DL: Zaskrbljeni nad razmerami v romskem naselju; možni ukrepi?

4.2.2022 | 14:00

Komandir PP Trebnje Željko Hvalec in Manuel Vesel z Generalne policijske uprave (foto: R. N.)

Komandir PP Trebnje Željko Hvalec in Manuel Vesel z Generalne policijske uprave (foto: R. N.)

Občinski svetniki o romski problematiki – Občina predstavila nabor možnih ukrepov za Rome – Hvalec: Varnost prebivalcev trebanjske občine v zadnjem obdobju ni poslabšala – Občani menijo drugače, opažajo vse več vlomov – Predlog, da bi Romi del socialne pomoči prejemali v bonih

Prebivalci Krajevne skupnosti Račje selo so zaskrbljeni, kaj se v zadnjih letih dogaja v romskem naselju Vejar, kjer živi približno 350 Romov. Po besedah župana Alojzija Kastelica gre za geto, v katerem prevladuje zakon močnejšega. »Razmere tam so sorazmerno kritične. Čeprav je policija dvignila nivo ukrepov in akcij, se povečuje kriminaliteta, kar me žalosti,« pravi župan, ki si skupaj z drugimi institucijami prizadeva za izboljšanje razmer v naselju Vejar, od države pa pričakuje bolj odločne korake pri reševanju romske problematike.

Posledica neaktivnosti in pomanjkanja celovitega pristopa pristojnih institucij tako na lokalni kot nacionalni ravni ter predvsem nesodelovanje Romov samih pri iskanju rešitev za izboljšanje njihovega položaja je razlog za vse večji razkorak glede na preostalo prebivalstvo, predvsem na področjih izobraževanja, socialnih razmer, zaposlovanja, zdravstvenega varstva in bivalnih razmer, je bilo slišati na zadnji seji občinskega sveta, na kateri je bila v ospredju razprava o romski problematiki.

Občina je predstavila nabor možnih ukrepov, s katerimi upajo, da se bodo zadeve premaknile na bolje. Romom želijo pomagati pri urejanju bivalnih razmer. »Temelj vsega je, da bodo morali Romi za vsako parcelo, ki si jo od občine lastijo, plačevati najemnino. Želimo jih tudi spodbuditi k legalizaciji svojih objektov,« izpostavlja župan. Nekateri si po njegovih besedah želijo zapustiti Vejar in se preseliti drugam, a si zaradi groženj drugih Romov ne upajo. »Ukrepi so usmerjeni tudi v to, da nekomu pomagamo, da se umakne iz naselja in normalno zaživi,« še dodaja Kastelic. Da bi preprečili nenadzorovano širjenje romskega naselja, je okoli njega predviden izkop jarka, občina tudi načrtuje obnovo lokalne ceste in gradnjo pločnika mimo romskega naselja.

Z ukrepi med drugim želijo še povečati vključenost romskih otrok v vrtcih in osnovnih šolah, ki jo le redki zaključijo, povečati vključenost Romov v programih izobraževanja odraslih, izboljšati njihovo socialno in zdravstveno varstvo, znižati brezposelnost z različnimi oblikami zaposlitvenih možnosti ter vzdrževati red in mir. »Program, ki ga pripravljamo, je nujno potreben. Pri romski populaciji moramo doseči pozitivno motivacijo, da si bodo tudi sami želeli stvari premakniti na bolje,« poudarja Kastelic.

V razpravi sta sodelovala tudi komandir trebanjske policijske postaje Željko Hvalec in Manuel Vesel z Generalne policijske uprave, ki je predstavil aktivnosti policije v povezavi z romsko populacijo. Izpostavil je, da je bilo v zadnjih tridesetih letih na tem področju veliko zamujenega, zato ni pričakovati, da se bodo zadeve spremenile čez noč. »A z vztrajnim sodelovanjem in povezovanjem vseh institucij na lokalni ravni je to mogoče,« je optimističen Vesel.

Hvalec meni, da se varnost prebivalcev trebanjske občine v zadnjem obdobju ni poslabšala. »Nivo varnosti nam je uspelo obdržati, kajti ne beležimo kaznivih dejanj s hujšimi posledicami, kot so denimo umori, ropi in drugo.«

ROMI IMAJO PRAVICE IN DOLŽNOSTI

Špela Smuk (DROT) je na seji razmišljala, da je bilo v romskem naselju Vejar precej drugače, dokler je bil živ Matija Hočevar, ki je bil romski svetnik v občinskem svetu. Ker je vedno v ospredje postavljal interese vseh trebanjskih Romov, si je prislužil njihovo spoštovanje. Smukova je še poudarila, da je nujno vključevanje Romov na trg dela.

