepreči prodajo nemškega premoženja.

Odškodninski spor med državama traja od leta 2008

Odškodninski spor med Nemčijo in Italijo glede nacističnih zločinov sega v leto 2008, ko je vrhovno italijansko sodišče razsodilo, da mora Nemčija plačati okoli milijon evrov sorodnikom deveterice izmed 203 ljudi, ki so jih nacisti leta 1944 pobili v Toskani.

Nemčija se je takrat pritožila na ICJ z zahtevkom po razveljavitvi sodbe, češ da je Berlin po koncu druge svetovne vojne po mednarodnih pogodbah žrtvam nacizma izplačal na milijarde evrov odškodnin, suverena država Nemčija pa ima imuniteto na italijanskih sodiščih.

ICJ: Nemčija ima imuniteto pred civilnimi tožbami

Meddržavno sodišče je leta 2012 razsodilo, da odškodninski zahtevki niso bili skladni z mednarodnim pravom. "Italijanska republika je kršila svojo obveznost spoštovanja imunitete, ki jo ima Zvezna republika Nemčija po mednarodnem pravu, saj je dovolila vložitev civilnih tožb proti njej na podlagi kršitev mednarodnega humanitarnega prava, ki jih je zagrešil nemški rajh med letoma 1943 in 1945," je takrat zapisal ICJ.

Nemčija s tožbo proti Italiji