Jasenovcu pravijo tudi hrvaški Auschwitz. Koncentracijsko taborišče na območju izliva Une v Savo je bilo urejeno po vzoru nemških koncentracijskih taborišč tretjega rajha. Bilo je prvo sistematično postavljeno taborišče na območju takratne ustaške Neodvisne države Hrvaške (NDH) in edino, ki je delovalo neprekinjeno od leta 1941 do 1945. Imelo je več podružnic, ki so bile v kratkih časovnih presledkih ustanovljene na območju Jasenovca. Po podatkih upravljavcev spominskega območja Jasenovac so ustaši med letoma 1941 in 1945 umorili najmanj 83.145 ljudi, več kot polovica je bila Srbov. Na seznamu je tudi 260 Slovencev. Foto: EPA
Jasenovcu pravijo tudi hrvaški Auschwitz. Koncentracijsko taborišče na območju izliva Une v Savo je bilo urejeno po vzoru nemških koncentracijskih taborišč tretjega rajha. Bilo je prvo sistematično postavljeno taborišče na območju takratne ustaške Neodvisne države Hrvaške (NDH) in edino, ki je delovalo neprekinjeno od leta 1941 do 1945. Imelo je več podružnic, ki so bile v kratkih časovnih presledkih ustanovljene na območju Jasenovca. Po podatkih upravljavcev spominskega območja Jasenovac so ustaši med letoma 1941 in 1945 umorili najmanj 83.145 ljudi, več kot polovica je bila Srbov. Na seznamu je tudi 260 Slovencev. Foto: EPA

Srbska premierka Ana Brnabić je danes dejala, da je Vučić nameraval zasebno obiskati Jasenovac, a je obisk preložil "zaradi dobrih odnosov" med državama, je za hrt.hr navedla srbska agencija Beta. "Ni mi jasno, ali mu je prepovedan obisk Hrvaške ali Jesenovca, gre lahko kamor koli, ne pa v Jasenovac, kar je zame neverjeten precedens," je dejala za televizijo Pink in dodala, da je to "brutalno kršenje svobode gibanja".

Kot je dejala srbska premierka, je želel Vučić zasebno obiskati mesto, "kjer je ustaški režim najbolj brutalno pobil na tisoče Srbov", edino taborišče za otroke v Evropi, za katero ve, in da je želel tam položiti cvetje. Preprečitev tega obiska, kar je najavila država, ki je članica EU-ja, je po njeni oceni "ne le škandal, ampak še mnogo več".

Napovedala je še, da bo Vučić zdaj zaprosil za uradni obisk, in dodala, da je preložitev njegovega obiska sramota za Hrvaško, ne ponižanje za Srbijo.

Oster odziv Vučića

Srbski predsednik Aleksandar Vučić se je že odzval na svojem Instagramu, kjer je zapisal: "Samo opravljajte svoje delo! Srbski narod bo živel in nikoli ne bo pozabil," ob tem pa je objavil fotografijo Jasenovca.

Vučićevo sporočilo je po navedbah srbskega portala N1 aluzija na zadnje besede jasenovškega ujetnika Vukašina Mandrape, ki naj bi pred usmrtitvijo svojemu krvniku rekel: "Ti kar, sine, opravljaj svoje delo."

Vučiću že dvakrat neodobren obisk Jasenovca?

Po poročanju srbskega portala Nova.rs naj bi Vučić pred današnjim incidentom že dvakrat neuspešno poskusil organizirati svoj obisk v Jasenovcu, a naj bi mu hrvaška vlada ob tem ne stopila nasproti.

Jutranji navaja, da je Vučić tokrat po njihovih informacijah kontaktiral predsednika hrvaškega SDSS-a Milorada Pupovca in mu povedal, da načrtuje zasebni obisk Jasenovca. Ob tem mu je dejal, da če želi, se mu lahko pridruži, in da če tako oceni, naj o obisku obvesti tudi hrvaško vlado. Pupovac je poklical hrvaškega premierja Andreja Plenkovića in mu povedal, da ga je poklical Vučić.

