Šport > Košarka
2520 ogledov

Od slabega na slabše za Dončića in Dallas

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so doživeli še drugi poraz v zadnjih dveh dneh. Precej oslabljeni Washington je zmagal s 113:105.

Luka Dončić in soigralci so po nepričakovanem porazu v Orlandu že 24 ur kasneje stopili na parket v Washingtonu, kjer pa nekdanjih soigralcev na parketu ni pričakal Kristaps Porzingis zaradi manjše poškodbe, prav tako je bil v domači zasedbi odsoten zvezdnik Bradley Beal. A dvoboj na Floridi dan prej je pokazal, da Dallas najslabše predstave pokaže prav proti oslabljenim tekmecem.

Gostom na roko ni šla tudi nekoliko otežena pot iz Orlanda, kjer se je že poznal vpliv orkana Nicole. Moštvo iz Teksasa namreč zaradi močnega vetra ni moglo vzleteti z lokalnega letališča, z avtobusom so košarkarje morali prepeljati v vremensko nekoliko mirnejšo Tampo, kjer so se naposled lahko vkrcali na letalo. V hotel v Washington so Mavericks prišli v precej poznih jutranjih urah.

Morebitna utrujenost se v uvodnih minutah nikakor ni poznala, Dallas je z delnim izidom 12:0, gostje so zadeli štiri trojke zapored, povedel s 14:6, ob tem je Dončić sicer ostal brez dosežene točke, vendar zbral tri asistence ob natančnih metih soigralcev. Ko so igralci iz Teksasa nato zadeli še peti met za tri točke, je domači trener Wes Unseld Jr. že moral poseči po minuti odmora, minile so sicer le dobre tri minute od začetka dvoboja.

Luka je do polovice četrtine le dvakrat vrgel na koš, a pri tem zgrešil en poizkus za dve in enega za tri točke. Prvi strelec lige in tudi najboljši po doseženih točkah v prvih četrtinah je svoj prvi koš dosegel šele pet minut pred iztekom prvih 12 minut. Zadel je za 26:15.

Nadaljevanje je bilo precej slabše za goste, Wizards so se s svojo serijo približali le na dve točki zaostanka. Po minuti odmora je Dončić prodrl pod koš in zadel, pobral prvi skok v obrambi, nato pa s podajo pod koš našel Josha Greena.

Ko je sedmo trojko Dallasa (7/13) na tekmi zadel Tim Hardaway Jr., so se Mavs že odlepili na +8, a se je četrina končala s košem Kyla Kuzme, ki je Washington pripeljal na 28:34.

Dončić je bil pri petih točkah, dveh ulovljenih žogah in štirih asistencah, drugo četrtino pa je seveda pričel na klopi. Pri Dallasu je bil sicer razpoložen Spencer Dinwiddie, ki se je v minuli sezoni prav iz ameriškega glavnega mesta preselil v Teksas, a prave pomoči ni imel. Gostitelji so tako celo povedli s 40:39.

Tik pred polovico četrtine je dva uspešna meta za tri točke nanizal Hardaway Jr. in Dallas popeljal do 50:44, ob tem izidu se je Luka vrnil na parket. Takoj je poskrbel za prednost z osmimi točkami. Na drugi strani se je razigral Rui Hachimura, japonski reprezentant je z zabijanjem in dodatnim prostim metom postavil končni izid prvega polčasa, Washington se je po njegovi zaslugi približal na 58:61.

Slovenski zvezdnik je imel enako kot v Orlandu precej težav z metom, iz igre je metal 3/9 (0/3 za tri točke), zadel pa je tudi le enega od petih prostih metov, ki jih je imel na voljo. Zbral je 7 točk, 4 skoke, 5 asistenc in ukradeno žogo.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Drugi polčas se je začel s štirimi zaporednimi točkami domačih, Luka je s polovičnim izkupičkom s črte prostih metov izenačil na 62:62. Sledila je trojka Dinwiddieja, Dallas pa je v naslednjih minutah tudi s prvo trojko Slovenca ostajal korak pred tekmeci, to pa se je spremenilo pet minut pred koncem tretje četrtine, ko je met izza črte iz kota zadel Kuzma.

Dončić je v zaključku četrtine dobil še tehnično napako, tretjo v sezoni, sodniki bi po njegovem mnenju morali piskati prekršek, vendar se to ni zgodilo. Za 'kazen' ga je Jason Kidd že dve minuti in 45 sekund pred koncem četrtine potegnil na klop. Washington je pri 85:80 prišel do takrat svoje najvišje prednost na tekmi.

V zadnjo četrtino se je krenilo z naskokom domačih pri 87:83, Luka pa je tokrat zaigral od začetka četrtine. Dosegel je tudi prve tri točke gostov v zadnjih 12 minutah, a je prednost domačih ob razpoloženem Kuzmi naraščala. Omenjeni igralec je z dvema norima trojkama prišel že do 34 točk, Washington pa je popeljal do 98:86. Kidd je zahteval 'timeout', ostalo je še slabih devet minut in pol časa. Vendar je že govorica teles nakazovala, da pri Dallasu pravzaprav ne verjamejo v preobrat.

Na polovici četrtine je razlika še vedno znašala 12 točk, gostje nikakor niso uspeli uloviti priključka.

Tri minute pred koncem so sicer prišli na -9, a že v naslednji minuti je Washington znova vodil za +14. Zadnji koš na tekmi, trojko za 105:113, je 17 sekund pred zadnjim piskom sirene prispeval slovenski as.

Najboljši strelec Dallasa je bil še drugo tekmo zapored Dinwiddie (33 točk), najmanj točk v sezoni pa je dosegel Dončić. Zbral jih je 22. K temu je dodal še 9 skokov, 6 asistenc in dve ukradeni žogi, številke, ki so za večino NBA košarkarjev nedosegljive, a je bil Slovenec že med in po dvoboju vidno razočaran nad svojo predstavo. Izgubil je pet žog.

Pri Washingtonu se je Kuzma ustavil pri 36 točkah, Hachimura pri 23.