Olimpijske igre

Shiffrinova prva favoritinja veleslaloma, a izzivalk ne manjka

Peking, 06. 02. 2022 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Če bo vreme dopuščalo, se bodo alpske smučarke v ponedeljek v Jančingu udarile za prvi komplet kolajn na letošnjih zimskih olimpijskih igrah. Uvodna ženska smučarska disciplina na Kitajskem bo veleslalom. Izrazita favoritinja je ena – to breme si je na ramena naložila ameriška zvezdnica Mikaela Shiffrin, branilka naslova iz Pjongčanga.

Takrat še 18-letna Mikaela Shiffrin je bila pred osmimi leti v Sočiju zelo blizu veleslalomski olimpijski kolajni, ko je na petem mestu za zmagovalko zaostala 50 stotink. Zlato je takrat osvojila Tina Maze.

Ameriška zvezdnica je v Sočiju prvo zlato osvojila na slalomski tekmi. V Pjongčangu je obrambo slalomskega naslova končala tik pod stopničkami, na četrtem mestu. Zlato ji je pripadlo v manj dominantni disciplini, veleslalomu, tolažilno srebro za slalomski neuspeh pa v alpski kombinaciji.

Pri 26 letih je na Kitajskem pripravljena na novo bero olimpijskih kolajn. V smučarsko zgodovino se je zapisala že s 73 zmagami v svetovnem pokalu – več sta jih zbrala zgolj Šved Ingemar Stenmark (86) in rojakinja Lindsey Vonn (82) – ter tremi velikimi kristalnimi globusi.

"Njena motivacija, njena pripravljenost vedno trdo delati, njena sposobnost, da izpelje velik obseg treningov ... Ko sem jo prvič videl smučati imela je 14 let – še nisem bil njen trener. Bil je slalom v Mainu, zmagala je za deset sekund. Od nekdaj sem vedel, da je posebna, a kako velika je, vsakič znova potrdi na tekmah," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal trener Shiffrinove, Mike Day.

Težave so mimo

"Izguba očeta (februarja 2020) jo je za vedno zaznamovala. Prejšnjo sezono je tavala v megli. Imela je težave s preprostimi stvarmi, denimo kako si zapomniti traso. Včasih se je znašla sredi slaloma, ne da bi se spomnila, kaj se je zgodilo. Vse to smo predelali," je pojasnil.

Zdi se, da se je Shiffrinova v tej sezoni vrnila na sto odstotkov svoje prejšnje forme in je pripravljena napasti kolajne v vseh petih disciplinah (veleslalom, slalom, superveleslalom, smuk in kombinacija).

Zvezdnica pravi, da mora na prav vsaki tekmi iti "na polno", "popolnoma natančno", brezkompromisno in hkrati brezhibno. "Šlo bo za kratek veleslalom. Pričakovati je, da bo krajši od 50 sekund. To bo popoln sprint, ko si ne morete privoščiti napak, vendar si tudi ne morete privoščiti, da bi se kjer koli zadrževali, da ne bi naredili napak," pravi.

Mikaela Shiffrin
Mikaela Shiffrin FOTO: Damjan Žibert

Veliko favoritk

Krog favoritk je širok. Na Kitajskem so tri nekdanje svetovne prvakinje v veleslalomu: Švicarka Lara Gut-Behrami (2021), Slovakinja Petra Vlhova (2019) in Francozinja Tessa Worley (2017), ki je naslov svetovne prvakinje osvojila tudi leta 2013. A od teh treh je olimpijsko kolajno osvojila le Gutova, in še to bronasto v smuku (2014).

Upoštevajoč zgolj izide v tej zimi, ima najboljše izhodišče Švedinja Sara Hector, vodilna v seštevku discipline, ki je na misiji osvojiti tretje olimpijsko veleslalomsko zlato za Švedsko po Pernilli Wiberg (1992) in Stenmarku (1980).

Hectorjeva je dobila oba zadnja veleslaloma pred OI na Kronplatzu in v Kranjski Gori, pred tem je zmagala tudi na drugem veleslalomu v Courchevelu. Worleyjeva je zmagala na veleslalomu v Lienzu, Shiffrinovi sta pripadla uvodna veleslaloma zime, Sölden in Courchevel 1.

Lara Gut-Behrami
Lara Gut-Behrami FOTO: Damjan Žibert

V krog favoritk sodijo tudi srebrna in bronasta iz Pjongčanga, Norvežanka Ragnhild Mowinckel in Italijanka Federica Brignone, Avstrijka Katharina Liensberger, ki je na lanskem SP osvojila bron – uvrstila se je za Shiffrinovo in Gut-Behramijevo – Italijanka Marta Bassino, lanska nosilka malega kristalnega globusa v disciplini, ter Švicarka Michelle Gisin.

Slovenke ne sodijo v ožji krog veleslalomskih favoritinj, a ob svojih najboljših vožnjah na novi in še nepreizkušeni progi bi se lahko vpletle v boj za kolajne. Edina slovenska alpska smučarka z zmago v tej zimi, Andreja Slokar, je dokazala, da je lahko zelo hitra na kratkih progah, v Zürsu je konkurenco premierno pokorila na paralelni tekmi. Meta Hrovat je bila v svetovnem pokalu štirikrat tretja, v tej zimi je bila najbližje odru za zmagovalke na uvodu v Söldnu s šestim mestom. Ana Bucik in Tina Robnik sta bili v tej zimi vsaka po enkrat del veleslalomske deseterice.