"Brez uradnega obvestila hrvaškim oblastem, brez usklajevanja z veleposlaništvom je Vučić želel vstopiti na Hrvaško iz Bosne in Hercegovine oziroma njene entitete Republike Srbske," navaja hrvaški časopis Jutarnji list. Po mnenju hrvaške vlade je bil namen srbskega predsednika provocirati hrvaško stran, nato pa bi lahko igral žrtev, ker mu Hrvati niso dovolili vstopa v državo, dodaja dnevnik.

Diplomatski škandal med Srbijo in Hrvaško

"Ni spoštoval nobenega protokola, vse je hotel narediti mimo pravil diplomatskih odnosov. Želel je prečkati hrvaško mejo s svojimi televizijskimi ekipami, toda premier Plenković in vlada sta jasno rekla ne. Smo samostojna država, članica EU-ja in Nata, in srbski predsednik tukaj ne more početi vsega, kar hoče," še poroča Jutarnji list, pri čemer se sklicuje na vir iz hrvaške vlade.

Protestna nota srbskemu veleposlaništvu v Zagrebu

Pozneje je hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman za medije pojasnil, da je ministrstvo za zunanje in evropske zadeve v petek popoldne poslalo protestno noto srbskemu veleposlaništvu v Zagrebu, ker so za Vučićev prihod izvedeli po neuradnih kanalih, kar je po besedah hrvaškega ministra "neobičajno in nesprejemljivo".

"Pri načrtovanju kakršnega koli obiska tujih uradnikov in predstavnikov države morajo biti čas, narava in program obiska predmet uradne komunikacije in predhodnega dogovora obeh strani," je Grlić Radman citiral noto, poslano Beogradu.

"Predsednik je zaščitena oseba in to zahteva angažma hrvaških oblasti. Protokol je bil kršen," je dodal minister. Na vprašanje, zakaj že v petek ni bilo objavljeno, da namerava priti Vučić v Jasenovac, je odgovoril, da vlada temu ni posvečala posebne pozornosti.

Pupovac: To je resna težava

Pupovac se je odzval na današnji tiskovni konferenci. Dejal je, da "do takšne situacije in odločitve ne bi smelo priti". Ob tem je zagotovil, da urejajo "alternativne načine", kako bi do obiska vendarle prišlo. "Tokrat ni bilo komunikacije, moje posredovanje za vzpostavitev komunikacije pa je bilo neuspešno. In to je resna težava," je dejal in dodal, da bi se lahko odnosi med državama poslabšali.

"Srbe in Hrvate je razdelila vojna, še dodatno pa jih razdvaja novi svetovni položaj. Narediti moramo vse, da nihče ne bo politična žrtev, še posebej ne pripadniki manjšin, še posebej pa ne navadni državljani. Upam, da obstaja možnost, da bo do obiska, zasebnega ali ne, prišlo."

Srbska ministrica odpovedala obisk Zagreba

Podpredsednica srbske vlade ter ministrica za rudarstvo in energetiko Zorana Mihajlović je zaradi zapletov že odpovedala obisk v Zagrebu.

Srbski minister za notranje zadeve Aleksander Vulin pa je dejal, da bodo morali vsi uradniki hrvaške države in imetniki službenih in diplomatskih potnih listov najaviti in pojasniti svoj obisk v Srbiji ali prečkanje Srbije ter bodo deležni posebnega nadzora, je še poročal hrt.hr.

"Tako bo, dokler sem jaz policijski minister ali pa dokler se Hrvaška ne preneha obnašati, kot da je NDH," je dodal Vulin.

Odzval se je tudi vodja bosanskih Srbov in član predsedstva Bosne in Hercegovine Milorad Dodik, ki je dejal, da je odločitev hrvaške vlade nedopustna in slaba za prihodnje odnose med državama.