Romi so slovenski državljani, imajo pravice in dolžnosti, je izpostavil Andrej Jevnikar (Županova lista). Po njegovem je denarna socialna pomoč previsoka v primerjavi z minimalno plačo, zato mnogi raje posedajo doma, kot da bi se odpravili v službo.

Leon Lobe (DROT), ki je tudi predsednik občinske komisije za spremljanje položaja romske skupnosti, je povedal, da opažajo nekontrolirano širjenje romskega naselja, prebivalci bližnjih vasi pa opozarjajo na čedalje bolj nevzdržno sobivanje s sosedi Romi. »Situacija je resna, potrebno je ukrepati,« je poudaril Lobe in dodal, da se prebivalci KS Račje selo ne počutijo več tako varne kot nekoč.

UNIČUJEJO OBČINSKO INFRASTRUKTURO V NASELJU

Darko Pekolj (foto: R. N.)

Darko Pekolj (foto: R. N.)

Kaj se dogaja v največjem romskem naselju v občini, je iz prve roke povedal Darko Pekolj (ZL-DSD), ki prihaja iz bližnjega Račjega sela. Izpostavil je glasne zabave, ki trajajo dolgo v noč in motijo bližnje občane. Težava je tudi kurjenje kablov, ostri dim pa se potem širi daleč okoli. Skrb vzbujajoči so tudi požigi znotraj naselja. »Uničujejo tudi občinsko infrastrukturo, le elektriko pustijo na miru, ker se bojijo, da bi koga streslo,« je povedal Pekolj in dodal, da občani tožijo nad številnimi vlomi. »Na Račjem selu skoraj ni hiše, da ne bi bilo kaj ukradeno. Ker policija običajno ne najde storilcev, so ljudje že malo obupani in zadev sploh ne prijavljajo več.« Po njegovem mnenju bi morali pred vhodom v romsko naselje postaviti policijsko pisarno in vsakega pregledati. Župan se z njegovim predlogom ni strinjal, takšen nadzor so uporabljali pred desetletji v drugem političnem sistemu, je dodal.

Simon Erjavec (DROT) je predlagal, da se na nekaterih mestih po občini uvede videonadzor in da bi Romi del socialne pomoči prejemali v bonih, ki bi jih morali namensko porabiti za hrano, obutev, obleko, bencin, otroke … Zdaj nekateri denar porabijo za alkohol, zabavo in drugo. Župan je ob tem pripomnil, da je bilo ob zadnjem obisku vlade v jugovzhodni Sloveniji izpostavljeno, da država že razmišlja o spremembi socialne pomoči.

Pri zaposlovanju Romov bi morala delodajalcu pripadati določena subvencija, je prepričan Jože Korbar (SLS), Jože Avgustinčič (SDS) pa je predlagal, da bi bil pogoj za opravljanje vozniškega izpita končana osnovna šola. Manuel Vesel je odgovoril, da je bil že podan predlog, da bi bil to pogoj za pristop k teoretičnemu delu vozniškega izpita. Vse predloge na občinski seji si je zapisal in jih bo posredoval pristojnim, ki se na nacionalni ravni ukvarjajo z reševanjem romske problematike.

Nabor možnih ukrepov za Rome predstavlja osnutek, namenjen razpravi na razširjenem multidisciplinarnem aktivu za integracijo pripadnikov romske skupnosti v trebanjski občini, komisiji za spremljanje položaja romske skupnosti in občinskemu svetu. »Razprava in predlogi različnih deležnikov, ki se v okviru svojih dejavnosti na takšen ali drugačen način ukvarjajo z romsko skupnostjo, bo podlaga za izoblikovanje, sprejem in izvajanje dodelanih in premišljenih ukrepov za Rome na najrazličnejših področjih, ki bodo sledili zgoraj opredeljenim ciljem,« še poudarjajo na občini.

Članek je bil objavljen v 52. številki Dolenjskega lista 30. decembra 2021

Rok Nose

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (1)

5.2.2022+2     + (2)     – (0)     Oceni delec 

Ukrepi zamujajo za kakšnih 30 let. Brez represije ali nasilja se to ne bo rešilo nikoli.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava