Kronaveter: Na naslov z Mariborom sem dolgo čakal, upal sem, da se ga bom veselil prej

Izbranci Radovana Karanovića so bili v Prekmurju odločeni, da si sami skrojijo svojo usodo in da ne čakajo na vesti iz Ljubljane. Premoč vijoličastih je kljub dobri predstavi najstnika v golu Mure Vida Šumenjaka ob koncu prvega polčasa kronal Rok Kronaveter. Zmago sta na začetku drugega dela potrdila Martin Milec z granato z 20 metrov in prvi strelec lige Ognjen Mudrinski s 17. golom sezone. V 64. minuti je avtogol dosegel Nemanja Mitrović.

Mariborčani, ki so na Fazaneriji zmagali šele drugič od vrnitve Prekmurcev v prvo ligo leta 2018, so prvaki znova po letu 2019. Na prestolu so nasledili prav Muro.

Kopru, ki je pred zadnjim krogom zaostajal za točko, ni uspelo zmagati v Šiški. Tako bi ostal brez naslova, tudi če bi Maribor izgubil.

17-letni Šumenjak držal Muro v igri

Podjetneje so na Fazaneriji tekmo začeli Mariborčani. Po predložku Roka Kronavetra je z glavo streljal Ognjen Mudrinski, ki je oplazil prečko. V 9. minuti je žogo skušal izbiti Jon Gorenc, a jo je z glavo usmeril proti lastnemu golu. Z obrambo se je izkazal mladi, komaj 17-letni Vid Šumenjak. V 12. minuti se je v priložnosti znova znašel Mudrinski, toda Kai Cipot je žogo z drsečim startom izbil v četrti kot. V 17. minuti je z glavo iz zelo ugodnega položaja streljal Max Watson, vendar je meril točno v Šumenjaka.

Na novo priložnost je bilo treba čakati do 25. minute. Znova so bili v glavnih vlogah Mariborčani. Z roba kazenskega prostora je sprožil Đorđe Ivanović, s parado pa se je izkazal Šumenjak in izbil žogo v kot. Posest žoge po pol ure je bila 75:25 % v korist Maribora. Poskus Martina Milca v 37. minuti je po odbitku za las zletel mimo vratnice v sedmi kot.

Kronaveter unovčil premoč Maribora

Pritisk Maribora je obrodil sad v 42. minuti. Po dvojni podaji je povratno žogo z leve strani v kazenski prostor poslal Antoine Makoumbou. S 15 metrov je močno ustrelil Kronaveter in popeljal vijoličaste v vodstvo. To je bil njegov šesti gol v sezoni.

Zaradi pirotehnike, ki je priletela na zelenico s tribune z mariborskimi navijači, je bila tekma pet minut prekinjena. V sodnikovem podaljšku je mrežo zatresel še Alvir, a je bil njegov gol zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. Tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom v prvem delu se je po izjemnem strelu Mihaela Klepača z obrambo izkazal vratar Maribora Menno Bergsen. To sta bila najzrelejša priložnost oslabljenih Prekmurcev in edini strel v okvir gola v prvem polčasu.

Milec dosegel evrogol in zbil žogo z golove črte

Komajda se je začel drugi polčas, že je Maribor podvojil vodstvo. Žogo je v silovitem sprintu čez sredino popeljal Martin Milec in ustrelil z 20 metrov. Kapetanova bomba je končala v zgornjem desnem kotu vratarja Šumenjaka. Milec je bil v glavni vlogi minuto pozneje, ko je zbil žogo z golove črte in preprečil, da bi Mura ujela priključek.

Prvi strelec lige postavil piko na i

Dvoboj je bil tako rekoč odločen v 53. minuti. Streljal je Jan Repas, žogo je odbil Šumenjak, a le do Mudrinskega, ki je dosegel svoj 17. gol v sezoni.

Avtogol Mitrovića po predložku Klepača

Mura je znižala zaostanek v 64. minuti. Po levi strani je prodrl Klepač, ki je poslal oster predložek v kazenski prostor. Nespretno se je odzval Nemanja Mitrović in premagal lastnega vratarja.

V nadaljevanju je tempo precej padel. V zaključku se je z izjemno obrambo še enkrat izkazal Bergsen in poskrbel za mirno končnico.

Karanović: Verjel sem v to, kar smo delali

"Najprej sem želel preživeti tekme do prvega reprezentančnega premora, saj je bil moj status tak, kakršen je pač bil. Navijači so verjetno želeli kakšno bolj znano ime, ampak sem delal kratkoročne cilje, od enega reprezentančnega odmora do drugega. Vedno bolj pa sem verjel, da smo lahko prvaki, ker sem verjel v to, kar smo delali," je po tekmi za Šport TV povedal Karanović.

"Sezona je bila res do konca izenačena, za navijače je to v redu, za nas, ki to delamo, pa ne posebej, če iskreno povem," je dodal in se uzrl v svojo prihodnost. "Pogodbo imam do 2024, moj prvi cilj se je uresničil, drugi pa je pripeljati klub v eno od evropskih lig."

Karanović od začasne rešitve do zmagovalca prvenstva
Koper je zapravil naslov v samem finišu, ko je izgubil doma z Radomljami in remiziral v Ljubljani. Foto: www.alesfevzer.com

Priložnosti v Šiški ostale neizkoriščene

Koprčani v soparni Ljubljani niso navdušili, obe ekipi sta imeli svoje minute, gostje tudi več in lepše priložnosti, ki pa jih niso izkoristili, tako da golov na tekmi ni bilo. Gosti so tekmo začeli v krču, uvod je pripadel domačim, ki pa posebej nevarni niso bili. Prvo pravo priložnost so si vendarle pripravili varovanci Zorana Zeljkovića, ki zaradi kazni tokrat tekme ni vodil na klopi, Kaheem Parris se je v 22. minuti sam znašel pred vratarjem Matijo Orbaničem, a je bil ta v medsebojnem dvoboju uspešnejši.

Podobna priložnost se je v 40. minuti ponudila tudi domačemu napadalcu Lorenu Maružinu, ki je poskušal preigrati vratarja Adnana Golubovića, vendar je bil ta spretnejši.

Tudi na začetku drugega dela so imeli pobudo Ljubljančani, Amar Memić je tudi zatresel mrežo, a kot se je izkazalo, iz nedovoljenega položaja. Toda Koprčani so se znova otresli pritiska in si do konca priigrali tri lepe priložnosti. Prvo je z glavo zamudil Lamin Colley, nato je v 66. minuti Žan Žužek po kotu iz gneče zadel vratnico, v zadnjih minutah pa je nemogoče z glavo zgrešil še Parris.

Zeljković po izgubljenem prvenstvu: Na koncu smo si sami krivi