ESG je koncept standardov, po katerih podjetja poročajo o procesih upravljanja ter o svojem vplivu na okolje in družbo.
ESG

Steklarna Hrastnik sodeluje v evropskem projektu vodika H2Glass

Izbor urednice

FINANCE
ESG
Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi
ESG
Intervju: Peter Kebrič, Lidl Slovenija
ESGBarbara Pavlin Zakaj imajo v Lidlu poseben oddelek za trajnost v nabavi 2
FINANCE
ESG
Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi
ESG
ESGMladen Miković Kaj pomeni biti med najbolj trajnostnimi bankami v Evropi

(intervju) Herta Stockbauer, predsednica uprave BKS Bank AG

01.02.2023 12:30
Čas branja: 1 min
Steklarna Hrastnik sodeluje v evropskem projektu vodika H2Glass
»Do leta 2024 želimo demonstrirati uporabo stoodstotnega vodika v dveh poslovnih enotah Steklarne Hrastnik. Tako bomo z vodikom in kombinacijo uporabe obnovljive energije v prihodnosti lahko popolnoma zmanjšali izpuste toplogrednih plinov iz zgorevanja brez večjih vplivov na tehnološke procese proizvodnje stekla in kakovost izdelkov,« pove Peter Čas, generalni direktor Steklarne Hrastnik. Foto: Jure Makovec

Konec januarja se je s srečanjem v Steklarni Hrastnik začel največji evropski projekt na področju vodika v steklarski industriji H2Glass, ki je subvencioniran z evropskimi sredstvi prek projekta Horizon Europe.

Gre za štiriletni projekt, ki vključuje 23 partnerjev. V njem sodelujejo različni steklarski sektorji, tako proizvajalci embalažnega in ravnega stekla kot proizvajalci steklenih vlaken. Koordinator projekta je norveško podjetje Sintef Energy.

V steklarstvu so največji vir izpustov toplogrednih plinov steklarske peči. Te zdaj delujejo na zemeljski plin in elektriko. V industriji povedo, da je ta tehnologija toliko razvita, da je za uspešno razogljičenje potrebna popolnoma nova tehnologija proizvodnje stekla. Rešitev iščejo v vodiku, ki bi zamenjal zemeljski plin in elektriko.

Steklarna Hrastnik se z vpeljavo nove tehnologije ukvarja že več let. Na peči za izdelavo vzorcev so že naredili zeleno steklenico. Plinske mešanice, ki se uporabljajo zdaj, vsebujejo od 20 do 25 odstotkov vodika.

»Do leta 2024 želimo demonstrirati uporabo stoodstotnega vodika v dveh poslovnih enotah Steklarne Hrastnik. Tako bomo z vodikom in kombinacijo uporabe obnovljive energije v prihodnosti lahko popolnoma zmanjšali izpuste toplogrednih plinov iz zgorevanja brez večjih vplivov na tehnološke procese proizvodnje stekla in kakovost izdelkov. Če bo industrijska demonstracija uspešna, bo vodik imel glavno vlogo pri razogljičenju proizvodnje stekla v prihodnosti,« pojasni Peter Čas, generalni direktor Steklarne Hrastnik.

Poleti bodo mesec dni delali zelene steklenice

Peč, ki so jo prenovili leta 2020, bo letos poleti mesec dni namesto zemeljskega plina poganjal vodik. Peč ima sicer dva energenta, poleg zemeljskega plina še elektriko.

»Imeli bomo enomesečni industrijski preizkus nove tehnologije. Te zelene steklenice so zakupile največje svetovne znamke Remy Martin, Pernod Richard in Bacardi. Za njihove lastnike je zelo pomembno, da lahko svoje pijače ponudijo v trajnostni embalaži. Računamo, da nam bo industrijska proizvodnja na vodik uspela. V naslednjem koraku bomo v Hrastniku postavili lastno vodikarno oziroma proizvodnjo vodika. To naložbo ocenjujemo na deset milijonov evrov in je načrtovana v letu 2025. Računamo, da jo bomo izpeljali s partnerji, ki bodo v svojih procesih prav tako uporabljali vodik, oziroma s katerim izmed trgovcev z naftnimi derivati in tako spodbujali prehod na zeleno mobilnost z vodikom,« še pove Čas.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Lastnik Steklarne Hrastnik prevzema v Srbiji. Kaj bodo delali v Sloveniji in kaj tam? Koliko bodo vlagali?
Izvozniki.si
NoviceTanja Smrekar Lastnik Steklarne Hrastnik prevzema v Srbiji. Kaj bodo delali v Sloveniji in kaj tam? Koliko bodo vlagali? 1

Embalažno steklo bodo kalili v Srbiji, pri nas pa bodo delali večinoma steklenice za pijače

FINANCE
Okolje & energija
Silovito preoblikovanje industrije EU. Kje smo mi?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Silovito preoblikovanje industrije EU. Kje smo mi? 3

Velik del slovenskega gospodarstva se zelo pozno vključuje v takšno preoblikovanje evropske industrije. Nekateri pa se sploh ne.

FINANCE
Okolje & energija
Na avstrijskem Koroškem bodo reciklirali vodik. Poglejte, kako
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Na avstrijskem Koroškem bodo reciklirali vodik. Poglejte, kako 6

Nemški proizvajalec polprevodnikov Infineon začenja na avstrijskem Koroškem proizvodnjo zelenega vodika. Najprej ga bodo uporabili pri izdelavi polprevodnikov, potem pa še za pogon rednih javnih avtobusov.

FINANCE
Okolje & energija
Slovenska energetika na svetovni lestvici uvrščena med top 10
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Slovenska energetika na svetovni lestvici uvrščena med top 10 5

V organizaciji World Energy Council so objavili energetski indeks World Energy Trilemma Index 2022, ki je slovensko energetiko uvrstil med najboljše na svetu.

FINANCE
Okolje & energija
Slovenija je na repu EU pri vodikovi strategiji. Zakaj jo potrebujemo?
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Slovenija je na repu EU pri vodikovi strategiji. Zakaj jo potrebujemo?

Samo štiri države članice EU niso sprejele vodikove strategije, Slovenija je med njimi; vodikove tehnologije prinašajo priložnosti, iz katerih bodo nekateri izšli kot zmagovalci

FINANCE
Kako strmo so poskočili računi za plin in elektriko po Evropi in pri nas
Finance
Tanja Smrekar Kako strmo so poskočili računi za plin in elektriko po Evropi in pri nas 1

Računi za elektriko so se v letu dni v povprečju dvignili za polovico, plin je dvakrat dražji; rast računov, skupaj z davki in prispevki, je pri nas pri elektriki precej manjša, tudi zaradi nižjih dajatev, ne pa toliko pri plinu