Po dosedanjih ugotovitvah nova podrazličica omikrona ni nevarnejša

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes zavrnila vse glasnejše navedbe, da naj bi bila različica novega koronavirusa BA.2, ki je v bistvu podrazličica omikrona, nevarnejša od originalnega seva. Zaenkrat sicer še ni znanstvenih študij o tem, a prve ugotovitve, tudi v Južni Afriki, kažejo, da med različico BA.1 in BA.2 ni neke razlike.

Fotografija je simbolična. Foto: STA
Fotografija je simbolična. Foto: STA

ŽENEVA, BERLIN > Da je raven resnosti, ko gre za tveganje hospitalizacije, pri okužbi z BA.1 in BA.2 zelo podobna, je v torkovem spletnem pogovoru zatrdila tehnična vodja WHO za covid-19 Maria Van Kerkhove. Kot je pojasnila tako kaže primerjava vzorcev iz več različnih držav.

Poudarila je še, da je to zelo pomembno, saj podrazličica BA.2 v nekaterih državah že predstavlja občuten, ponekod prevladujoč del okužb z novim koronavirusom. Med njimi so Južna Afrika, Danska in Velika Britanija.

WHO je sicer sporočila, da je sodeč po dosedanjih podatkih BA.2 precej bolj nalezljiva od BA.1, kaj je vzrok temu, pa še raziskujejo.

Tudi klinična študija v Južni Afriki, ki sicer še ni dobila zelene luči za formalno objavo, je pokazala, da novejša podrazličica omikrona BA.2 ne povzroča hujše oblike bolezni kot originalni omikron, je v torek na svoji spletni strani poročala publikacija nemške zdravniške zbornice Deutsches Ärzteblatt.

V Južni Afriki so podrazličico BA.2 odkrili že sredi novembra lani. Z BA.1 ima 32 skupnih mutacij, kar nakazuje na njun skupen izvor, obenem pa je med njima tudi 28 genetskih razlik. BA.2 naj bi bila približno 40 odstotkov bolj nalezljiva, a sodeč po poskusih na živalih lažje prizadene dihalne poti, piše nemška publikacija.

Tudi podatki o poteku covida-19 pri več kot 90.000 ljudeh kažejo, da je pogostost hospitalizacij pri okužbah z BA.1 in BA.2 približno enaka oziroma le za malenkost višja, medtem ko je verjetnost hujšega poteka, ki bi terjal intenzivno nego ali umetno predihavanje, pri BA.2 nižja.


Najbolj brano